Forum

Windows software ra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows software raid diskleri linuxte olduğu gibi kullanma mümkün mü?

7 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
623 Görüntüleme
(@SinanSahin)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Windows software raid diskleri linuxte olduğu gibi kullanmak mümkün mü? Linux dağıtımı Slackware. 

Gönderildi : 28/01/2020 21:54

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Windowsta software raid yapabilir ve kullanabilirsiniz. Tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz ?

Gönderildi : 29/01/2020 07:43

(@SinanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes

windowsta yapılmış olan software raidli diskleri linux Slackware de kullanmak istiyorum.

Gönderildi : 29/01/2020 10:08

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Hayır bunu yapamazsınız. Windowsta Raid dizesi yaptığınız zaman bunu windows yönetir. Farklı bir işletim sistemi kurduğunuzda diskleriniz ayrı ayrı görünecektir, raid dizesi şeklinde gösteremezsiniz. Bunu yapabilmeniz için sisteminize bir raid controller eklemelisiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/01/2020 11:22

Emil
(@kizilok)
Gönderiler: 16
Active Member

Raid kaç?

Ben daha önce "windows sofware raid 1" i linux ta mount etmiştim. Biraz araştırın bolca kaynak var!

Gönderildi : 29/01/2020 16:39

(@SinanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@kizilok

3 tane disk raid 0 

Gönderildi : 29/01/2020 17:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Doğal olmayan yöntemlerden kaçının. Serkan bey net cevabı vermişti zaten. Software raid de parity güvenliği düşüktür ve işi OS yönetir. Linux ta software raid array yapmak istediğinizde yine aynı şekilde ve kendi sistemi var webde kurulumun oldukça fazla kaynağı mevcut. NTFS zaten linux distro ların file system'i değil mount edip veri çekmek, raid recovery yapmak, software raid kurmak farklı şeyler. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2020 12:46

Paylaş: