Forum

ram kullanımı

Bildirimler
Hepsini Temizle

ram kullanımı

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,688 Görüntüleme
(@OnurAlptanur)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

redhat 7 linux de uzman değilim ama tek olduğum için kendim araştırmak öğrenmek isityorum. bir linux makina var ram kullanımını görmek için free komutunu kullanıyorum makalelerden öğle öğrendim. bu redhat linux sunucu vmware üzerinde calışıyor. 

1- aktif kullanılan memory değeri used alanımıdır yoksa -/+ buffers/cache sütünundaki used alanımıdır. ( kullanıcı ram yetmiyor dediğinde asıl nereye bakmalı linux da )

2- swap alanı linux admin tarafından işletim sistemine girilen bir alanmıdır yoksa ram yetmediğinde linux kendisimi diskden kullanıp kullandığı alanı burada görürüz. eğer admin tarafından swap ayrılıyorsa neye göre hangi değere göre swap ayırır ne için ve bu değeri nasıl referans alır. 

3 - uygulamlarda swap belleği önce kullansın diye bir öncelik var mıdır hangi durumlarda kullanılır ve nasıl tespit edilir bu metod.  

4. örneğin 20 gb ram'e sahip linux sunucunun swap used alanında 10 mb gördük bu sorun yaratırmı yada verilen ram'e göre yüzdeli oranı varmıdır. mesela swap 1 gb olursa performans sorunu başlar. 

5. -/+ buffers/cache alanında free 1438196 memory görüyorum . free memory varsa neden swap da 39620 görüyorum. ben bunu sunucuda boş ram var ama swap ( disk ) den kullanıyor performans yavaşlıyor algılıyorum. 

total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       3087892    2879036     208856          0     394288     835052
-/+ buffers/cache:    1649696    1438196
Swap:      1004020      39620     964400

Gönderildi : 06/07/2017 01:28

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

top komutu ile detaylı işlem listesini görebilirsiniz. genelde bu komut ile çözüyoruz bu problemleri...

Gönderildi : 06/07/2017 03:59

(@OnurAlptanur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu kadar soruya bu kadar kısa cevap anlamadım hocam. sorularda başka bir şey soruyorum. komutları zaten yazdım gelen ekranların anlamını nedenlerini sormuştum

Gönderildi : 06/07/2017 12:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Used kısmı kullanılan toplam memory'i gösterir

swap alanı işletim sistemi kurulumu sırasında ayrı bir partition olarak ayarlanabilir veya filesystem üzerinde de swap (tampon ) alan oluşturulabilir.

uygulamalar swap alanı kullansın şeklinde bir ayar yok bildiğim kadarı ile

20 gb ram var ve swap kullanıyor ise ram yetmediği kanısına varabiliriz

Gönderildi : 06/07/2017 15:18

(@OnurAlptanur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

verdiğim örnekte memory free 208856 görüyorum. free memory varsa neden swap da değer var ? bu tarafı anlamadım .

Gönderildi : 06/07/2017 20:45

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

redhat 7 linux de uzman değilim ama tek olduğum için kendim araştırmak öğrenmek isityorum.

Onur bey,

aslında sormak ile araştırmak arasında fark var ve sorularınızın cevabı arama motorlarında tr/en olarak mevcut.

öğrenmek adına tavsiyem, anahtar kelimeleri alıp, kendinizin detaylı araması.

aksi halde, uzun sürede/geçici bilgiye sahip olursunuz.

sorularınız noktasında,

1. free komutunda, kullanılan ram miktarı,  "total - free - buffers - cached" yolu ile hesaplanır.

free çıktınızda, 1611 MB ram kullanılıyor. bkz. -/+ buffers/cache

ek olarak free kb cinsinden çıktı verir, free -m veya -h kullanmanız, daha rahat okumanızı sağlar.

2. swap, partition veya file olarak yapılandırılabilir, bu sistem adminin elinde.

host üzerinde ram değeri yetersiz kaldığında, swap kullanılır.

yapılandırma tercihi noktasında, redhat referans adresi fikir verecektir.

https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Storage_Administration_Guide/ch-swapspace.html

3. bu durum uygulamayı tasarlayan yazılımcının elinde, swap belleğini öncelikli olarak tercih edebilir.

swap kullanan processler için, smem kullanabilirsiniz.

4/5. buradaki swap kullanımını anlık yerine, süreç olarak kabul edip, sistemi düzenli monitor ederseniz, darboğazı keşfedersiniz.

free çıktısında swap kullanımı 39 mb civarı ve düşük bir değer.

kullanımı temizlemek isterseniz swapoff/on kullanabilir.

ek olarak kaynak kullanımını takip etmek için htop veya web monitor tarafında linux-dash tercih edebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/07/2017 05:29

Paylaş: