Forum

centos route ekleme

Bildirimler
Hepsini Temizle

centos route ekleme

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,718 Görüntüleme
(@yasar)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

centos 7 sunucusuna ssh yapıp etc/rc.local altına route ekliyorum. ( ip route add x.x.x.x /x via  x.x.x.x ) daha sonra ip r komutuyla eklediğim ip adresini görüyorum ( x.x.x.x/x via x.x.x.x  dev <interface> )

eğer systemctl restart network komutunu çalıştırırsam ip r komutunu çalıştırdığımda eklediğim route tanımı kayboluyor ve ssh ile sunucuya bağlanamıyorum . sunucuyu sanal console üzerinden reboot ettiğimde ip r ile eklediğim route geliyor. bu normal bir şeymi. ayrıca etc/rc.d/rc.local altınada ekledim aynı şey oldu. bu bir sorun mu yoksa olması gereken bir şey mi sormak istedim. amacım sunucuya sadece route eklemek. silinmesini istemiyorum. linux çok hakim olmadığı için sormak istedim.  etc/rc.d ve etc/rc.d/rc.local eklemek doğru bir şey mi yada amaçı ne olur. ikisi arasındaki fark nedir tam olarak. 

Gönderildi : 28/09/2019 18:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

centos7 tarafında static route eklemek için kullandığınız yöntem hatalı.

/etc/sysconfig/network-scripts/ altında ilgili interface için route-interfacename dosyasını oluşturup, tanımlamanızı yaparak kaydedin ve devamında network servisini yeniden başlatın.

referans adres fikir verecektir.

https://linuxconfig.org/how-to-add-new-static-route-on-rhel7-linux

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/09/2019 09:13

(@yasar)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

su anki yöntem geççi yöntem midir neden etc/rc.local kullanılır hocam .

Gönderildi : 29/09/2019 14:11

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Gönderen: @yasar

centos 7 sunucusuna ssh yapıp etc/rc.local altına route ekliyorum. ( ip route add x.x.x.x /x via  x.x.x.x ) daha sonra ip r komutuyla eklediğim ip adresini görüyorum ( x.x.x.x/x via x.x.x.x  dev <interface> )

eğer systemctl restart network komutunu çalıştırırsam ip r komutunu çalıştırdığımda eklediğim route tanımı kayboluyor ve ssh ile sunucuya bağlanamıyorum . sunucuyu sanal console üzerinden reboot ettiğimde ip r ile eklediğim route geliyor. bu normal bir şeymi. ayrıca etc/rc.d/rc.local altınada ekledim aynı şey oldu. bu bir sorun mu yoksa olması gereken bir şey mi sormak istedim. amacım sunucuya sadece route eklemek. silinmesini istemiyorum. linux çok hakim olmadığı için sormak istedim.  etc/rc.d ve etc/rc.d/rc.local eklemek doğru bir şey mi yada amaçı ne olur. ikisi arasındaki fark nedir tam olarak. 

/etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0

bu dosya içerisine aşağıdaki gibi bir satır eklerseniz yeniden başladığında kaybolmaz

172.16.10.0/24 via 10.0.0.10 dev eth0

iyi çalışmalar

Gönderildi : 01/10/2019 10:34

Paylaş: