Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Tercihi

13 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@gokhanyuceler)
Gönderiler: 86
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Saygı değer arkadaşlar ben şimdi linux kullanmak ve bunun ile ilgili çeşitli ugulamalar yapmak istiyorum bu yüzden benim bir başlangıç noktasında olduğum için hangi versiyonunu kullanıcağımı bilmiyorum bana bu konda yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

Gönderildi : 21/01/2009 17:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar,

Linux dağıtımları farklı amaçlar için hazırlanır. Sunucu, Masaüstü uygulamaları, Güvenlik amaçlı  vs gibi. Siz hangi amaç için kullanmak niyetindesiniz? Eğer güvenlik amaçlıysa derinlere girecekseniz komut satırıyla işiniz çok olacak demektir grafik tabanlı çok büyük dağıtımları kullamanıza gerek yok. Sunucu amaçlıysa daha farklı bir sürüm gerekli. Öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Örneğin ben DB mi RedHat Enterprise 64 bit üzerinde barındırıyorum. İhtiyacım olmadığı için bir çok servisinide kapatmış bulunmaktayım (smtp, ftp, web vs)

Gönderildi : 21/01/2009 18:02

(@gokhanyuceler)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Benim ilk amacım sunucu ve güvenlik olarak kullanmak istiyorum

Gönderildi : 21/01/2009 18:16

(@cozumpark)

RedHot, Debian ve freebsd yi önerebilirim

Gönderildi : 21/01/2009 18:31

(@gokhanyuceler)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

bunları öğrenebilceğim kaynak kitaplar önerebilirmisiniz yoksa internetten mi takip etmeliyim

Gönderildi : 21/01/2009 18:40

(@cozumpark)

Kitaplardan elebtteki faydalanabilirsiniz. Türkçe kitapların çok faydalı olacağını düşünmüyorum genelde çeviri oluyorlar. İnternet ve google büyük bir kaynak her aradığınızı bulabilirsiniz, neyi nasıl aradığınızı bilmek kaydıyla tabiiki.

Gönderildi : 21/01/2009 19:14

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Size fedora yada Ubuntu ile başlamanızı tavsiye ederim. FreeBSD başlangıçta biraz zor gelebilir.

Kolay gele

Gönderildi : 21/01/2009 20:14

(@cozumpark)

Başlangıçta Ubuntu , ilerleyen aşamalarda Freebsd..

Gönderildi : 22/01/2009 00:49

(@cozumpark)

merhabalar

benim önerim Fedora olurdu... ürün zaten Redhat devamıdır. dolayısı ile bu konu hakkında çok fazla kaynak elde edebilirsiniz. (öğrenme açısından).

openbsd veya freebsd biraz daha zorlayıcı olabilir ancak yapılamaz diye bir kural da yok...

kolay gelsin

Gönderildi : 22/01/2009 14:01

(@SalihBiLGiN)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Çok uzun zaman olmuş. Tavsiyede bulunacaktım. Hangisini tercih ettiniz?

Gönderildi : 14/06/2012 16:18

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Ben Ubuntu ile başlamıştım. Size de tavsiye ederim.

Gönderildi : 16/06/2012 03:00

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

merhabalar

benim önerim Fedora olurdu... ürün zaten Redhat devamıdır. dolayısı ile bu konu hakkında çok fazla kaynak elde edebilirsiniz. (öğrenme açısından).

openbsd veya freebsd biraz daha zorlayıcı olabilir ancak yapılamaz diye bir kural da yok...

kolay gelsin

Mümin Hoca çok haklı. Fedora çok başarılıdır. Arkasında Dev Redhat var.

bir bilen olarak Mümin Hocayı dinleyin derim...

Bilgehan

Gönderildi : 23/06/2012 02:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Günümüzde kullanılabilecek en iyi Linux dağıtımı Debian ve Debian temelli dağıtımlardır. Temel olarak kullanıcı dostu ve paket kısmında belli ürünlere bağımlı değildir. İstediğiniz gibi sistemler kurabilirsiniz. Mesala Redhat ve türevlerinde mail server kuracaksınız MTA olarak postfix ya da qmail seçebilirsiniz ama altında kullanacağınız POP sunucusu için çok fazla seçeneğiniz olmaz. Debianda tonla seçeneğiniz olur sisteminizi kendiniz yapılandırırsınız ve paket depolarının limitleri ile uğraşmazsınız. Ayrıca derleme işlemleri de oldukça kolaydır ve iş eninde sonunda gelip ücrete dönmez.

Gönderildi : 06/07/2012 01:46

Paylaş: