Anasayfa » Forum

Azure üzerinde...

Azure üzerinde açılmış Centos'a panel kurulumu  

RSS
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

Arkadaşlar selam,

Azure'dan hizmet almayı planlıyorum, deneme hesabı oluşturdum linux işletim sistemi kurulu bir sanal makina yaratıp çeşitli testler yapacağım. Ancak en önemli problem azure üzerine cpanel veya ispconfig panel kurulabilmesi zira web sitesi yayını yapmayı planmaktayım. konu hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim. 

Alıntı
Gönderildi : 31/05/2014 01:32
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Normal bir ISP üzerinden bir farkı yok. Yani Azure olması herhangi bir şeyi değiştirmiyor. Sorunu tam olarak nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 00:00
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

[quote user="Hakan UZUNER"]

Merhaba,

Normal bir ISP üzerinden bir farkı yok. Yani Azure olması herhangi bir şeyi değiştirmiyor. Sorunu tam olarak nedir?

[/quote]

Hakan bey geldiğim aşamaları size yazıyorum;

Yeni bir hesap oluşturdum,

İşletim sistemi olarak centos kurdum,

SSH ile bağlanıp root yetkisi vererek panel kurulumunu tamamladım.

Ancak asıl problemimim şu; makinaya dışarıdan erişemiyorum. Yani ip adresimi yazmama rağmen sayfa görüntülenemedi hatası alıyorum. Sanırım Azure üzerinden birkaç tanımlama yapmam gerekiyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/06/2014 00:44
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

[quote user="bahadır köse"][quote user="Hakan UZUNER"]

Merhaba,

[/quote]

Hakan bey geldiğim aşamaları size yazıyorum;

Yeni bir hesap oluşturdum,

İşletim sistemi olarak centos kurdum,

SSH ile bağlanıp root yetkisi vererek panel kurulumunu tamamladım.

Ancak asıl problemimim şu; makinaya dışarıdan erişemiyorum. Yani ip adresimi yazmama rağmen sayfa görüntülenemedi hatası alıyorum. Sanırım Azure üzerinden birkaç tanımlama yapmam gerekiyor. 

[/quote]

Sanırım biraz aşama kaydettim 🙂 Network oluşturup kurulum yaparken tanımladım ancak centos üzerindede sabit ip ayarlaması yapmam gerekiyor sanırım. nasıl yapacağıma dair bilgi verirseniz sevinirim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/06/2014 07:05
Evren Banger
(@evrenbanger)
Üye Forum Yöneticisi

Selam iç IP yimi yoksa Public IP yimi static yapmak istiyorsunuz ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/06/2014 12:15
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

Public ip'yi sabit ip yapacağım, centos setup'tan düzenleyeceğim ancak gateway ve mask girişleri nedir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/06/2014 16:04
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

problemi hala çözebilmiş değilim, standart centos kurulumu yaptıktan sonra makinaya ssh'tan ip adresi ile bağlanabiliyorum, ama cPanel kurduktan sonra web browser'dan bağlanamıyorum. iptables ayarlarınımı güncellemem gerekiyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2014 05:49
Evren Banger
(@evrenbanger)
Üye Forum Yöneticisi

Selamlar sorunun IP sabitleme ile ilgili değil anladığım kadarıyla hangi porttan bağlanıyorsun cpanele ? Gerekli porttu endpoint üzerinden izin vermen gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2014 11:21
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

2086 portundan giriyorum, ama direk ip'dende bağlanınca default sayfa gelmes üi gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2014 14:35
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

endpoints üzerinden 2086 oluşturuyorum ama bağlanamıyorum yinede, http portunu aktif ettiğim zamanda direk ip'den girince default sayfası açılıyor halbuki.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2014 00:15
Evren Banger
(@evrenbanger)
Üye Forum Yöneticisi

Localden bağlanıyorsunuz değilmi ? CPanel hakkında çok bilgim yok. cloudapp.net uzantılı dns ismi ile bağlanabiliyormusunuz ? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2014 14:16
bahadır köse
(@bahadirkose)
Üye

evet bağlanabiliyorum dns'den, ya işin aslı benim :2086 portunu aktif etmem gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2014 23:42
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol