Forum

Domainlerde port

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domainlerde port

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
514 Görüntüleme
(@hasankul)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Domainlerde port oluyormu benim sunucumda friwall kapalı yani tüm portlar açık cpanel yukledim herşeyi bi şekilde hallettim fakat iş maile gelince mail alıyorum fakat yollayamıyorum cpanel den yardım istedim bana ııs yada domain ile ilgili portta sorun var şeklindebir ileti yolladılar ? 

Gönderildi : 04/02/2017 22:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Domain kavramı birden çok anlama geliyor, sanırız siz Active Directory Domain yapısından bahsetmiyorsunuz. Domain derken alan adı yani örneğin hakanuzuner.com dan bahsediyorsunuz ki bu alan adı için firewall diye bir kavram yoktur.

Sunucununz linux bir suncu mu? Soruyu linux bölümüne açmışsınız ama size cerilen cevapda IIS demişler?

Mail gönderemiyorsanız muhtemel sizin hizmet aldığınız yerde firewall vardır, yani sizin linux veya windows makinede firewall kapalı olsa bile size hosting hizmeti sunan şirket kim ise ona sormanız gerekli 25 nolu port açıktmı.

Eğer hosting değil de kendi şirketinizde ise sunucu bu durumda ilgili sunucu 25 nolu porttan çıkmaıyordur, eğer sizdeki firewall ( sunucu üzerinde değil şirketin internet çıkışındaki) ondan port açmanız, izin vermeniz gerekebilir.

Eğer şirketinizdeki firewall da sorun yok ise sizin şirkete internet hizmeti veren ISP, Turk Telekom, Vodafone veya Turkcell gibi firmalar bazen 25 nolu portu kapatıyor, bunu telnet ile test edebilirsiniz.

telnet mail.cozumpark.com 25

Örnek makale

http://www.hakanuzuner.com/index.php/telnet-ile-mail-gonderme-ve-mail-server-kontrolu.html

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2017 18:22

(@hasankul)
Active Member
Konu başlatıcı

Ayrıntılı açıklamanız için çok teşekkür ederim aydınlatıcıydı makaleyide okudum. Linux sunucu evet fakat ISS aradığımda (turksat) 25 inci portu kapatmadıklarını söylüyor ben mail alabiliyorum fakat yollayabiyorum ve sanırım deneme yaparak çok sayıda mail atmışım gmail hesabıma yada oradan webmaile bu nedenle engellenmişim ıp adresimi değiştirip tekrar cpanel kurup deneyeceğim Merak ettiğim şey aslında cpaneli kurup adsunucu ayarlarını yaptıktan sonra mail ayarları için tekrar domain aldığım şirketin sayfasına girip mx kayıtları vs yaptırmam gerekiyor mu 

Gönderildi : 06/02/2017 02:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hasan bey bence biraz makale vs okumanız gerekli, bu konular çok temel konular.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/02/2017 14:07

(@hasankul)
Active Member
Konu başlatıcı

Katılıyorum cevabınıza araştıra araştıra olacak gibi. Son olarak sorunu çözdüm ad sunucularını tanımlayıp eger işi ssh üzerinden değilde cpanel uzerinde yapıca sorun kalmıyor. Cevaplarınız için çok teşrkkür ederim

Gönderildi : 07/02/2017 15:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 07/02/2017 23:30

Paylaş: