Forum

Open Suse 11 boot s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Open Suse 11 boot sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
982 Görüntüleme
(@gokhansen)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar DELL Vostro 3910 bilgisayara Open Suse 11 kurmaya çalışıyorum. İsoyu rufus ile hem MBR hem de GPT formatında yazdım. Flash disk boot ekranında görünüyor fakat tam boot yapacağı sırada çakılıp kalıyor. Siyah ekran ve sol üstte bir tane alt tire işareti görünüyor. Başka isolar da sorun yok mesala open suse 15 kurabiliyorum. Aşağıdaki yönergede yazılanları uyguladım fakat yine olmadı. Daha önce benzer sorunu yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim

https://www.dell.com/support/kbdoc/tr-tr/000123462/linux-sisteminiz-icin-onerilen-bios-ayarlari?lang=tr

Gönderildi : 25/08/2022 09:25

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 223
Reputable Member

merhaba 

Dell çok hakim olduğum bir ürün değil ama daha önce benzeri bir sorunu bios içerisinden boot options altında disk mode raid seçili geliyordu bunu uefi yada secure gibi bir ayar yaparak işletim sistemi kurmuştum.

Gönderildi : 25/08/2022 14:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

15 kurabildiğinize göre durum ayar ile ilgili olmayabilir 11 ile donanım uyumluluğuna bakmanız yerinde olur. Eski OS'lar için temel esas secure boot kapatma ve varsa ayarı legacy mod'a almadır. Yaygın denemeler olmadığı için bu tip durumlarda dell veya suse forumundan daha fazla dönüş alabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/08/2022 14:01

(@gokhansen)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Suse 15 sp4 kurdum masaüstünü gördüm. terminalden hangi komutu yazarsam yazayım aşağıdaki hata mesajı çıkıyor.

if 'ifconfig' is not a typo you can use command-not-found to lookup the package that contains it, like this

cnf ifconfig

Gönderildi : 26/08/2022 14:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://forums.opensuse.org/showthread.php/456938-Commands-in-Terminal-dont-works-after-install

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2022 16:24

Paylaş: