Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

linux backup

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
412 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

sanal ortamda linux sunucular ( redhat,centos) hep dosya bazında alınıyor. sanal makina olarak full alınmıyor bunun calışan sistemlerle yada linux yapısıyla yada database yapısıyla ilgisi varmı. neden sanal makina alınmıyorda file bazında alınıyor . özel bir durum olabilirmi ?

Gönderildi : 08/11/2016 01:01

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullandığınız backup agent'a göre değişmekle birlikte, hypervisor seviyesinde çalışanlar vm bazlı olarak yedek alır. bkz. veeam vbr

devamında ister vm, isterseniz file,folder olarak geri dönmeniz mümkün.

db seviyesinde ms sql gibi export seçeneği olmayabilir.

bu linux distrodan daha çok, backup firmasının destek vermemesinden kaynaklanır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2016 01:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merhaba,

kullandığınız backup agent'a göre değişmekle birlikte, hypervisor seviyesinde çalışanlar vm bazlı olarak yedek alır. bkz. veeam vbr

devamında ister vm, isterseniz file,folder olarak geri dönmeniz mümkün.

db seviyesinde ms sql gibi export seçeneği olmayabilir.

bu linux distrodan daha çok, backup firmasının destek vermemesinden kaynaklanır.

Sadece DB için düzeltme apmak istedim. Linux üzerindeki Mysql, PortSql, MarianDB yapılarının hepsinde dump özelliği vardır akfi çalışma esnasında gb boyutlarındaki DB leri kolaylıkla dışarı çıkartabilirler.

Gönderildi : 08/11/2016 12:40

(@turancoskun)
Üye

Ertan hocam,

Dursun bey'in sorusu üzerinden db export ile kastım aktif veri değil, alınan yedek içerisinden geri dönme.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2016 14:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam tam anlıyamadım. backup programının sanal alma özelliği olmadığı içinmi yoksa o sunucular file bazında alınmak zorunda olduğu için mi ?  file bazında alınmalı sanal komple alınmamalı sanal alınırsa sistem geri dönülenemez diye bir şey var mı ? böyle özellikli sunucu var mı ?data protector kullanılıyor

Gönderildi : 28/11/2016 00:57

(@turancoskun)
Üye

Dursun bey,

satırlarınız, anlam olarak fazlası ile karmaşık.

sorunuzu daha net cümleler ile sormanız, cevap almanızı sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2016 18:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

30 tane linux database sunucu sanalda calışıyor. Db yedek alınıyor. Vm full backup alınmıyor. Avantajı - dezavantajı nedir. db makinalarını full backup almak daha iyi değilmi ? Db mantığını bilmediğim için soruyorum . Db yoneten biri full vm alınması onun işine yaramazmı . Sorun halinde hemen geri donmek için. Db oracle

Gönderildi : 29/11/2016 01:01

(@turancoskun)
Üye

oracle ayrı bir uzmanlık alanı, danışmanlık hizmeti aldığınız kuruluş daha doğru yönlendirme veya mantıklı açıklama yapacaktır.

tecrübesi olanlar burada paylaşabilirler.

şahsi fikrim, standard yapılandırmada vm ve db bazında ayrı ayrı yedek almanın daha avantajlı olacağıdır.

ancak her kurumda bunu uygulamak mümkün olamayabiliyor.

burada yapınızdaki oracle db versiyonu, cluster mimarisi ve yük durumu süreci değiştirebilir.

Gönderildi : 29/11/2016 10:02

Paylaş: