Forum

Centos 7 Kurduktan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos 7 Kurduktan Sonra Hosting İçin Yapılması Gerekenler

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,482 Görüntüleme
(@SonerCapoglu)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhabalar,

Bir sunucum var ve buna sıfırdan gui destekli centos 7 kurdum. İnternetten yaptığım araştırmalara göre kendi web sitelerimin hostingini yapabilecek düzeyde bir kurulum yapmak istiyorum ama bir türlü istediğim sonuçlara ulaşamadım. Centos 7 sıfır kurulum yaptıkdan sonra tek tek yüklemem ve yapmam gereken işlemleri anlatabilirmisiniz? biliyorum çok makale var ancak hiç biri benim istediğim düzeye gelmeme yetmedi. benim istediğim whmcs ve cpanel kurabilecek düzeye gelebilmek 

Gönderildi : 06/01/2017 02:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, siz daha çok danışmanlık istiyorsunuz ne yazık ki. Sizinde söylediğiniz gibi bu işler için pek çok makale yazılmış durumda, siz yapmaya başlayın takıldığınız yerde sorun daha foruma uygun olur, aksi halde herkes ben şöyle bir yapı kuracağım yapmam gerekenleri bana adım adım yazar mısınız şeklinde soru sormaya başlar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2017 02:48

(@SonerCapoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Evet haklısınız bazı şeyleri yardımsız yapmak öğrenmeye sebep olabiliyor. Yazmış olduğum saatten beri 4 kere yeniden kurulum yaptım 🙂 Sonuç olarak geldiğim nokta tatmin edici ancak yetersiz. 

Phpmyadmin, mysql, apache, mariadb ve nginx kurulumlarını tamamladım şuan hepsi sorunsuz çalışıyor. Ancak tam olarak hosting gibi kullanabilmem için geriye www klasörünü bildiğimiz hosting (içine dosya atmak çalıştırmak, ancak bunları yaparken chmod da diğer kullanıcıların yazma silme yetki ayarları hakkında bilgi almam lazım. normal bir hosting de nasıl oluyor ise o şekile getirmek istiyorum )gibi kullanmak istiyorum ancak başaramıyorum. bu konuda yardım edebilirmisiniz? 

Gönderildi : 06/01/2017 06:03

(@SonerCapoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncelleme: vsftpd yükledim aşağıdaki komutları birebir uyguladım ancak şunu bulun dediği yer de bende hiç bişey çıkmıyor bomboş. her yerdede bu makale mevcut.

Kurulumu CentOS ve Fedora’ya göre anlatacağım. Ama diğer Red Hat dağıtımlarında da benzer şekilde kurulum yapabilirsiniz.

1
yum install vsftpd

Ardından

1
vim /etc/vsftpd/vsftpd.conf

komutunu verip conf dosyasını açın.

anonymous_enable=YES satırındaki YES yerine NO yazın.

log tutulmasını istiyorsanız

anonymous_enable=YES satındaki yerine NO yazın diyor ama bende o ekranda hiç bişey çıkmıyor

Gönderildi : 06/01/2017 06:22

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

İstediğiniz iş için Hakan hocamında söylediği gibi danışmanlık almak zorundasınız. oldukça fazla parçanın bir araya getirlmesi ile bir araya gelecek bir yapı istiyorsnuz. Bu yapı için güncel makaleler bulup üzerine çalışmalısınız. Bu eğer iyi derecede Linux biliyorsanız mümkün. Bir HTTP sunucu için şu makaleyi okumanız lazım öncelikle,

http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2013/09/15/centos-6-4-uzerine-linux-apache-mysql-php-lamp-server-kurulumu.aspx

https://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2013/01/13/centos-6-3-ftp-server-kurulumu.aspx

burada bir http sunucuyu kurmanız anlatılıyor. Ama ben bu sunucuyu https yapacağım derseniz işin içine başka kriterler giriyor. mesela ftp sunucusu da bambaşka dünya. yetkiler directoryler erişim kriterleri gibi. Linux tarafında çok kolay ve makale ila yapılabilecek şeyler değil. birde bu yapıyı servis sağlayıcı olarak tasarlayacaksanız cluster yapı olarak düşünmelisiniz.

Gönderildi : 08/01/2017 20:22

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Bu dediğiniz baya uzun bir aşama size gerekli olacak uygulamalar.

Apache Server yada Nginix 80 

Php dosyaları çalıştırmak için Php

Php uygulamları veri tabanlarını yönetmek için mysql yada postgresql

Veri tabnını yönetmek için phpmy admin

Bind Dns Domainleri yönlendirmek için

Vsftp Ftp erişimi için. 

Yönetime bir makale yolladım eğer yayınlanırsa bunların hepsini ayrıntılı olarak anlattım. Ben bu şekilde 3 hosting ile sanal sunucumu kullanıyorum.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 10/01/2017 21:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu dediğiniz baya uzun bir aşama size gerekli olacak uygulamalar.

Apache Server yada Nginix 80 

Php dosyaları çalıştırmak için Php

Php uygulamları veri tabanlarını yönetmek için mysql yada postgresql

Veri tabnını yönetmek için phpmy admin

Bind Dns Domainleri yönlendirmek için

Vsftp Ftp erişimi için. 

Yönetime bir makale yolladım eğer yayınlanırsa bunların hepsini ayrıntılı olarak anlattım. Ben bu şekilde 3 hosting ile sanal sunucumu kullanıyorum.

Elinize sağlık, umarım bu hafta sonu yayınlanır o zaman.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2017 01:52

(@SonerCapoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar tekrardan merhabalar,

Benim gibi aklında deli sorular olan meraklılar için gelmiş olduğum noktayı anlatayım. Belki birilerine yardımcı olur veya kafasında şekillenmesine sebep olur. Öncelikle bir sürü denemeler yaptım bir çok şeyi tamamladım ama bu iş panelsiz yürümez bunu anladım. Yürür ama benim gibi amatör olanlar için kesinlikle hayır. En başa döndüm centos 7 kurdum update yaptım. Ardından CPANEL&WHM kurdum ve şuan da keyfime bakıyorum. İşin özeti budur. Cevap veren herkese teşekkürler. Herkese başarılar diliyorum konuyu isterseniz kapatın.

Gönderildi : 17/01/2017 02:42

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2017/01/15/centos-sunucu-uzerinde-lamp-phpmyadmin-b_3101_nd-dns-ve-vsftpd-kurulumu.aspx  Bu şekilde panelsiz kullanabilirsiniz. Bilmiyorum ama bana panelsiz kullanmak daha cazip geliyor.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 17/01/2017 20:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar tekrardan merhabalar,

Benim gibi aklında deli sorular olan meraklılar için gelmiş olduğum noktayı anlatayım. Belki birilerine yardımcı olur veya kafasında şekillenmesine sebep olur. Öncelikle bir sürü denemeler yaptım bir çok şeyi tamamladım ama bu iş panelsiz yürümez bunu anladım. Yürür ama benim gibi amatör olanlar için kesinlikle hayır. En başa döndüm centos 7 kurdum update yaptım. Ardından CPANEL&WHM kurdum ve şuan da keyfime bakıyorum. İşin özeti budur. Cevap veren herkese teşekkürler. Herkese başarılar diliyorum konuyu isterseniz kapatın.

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 20/01/2017 10:33

Paylaş: