Forum

Ofisteki internet t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ofisteki internet trafiğini izlemek için ne yapabiliriz ?

7 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
594 Görüntüleme
(@MiracSatic)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Diyelim ki ofisinizde 8-10 bilgisayara sahipsiniz ve çalışanlarınızın hangi sitelere girdiğini, ne kadar zaman geçirdiğini kayıt altına almak istiyorsunuz(onlara farkettirmeden). Bazı siteleri ve içinde belirlenen keywordler geçenleri yasaklamak istiyorsunuz.

Bunun için nasıl bir sistem kullanırdınız ?

Ben GFI Web Monitor'ü inceledim fakat tam olarak ihtiyaçlarımıza cevap verebilir mi bilmiyorum. Linux tarafında Debian/CentOS + iptables + squid ile bunu yapmak mümkünmüş diye duydum. Debian üzerine Squid kurdum, keyword bazlı filtreleme, url yasaklama falan yapabiliyorum fakat log kısmı karışık. Ben hangi kullanıcının hangi sitelere girdiğini ve ne kadar kaldığını; PC adı, tarih-saat ve site adı şeklinde raporunu almak istiyorum.

Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim ? Bana önerebileceğiniz bir ürün, yöntem vs var mı ? Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 04/09/2015 06:10

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

eski bir bilgisayarınıza ikinci bir ethernet kartı takın ve pfsense kurun hem ücretsiz hemde ihtiyacınızı görür. 

Gönderildi : 04/09/2015 16:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ihtiyaçlarınız için, coslat veya draytek ürünleri tarafında çözüm üretebilirsiniz.

free çözüm derseniz, pfsense kullanabilirsiniz.

keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/09/2015 17:45

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

En güzeli Pfsense + Squid + Squidguard şeklinde kurulum yapmanız.

Yalnız, squid üzerinde transparent yöntemini tercih ederek proxy kullanırsanız, facebook gibi https protokolünü kullanan sosyal ağ sitelerine erişimi kısıtlayamazsınız.

Manuel proxy vererek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. 

Gönderildi : 05/09/2015 14:27

(@metinkoc)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba,

iptables işi biraz zahmetli bunu pfsense + squid ile yapabilirsiniz. Ayrıca Wireshark ta uygun, uğraştırsa da inanılmaz sonuçlar çıkıyor ortaya

Gönderildi : 06/10/2015 13:17

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Pfsense'i gateway olarak konumlandırabilirseniz, içerik filtreleme, fw, log gibi işinize yarayacak birçok envanteri bir arada kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 06/10/2015 14:24

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Prtgyi kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 13/10/2015 00:58

Paylaş: