Forum

Apache Otomatik Baş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Apache Otomatik Başlatma - Linux Ekran Kilitleme Sorunu?

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
647 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Linux Centos son sürümünü web server
olarak kullanıyorum, Linux'a yeni yeni başladım bu arada.. Bir sorunum
var, XAMPP 1.7 kurulu ve ben bilgisayarı açıp, login olup /opt/lampp/lampp start komutunu vermediğim sürece XAMPP sunucusu çalışmıyor.
Windows Sunucularında alıştığımız gibi, yani Server açıldığında login
bile olmaya gerek kalmadan otomak xampp ' yi çalıştırmam mümkünmüdür?
Yani Server'a login dahi olmasan kendiliğinden otomaik servisin
başlamasını istiyorum, bu mümkün müdür?

Diğer sorum basit aslında, (bilene tabii) Örneğin server'a login oldum
ve işim bitti ekranı kilitlemek istiyorum Windows serverlarda yapılan
bu işlemi Ekran Kilitlemeyi Linux Centos'da nasıl yapabilirim?

Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden tşk. ederim.

Gönderildi : 27/12/2008 12:22

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar,

Geç cevap için kusura bakmayın.. Şimdi sıra ile gidelim.

1. Ekran kilitleme olayı: Eğer root kullanıcısı olarak giriş yapıyorsanız, ekran kilitlemeyi GNOME da unutun. Normal kullanıcı olarak giriş yapacaksınız ve eğer admin gerektiren bir şey varsa su -l komutunu kullanacaksınız.

2- XAMMP -  Zaten Centos üzerinde Apache, Mysql, PHP kurulu gelir. Yani kurulum esnasında seçmeniz lazım. Bir daha sistem üzerine bu tür yazılımın yüklenmesinin anlamı yok. Bu tür yazılımlar genelde Windows üzerinde next -> then next again işlemlerine alışmış kullanıcılar içindir.  Doğru düzgün güvenlik durumlarını ayarlayamadığı için problem çıkartıyorlar. Sayfasını biraz inceledim. rc.d altına script atmanız gerek. Bu kadar zor işlerle neden uğraşıyorsunuz???? Kurulum esnasında Web Server ı seç, Mysql i seç, FTP kurmak istiyorsan onu seç.. Bu kadar basit.. Daha sonra da /var/www/html altına wp diye bir klasör yarat, WP dosyalarını oraya at.. İşte bu kadar..Hem de her açılışta hepsi otomatik başlar.

3- Yayın yapmak için de www.apache.org adresinde virtual host bölümünü inceleyin. Öncellikle DNS kuracaksınız, DNS sunucunuzu yapılandıracaksınız, sonra da diyelim www.abc.com yayınlayacaksınız. abc.com dosyasını yaratacaksınız, Apache de Virtual Host açacaksınız.. 

Biraz karmaşık ve uzun gibi geliyor ancak gayet basit. Bununla ilgili bir makale yazacağım.. Ancak biraz beklemeniz gerek.. Daha önce size bu konuyu belirtmiştim..

Şimdiden kolay gelsin

Gönderildi : 27/12/2008 19:31

(@nezihk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Erdal hocam bu makalenizi sabırsızlıkla bekliyorum.Daha önce benim isteğim üzerine yazmış olduğunuz ISS üzerinde hem asp hem php dosya çalıştırma makaleniz çok başarılıydı.Boyle yararlı işler yapmanız dileğiyle.

Artık centOS Web Server kullanmaya da başlamak istiyoruz 🙂

Saygılar

Gönderildi : 28/12/2008 02:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Erdal hocam teşekkürler, detaylar için ayrıca teşekkürler..

Gönderildi : 28/12/2008 04:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar Erdal hocam bahsettiğiniz gibi kurulum esnasında Server'i seçtim ve Mysql + FTP de yüklendi. Ancak www/html klasörü altına attığım dosyalar açılmıyor, daha doğrusu adres satırına localhost yazdığımda veya IP adresini yazdığımda sayfa görüntülenemiyor. Acaba Webserver servislerini elle başlatmam mı gerekiyor? Yorumunuzu bekliyorum..

Gönderildi : 29/12/2008 12:38

(@alikemalturker)
Noble Member

sisteme root kullanıcısı olarak girin, sırası ile

#chkconfig httpd on

#chkconfig mysqld on

Bu komutlar httpd ve mysql sunucularının 2,3 ve 5 nolu seviyelerde sistem açılışı esnasında otomatik olarak başlamasını sağlar... Sonra isterseniz reboot edin, reboot etmek istemiyorsanız

#service httpd start

#service mysqld start

Bir sonraki açılıştı service komutunu girmenize gerek yok. dediğim gibi otomatik olarak başlayacaktır.

Kolay gele

Gönderildi : 29/12/2008 13:29

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekkürler Erdal hocam şu anda sorun yok.. iyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/12/2008 14:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Erdal hocam tekrar merhaba..Daha önce Xampp kullanırken yaşamadığım bir sorunu şimdi apache de yaşıyorum. httpd.conf dosyasına virtual host için şunları ekledim en altına bkz.

NameVirtualHost *:80

<VirtualHost *:80>
DocumentRoot /var/www/html/agrigundem.com
ServerName agrigundem.com

</VirtualHost>

Ama adres çubuğuna ne yazarsam yazayım Hep aynı sayfa geliyor. localhost da yazsam, www.agrigundem.com da yazsam Apache test sayfası geliyor. Bu nasıl bir iş anlamadım doğrusu, daha önce bu ayarları xampp de yapmıştım httpd-vhosts.conf dosyasında ama şimdi Apache'de yapamıyorum. Ne önerirsiniz Erdal hocam?

Gönderildi : 29/12/2008 15:23

(@alikemalturker)
Noble Member

Anlamazsınız çünkü size daha önce de dediğim dökümanları okumadınız? Direkt kuruluma geçtiniz.. O yüzden de anlamıyorsunuz... www.agrigundem.com adresini çözebilmesi için neye gerek var?

Artı Apache dökümanlarında virtual host bölümünü okumadığınızdan virtual host yapılandırmanız da yanlış? Bunları okumanız gerek. Linux sağ tuş sol tuş değildir. Bu şekilde çözümezsiniz..

NameVirtualHost *:80

<VirtualHost *:80>
ServerName www.agrigundem.com
DocumentRoot /var/www/html/agrigundem.com
</VirtualHost>

Daha sonra /etc/host dosyası altına

IP_Adresi  www.agrigundem.com yazın ( DNS i kurduğunuzda gerek kalmayacak)

Daha sonra tekrar deneyin

Kolay gele

Gönderildi : 29/12/2008 15:47

(@alikemalturker)
Noble Member

Bir de lütfen soruları forumdan sorunuz... Özelden mesaj attığınızda cevap alamayabilirsiniz. Forumdan atarsanız, benim bilmediğim bi konuyu diğer arkadaşlar da cevaplayabilir...

Kolay gele

Gönderildi : 29/12/2008 15:51

Paylaş: