Forum

Freenas dosya aktar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Freenas dosya aktarımı yavaşlığı

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
665 Görüntüleme
(@OzgurHavuz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Depolama olarak freenas kullanmaktayız. Sistem de 4 TB'lik 2 Hdd var, ve Raid1 yapısını kullanıyoruz.  Kopyalama ya da dosyalara ulaşmak istediğimizde aşırı yavaşlık söz konusu. Bu durumdan ötürü PC'lerin ve Freenas'ın ethernet kartını 1 Gb yaptık ve Gigabit switch aldık ama sonuç değişmedi. Yavaşlıktan ötürü HDD değiştirmeyi düşünüyoruz. Acaba sorun freenastan mı kaynaklı? Bilgisi olan varsa bu konuda yardımcı olabilir mi?

Gönderildi : 03/12/2014 19:31

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Kullandığınız kablo türü nedir? Ayrıca yavaşlık dediğiniz durumu nasıl test ve tespit ettiniz? 

Gönderildi : 03/12/2014 20:12

(@OzgurHavuz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Kullandığınız kablo türü nedir? Ayrıca yavaşlık dediğiniz durumu nasıl test ve tespit ettiniz? 

Merhaba Oğuzhan Bey,

Kullandığımız kablo türü Cat 7.

Tespit ise depo içerisinde arama yapınca bu 5 dk gibi bir süre alabiliyor. Ya da klasör içerisine girmeye çalıştığımız zaman açılış süresi 10 sn ve üzeri bir süre alabiliyor. Kopyalama yaptığımızda ise hız 10-20 mb/s arası oluyor. Hdd içerisinde 2,5 TB'lık veri var.

Gönderildi : 03/12/2014 21:10

(@tahakivancirak)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhabalar, eski bir konuyu hortlatmak gibi olacak ama, şuan tam olarak aynı problemi yaşıyorum. Bir çözüm bulabildiniz mi acaba? Konu hakkında tecrübeli arkadaşlar ne önerebilirler. 

Altyapı hakkında bilgi vermek gerekirse,

Vmware esxi üzerinde 2 adet sanal makina var. raid1 + raid1 yapısıyla.

İlk raid1 de windows server, ikinci raid1 de ise freenas var. 5er gb ram bellek kullanıyorlar. Cat6 kablo ve gigabit swicth kullanılıyor. ethernet kartları ayrı ayrı ve ikiside gigabit.

Windows server da paylaşılan bir klasöre saniyede 100mb ın üzerinde dosya aktarabilirken freenas üzerinde ki cifs paylaşımlarına 10mb ın üzerinde aktarım yapamıyoruz. 

Gönderildi : 01/03/2016 20:00

(@tahakivancirak)
Eminent Member

Sorun esxi nin gigabit ethernet kartını megabit olarak görmesi sanırım.

Digitus gigabit ethernet kartı realtek 8168e chipsetini kullanıyordu ve bunun sürücüsünü manuel olarak esxi ye yüklemiştim. 

http://prnt.sc/a9w8q4

İsminde gigabit yazsada değer olarak 100 görünüyor. Ne yapmak gerek.

Gönderildi : 01/03/2016 21:45

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

switch tarafında 100 mbit olan bir porta takılmış olabilir mi ?

Gönderildi : 02/03/2016 14:07

(@tahakivancirak)
Eminent Member

Merhabalar, vmware üzerinde kontrol ettim, hat 100mbit olarak görünüyordu.

Switchlerin hepsi gbit, mbit port yok. Kullanılan kabloyu değiştirdim. Eski kablo yerine Hes in cat6 kablosunu kullandım. Vmware hattı gbit olarak gördü. 

Fakat bu seferde, dosya aktarımı 100mb/sn gibi bi değerle başladıktan sonra bir kaç dk içerisinde tekrar 3-4 megabyte lara hatta bazen kilobyte lara düşüyor. 

Aktarımı istemci tarafından duraklatıp bir kaç dakika içinde tekrar devam ettirince, başta yine bir iki dakikalığına 50-60mb/sn ile aktarıyor ve bu hız birden 4-5 mb değerine iniyor. (Eğer windows10un gösterdiği hızlar doğruysa.)

Gönderildi : 11/03/2016 12:04

(@tahakivancirak)
Eminent Member

Freenas için oluşturulan raid1in kullandığı diskler wd purple 7/24 2 tb. 

Windows server ın kullandığı raid1in diskleri ise Ibm in üzerinde gelen sata diskleri. Bundan kaynaklı bir sorun olma ihtimali var mı. Windows server a bir dosya atınca bu tarz hız kesilmeleri olmuyor.  

Freenas ta ise 4-5 gb bir dosya atmak eziyet haline geliyor dosya boyutu buyuk olduğunda  http://prntscr.com/adsow6  şeklinde hatalar oluşuyor.

Gönderildi : 11/03/2016 12:20

(@tahakivancirak)
Eminent Member

Network yapısı kabataslak şu şekilde;

Burada windows server ve pfsense in lan bacağı  (esxi nin kendiside) aynı network kartını ve kablosunu kullanıyor. Freenas ın ayrı olmasına rağmen hantallık problemi var. Freenas tan bağımsız olarak windows server için araya ikinci bir ethernet kartı takıp bunları ayırmak sistem için faydalı olurmu.

Gönderildi : 11/03/2016 17:21

(@tahakivancirak)
Eminent Member

Benzer sorun yaşayacak arkadaşlara bilgi vermesi adına; freenas ı 9.3 stabil sürümden 9.10 Master sürüme güncelleyince sorun düzeldi. Herhangi başka bir değüişiklik yapmadım.

Gönderildi : 16/03/2016 13:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gökhan arkadaşımız benden önce davranmış ayrı ethernet kullandığınızı görünce mtu değeri ile oynayarak

çözebilirsiniz diye düşündüm ben de

http://ersincan.com/2015/06/23/esxi-jumbo-frame-sorunsali/

Gönderildi : 18/03/2016 10:52

Paylaş: