Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disc Extend

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,066 Görüntüleme
(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member
Konu başlatıcı

Red Hat sunucu üzerinde disk büyütme işlemi yapacağım Vmware üzerinde diski extend ettim daha sonra pvcreate komutu ile ilgili alanı da oluşturdum. Volume group ile diskimizi büyütecek iken komutu girdiğimde no volume group uyarısı ile karşılaştım. Nasıl ilerleyebilirim? 

Gönderildi : 06/09/2015 23:49

(@OzcanSAHIN)
Gönderiler: 198
Estimable Member

Merhaba,

RedHat 'in hangi versiyonu ?

Extend edeceginiz disk System Root lvm  mi ?

Gönderildi : 22/09/2015 01:51

(@omerfaruksen)
Gönderiler: 13
Active Member

Merhabalar,

Oncelikle diski vmware tarafinda extend ettiginiz icin o disk eksi disk adi ile ayni oldugu icin pvcreate yapmamaniz lazim.  Pvcreate yeni bir disk eklenince kullanilir. Mesela sisteminizde /dev/sda var genelde /dev/sda1 /boot icin kullanilir diger kisim yani /dev/sda2 icin pvcreate ile daha onceden olusturulan bir VG (Volume Group) icine disk eklenir sonrasinda icinde / ve swap icin iki adet LV olusturulur. Bu on tanimli redhat disk schemasidir.

Siz pvcreate ederek aslinda onceki VG'yi ucurmus olabilirsiniz.  Burada boyle bir durum soz konusu ise

https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Logical_Volume_Manager_Administration/mdatarecover.html

adresinde anlatilan surec kullanilabilir (ozetle redhat VG sisteminde yapilan her degisikligi bir conf'a yazar eger bir sekilde yazmamissa oradan kurtarabilirsiniz vcfgrestore ile)

Benim sahsi tavsiyem (ki bu bir best practicedir) Vmware'de disk extend etmek yerine yeni bir sanal disk ekleyip (/dev/sdb gibi) o diskte bos bir LVM type'inda PV olusturup (/dev/sdb1 'i type 8e yapmak) onu VG'ye dahil edin sonra ilgili LV'yi extend edin

fdisk /dev/sdb (/dev/sdb1 olustur ve de type 8e verin ve save edin)

pvcreate /dev/sdb1

vgextend VG_ISMI /dev/sdb1

vgdisplay VG_ISMI (burada free Physical Extendlerin adedini aliriz)

sonra

lvextend -l+_BOS_PE_ADEDI /dev/VG_ISMI/LV_ISMI

yaparak extend edebilirsiiniz sonrasinda ext4 kullaniyorsaniz

resize2fs /dev/VG_ISMI/LV_ISMI

komutu veirlerek ilgili disk bolumu extend edilmis olur.

Gönderildi : 22/09/2015 02:00

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Oncelikle diski vmware tarafinda extend ettiginiz icin o disk eksi disk adi ile ayni oldugu icin pvcreate yapmamaniz lazim.  Pvcreate yeni bir disk eklenince kullanilir. Mesela sisteminizde /dev/sda var genelde /dev/sda1 /boot icin kullanilir diger kisim yani /dev/sda2 icin pvcreate ile daha onceden olusturulan bir VG (Volume Group) icine disk eklenir sonrasinda icinde / ve swap icin iki adet LV olusturulur. Bu on tanimli redhat disk schemasidir.

Siz pvcreate ederek aslinda onceki VG'yi ucurmus olabilirsiniz.  Burada boyle bir durum soz konusu ise

https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Logical_Volume_Manager_Administration/mdatarecover.html

adresinde anlatilan surec kullanilabilir (ozetle redhat VG sisteminde yapilan her degisikligi bir conf'a yazar eger bir sekilde yazmamissa oradan kurtarabilirsiniz vcfgrestore ile)

Benim sahsi tavsiyem (ki bu bir best practicedir) Vmware'de disk extend etmek yerine yeni bir sanal disk ekleyip (/dev/sdb gibi) o diskte bos bir LVM type'inda PV olusturup (/dev/sdb1 'i type 8e yapmak) onu VG'ye dahil edin sonra ilgili LV'yi extend edin

fdisk /dev/sdb (/dev/sdb1 olustur ve de type 8e verin ve save edin)

pvcreate /dev/sdb1

vgextend VG_ISMI /dev/sdb1

vgdisplay VG_ISMI (burada free Physical Extendlerin adedini aliriz)

sonra

lvextend -l+_BOS_PE_ADEDI /dev/VG_ISMI/LV_ISMI

yaparak extend edebilirsiiniz sonrasinda ext4 kullaniyorsaniz

resize2fs /dev/VG_ISMI/LV_ISMI

komutu veirlerek ilgili disk bolumu extend edilmis olur.

Hocam Merhaba,

Sunucu üzerinde blkid komutu çalıştırıldığımda LVM yapısı ile kurulmamıs ext4 yapısı mevcut sunucu üzerinde genişletmek istediğim partition yapısı ise root bölümüne mount edilmiş böyle bir yapıda ext4 olarak kastediyorum büyütmek mümkün olabilir mi? 

Cevabınıza istinaden benim yapım içerisinde vg yapısı mevcut değil.

Nasıl bir ilerleme daha sağlıklı olabilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 05/10/2015 01:35

Paylaş: