Forum

Sunucu kurulumunda ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu kurulumunda (Centos 6) 2 tb bir disk nasıl bölümlendirilmeli?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@selimaltin)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

problemim büyük bir veritabanım var ve gün geçtikcede büyüyor. ve sürekli sorgular çalışıyor. yeni bir sunucu aldım 3 tb disk kapasitesi var centos 6 ve tabi üzerine cpanel kuracam. ancak centos kurmaya başlamadan disk bölümlendirme nasıl yapılmalı hangi alanlara  ne kadarlık bölümleme yapmalıyım . bu arada eski sunucumdaki bölümleme aşağıdaki gibi yapılmıştı. şimdi nasıl yapmalıyım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 12/11/2014 14:49

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar,

problemim büyük bir veritabanım var ve gün geçtikcede büyüyor. ve sürekli sorgular çalışıyor. yeni bir sunucu aldım 3 tb disk kapasitesi var centos 6 ve tabi üzerine cpanel kuracam. ancak centos kurmaya başlamadan disk bölümlendirme nasıl yapılmalı hangi alanlara  ne kadarlık bölümleme yapmalıyım . bu arada eski sunucumdaki bölümleme aşağıdaki gibi yapılmıştı. şimdi nasıl yapmalıyım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bölümlemeyin. 

Gönderildi : 12/11/2014 16:54

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Cpanel DB dosyalarını (MySQL) /var altında tutar. bu nedenle en büyük bölüm burası olmalı bence ve kesinlikle LVM kullanmalısınız.

Güvenlik için /tmp root partition dan farklı yapmakta fayda var.

/ (root) min. 40 olmalı, bunun altındaki bir değer size sorun yaşayabilir.

/boot için 512 veya 1024 MB alan ayırabilirsiniz.

/usr için min. 16 GB verin, üstünde bir değer daha iyi olacaktır.

/home Cpanel için web dosyalarının bulunduğu dizindir, bu dizinde ne kadar web dosyanız var ise gelecekteki boyutlarını da ön görerek bir alan ayırabilirsiniz.

Kişisel tavsiyemi sorarsan,

/ (root) için 100 GB

/tmp için 3-5 GB

/boot için 1 GB

/usr için 50 GB

/home için web dosya boyutundan biraz daha fazla 

Swap için ram boyutuna göre değişir.

/var için diskin geri kalanı şeklinde ayarlayabilirsin diye düşünüyorum.

Gönderildi : 19/11/2014 19:50

Paylaş: