Forum

Oracle Linux Disk E...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Oracle Linux Disk Extend işlemi hk.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
977 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Oracle Linux 8 kullanıyoruz vmware üzerinde sanal makine. bu makinenin 2 adet diski var SDA ve SDB.  Sdb (Lvm disk) diski dolmak üzere vmware tarafında diski artırdım. Linux üzerinde extend edemiyorum. fdisk /dev/sdb komutunu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki mesaj geliyor. işleme başladığım zaman signature silinecekmi diye soruyor hayır diyerek devam ediyorum mevcut ext4 bölümü silinecektir mesajı çıkıyor. Bu işlemleri veri kaybı olmaması için clone aldığım makine üzerinde yapıyorum. 

Aşağıdaki mesajı internette baya araştırdım çözüm bulamadım. Daha önce başka linux sunucularda extend işlemini yaptım. Başınıza böyle bir durum geldi mi? Aşağıdaki mesajın anlamı nedir?

The old LVM2_member signature will be removed by a write command.

Ekran Alıntısı

Gönderildi : 26/02/2023 13:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

https://help.univention.com/t/how-to-extend-disk-space/10647

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/02/2023 23:28

(@bozkiru)
Gönderiler: 11
Active Member

Selamlar, bu islemi dort asamali olarak yapmak gerekiyor (Disk --> Partition (Bolum) --> LVM --> Dosya Sistemi) .

Eger sanal makinenin disk boyutunu arttirdiysaniz "parted" programiyla bolumu arttirip, sirasiyla LVM ve dosya sistemini genisleteceksiniz. Tam cozumu aktarabilmek icin asagidaki komutlarin ciktilarini iletebilir misiniz ?

Kolayliklar.

====

1) fdisk -l

2) i) parted /dev/sdb

ii) print free

iii) quit

3) i) pvdisplay

ii) lvdisplay

4) mount

Gönderildi : 24/03/2023 16:08

Paylaş: