Forum

Zabbix 3.4 'te fals...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zabbix 3.4 'te false positive alarmlar hk.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
908 Görüntüleme
(@Abdullahakca)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Zabbix 3.4 kurdum sunucuların bazılarınıda ekledim  fakat default trigers ile  çok fazla problem gözükmektedir.Bunları sadeleştirebilir  miyim yada benim için çok önemli olmayan  bir servisin kontrol süresini uzatabilir miyim?

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2018 22:01

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

zabbix false positive alarm üretmez, varolan veya yeni oluşturduğunuz templateler içerisindeki triggerlara bakar.

hangi templateleri kullanıyorsanız, triggerlarını düzenleyebilir veya işinizi yaramayanları silebilirsiniz.

bunu configuration / templates altından gerçekleştirmeniz mümkün.

tavsiyem silmek yerine, pasif hale getirebilir veya üstte belirttiğiniz gibi referans değerlerini arttırarak, kontrol sürecini uzatabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2018 04:47

(@Abdullahakca)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam ,

Cevap için çok teşekkürler.Sorunu düşük versiyon kurarak çözdüm sayılır.Daha sonrasında upgrade ettim.Dediğiniz gibi işime yaramayan triggerlarıda kapattım.

Gönderildi : 05/04/2018 17:20

(@turancoskun)
Üye

rica ederim, hayırlı olsun.

geri bildirim için teşekkürler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2018 01:53

(@AkifKARATASTEPE)
Gönderiler: 3
Active Member

merhaba,

zabbix false positive alarm üretmez, varolan veya yeni oluşturduğunuz templateler içerisindeki triggerlara bakar.

hangi templateleri kullanıyorsanız, triggerlarını düzenleyebilir veya işinizi yaramayanları silebilirsiniz.

bunu configuration / templates altından gerçekleştirmeniz mümkün.

tavsiyem silmek yerine, pasif hale getirebilir veya üstte belirttiğiniz gibi referans değerlerini arttırarak, kontrol sürecini uzatabilirsiniz.

Merhaba Hocam,

Yukarıda arkadaşın bahsettiği sorunun benzerini ben de yaşıyorum. Triggerları kapatmak ya da devre dışı bırakmak her durumda mümkün olmuyor. Örneğin Zabbix üzerindeki default template'lerden "Template OS Windows" u kullanıyorum. İçeriği oldukça yeterli ancak windows servisleri ile ilgili yaptığı uyarılar bana kafayı yedirtti. Çünkü servis servis olarak trigger yok, genel bir tanım var ve bu tanıma göre servislerle ilgili uyarılar üretiliyor. "TrustedInstaller" gibi "Windows Update Servisi" gibi servislerden sürekli uyarı alıyorum. Bunları bir türlü süzemedim. Servislerle ilgili triggerları kapatırsam tüm servisler devre dışı kalacağı için bunu yapmak istemiyorum. Ancak böyle bazı spesifik durumlara karşı bir kural yazabilirim diye düşünüyorum. Ancak bunu bir türlü bulamadım. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 20/07/2018 18:31

(@turancoskun)
Üye

regex ile talebinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

öncelikle istisna listesi oluşturup, yeni bir template/discovery list veya direk mevcut discovery list düzenleyebilirsiniz.

referans adresler fikir verecektir.

https://znil.net/index.php?title=Zabbix:Template_Windows_Service_Auto-Discover_Zabbix_3.x_-_Windows_Dienste_Service_Discovery_mit_Bordmitteln

https://www.null-byte.org/microsoft/ignoring-windows-services-in-zabbix/#!prettyPhoto

Gönderildi : 21/07/2018 04:40

Paylaş: