Forum

Ext4 Formatlı Diskt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ext4 Formatlı Diskten Data Kurtarmak

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
585 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, tek diskli Qnap nas cihazından söktüğüm diski windows 10 yüklü pc ye taktım.  Linux Ext4 formatlı olduğu için içindeki veriye ulaşamıyorum. Bu veriyi nasıl farklı bir diske kopyalayabilirim? 3tb önemli veri var. Free bir yazılım önerebilir misiniz? veya linux yüklü bir pc ye taksam görür mü?

Gönderildi : 21/10/2022 08:46

(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba, anladığım kadarıyla qnap cihazınızda sorun oluşmuş. Windows İşletim Sistemleri, EXT4 dahil olmak üzere Linux dosya sistemini desteklemez. Sonuç olarak, Windows bir EXT4 bölümünü veya aygıtını doğrudan okuyamaz veya algılayamaz. Bunun için,

1- 3Party ürün kullanabilirsiniz. (Linux Reader ve Easeus gibi.)

2- Linux bir cihaza bağlayıp, mount edebilirsiniz.

Gönderildi : 21/10/2022 09:55

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

WinSCP ile admin olarak qnapa bağlanın /share/CACHEDEV1_DATA dizininde ki dosyaları bilgisayarınıza kopyalayarak verileri alabilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 21/10/2022 09:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Linux tarafında free uygulama çok fakat hem linux'a hem de bu işe hakim olmanız lazım yoksa başarım zor. Windows da ext4 okuyan free ben bilmiyorum eski free'ler desteklemiyor. Disk drill ile çok uğraşmamak üzere tarayabilirsiniz data görünüyor mu gibi. Çok önemliyse data şirkete alın gitsin easus dan vs her zaman kullanırsınız. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2022 01:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Qnap tek disk konumlandırsanızda lvm kullanıyordu diye hatırlıyorum.

Debian veya Ubuntu desktop/server versiyonlarından birini seçip, Qnap disk üzerindeki lvm'i mount ederek verilerinizi almanız mümkün.

Aşağıda aylaştığım referans içerisindeki adımları uygulamanız, yüksek ihtimal ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Volume group ismi sizin ortamda farklı çıkacaktır, mount ederken ilgili ismi kullanmalısınız.

https://alex3305.github.io/home-assistant-docs/homelab/qnap-linux-mount/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2022 07:03

(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Linux Disk Reader internals free versiyonu ile data ları windows ortamındaki bir diske kopyaladım. Teşekkürler.

Gönderildi : 24/10/2022 08:21

Paylaş: