Forum

Server Lisans

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Lisans

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@DenizCaliskan)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Durumu şöyle izah edeyim;

Kurum bünyesine webserver kurma çalışmaları yapıyorum. Yalnız makina olarak bazı şeylerden tam emin olamıyorum.

Depoda 2-3 sene önce domain server olarak kullanılmış "Windows server 2003 standart edition" işletim sistemli bir makina var. Xeon işlemcili tam bir server makinası. 

Yalnız bu makina çok fazla buyuk ve bizim kabine sığmadığı için ben bu makinayı almak yerine sadece lisansını alsam, elimizde bulunan 4gb lık atx kasalara server2003 standart edition kursam bu lisansı kullanabilirmiyim.

Bu sabah 4gb lık yeni gelen atx kasalardan birtanesine, orjinal server 2003 cd si ve server makınasının üzerindeki cd key ile kurulum yaptım. Kurulum bittikten sonrada aktivasyon yaptım. Başarıyla etkinleştirildi. Burda bir yanlışlık varmı, yokmu anlayamadım?

Gönderildi : 08/02/2010 13:55

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Windows lisansını nasıl aldığınıza bağlı olarak değişir. Eğer bu lisansı oem olarak veya aldığınız server ile beraber geldiyse başka bir serverda kullanamazsınız. Kullanabilmeniz için Open License olarak alınması gerekir.

Gönderildi : 08/02/2010 14:13

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki aktivasyon yapıyor, bu nasıl oluyor?

Gönderildi : 08/02/2010 14:51

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

OEM lisanslarını satın aldığınız sunucudan farklı bir sunucuda kullandığınızda sistem normal çalışacaktır fakat Microsoft lisans sözleşmesine aykırı bir durum oluşacak ve suç işlemiş olacaksınız.
Muhtemel bir BSA baskınında sizden kullandığınız sunucunun faturası istendiğinde doğal olarak işletim sistemi faturada görünmeyecek.
Sonuç; teknik olarak çalışan fakat kaçak lisanslı bir sunucunuz var 🙂

Gönderildi : 08/02/2010 23:39

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım bunu öğrenmek istiyordum. Teşekkürler

Gönderildi : 09/02/2010 00:09

Paylaş: