Forum

Azure üzerinde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Azure üzerinde açılmış Centos'a panel kurulumu

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
874 Görüntüleme
(@bahadirkose)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selam,

Azure'dan hizmet almayı planlıyorum, deneme hesabı oluşturdum linux işletim sistemi kurulu bir sanal makina yaratıp çeşitli testler yapacağım. Ancak en önemli problem azure üzerine cpanel veya ispconfig panel kurulabilmesi zira web sitesi yayını yapmayı planmaktayım. konu hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim. 

Gönderildi : 31/05/2014 01:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Normal bir ISP üzerinden bir farkı yok. Yani Azure olması herhangi bir şeyi değiştirmiyor. Sorunu tam olarak nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2014 00:00

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Normal bir ISP üzerinden bir farkı yok. Yani Azure olması herhangi bir şeyi değiştirmiyor. Sorunu tam olarak nedir?

Hakan bey geldiğim aşamaları size yazıyorum;

Yeni bir hesap oluşturdum,

İşletim sistemi olarak centos kurdum,

SSH ile bağlanıp root yetkisi vererek panel kurulumunu tamamladım.

Ancak asıl problemimim şu; makinaya dışarıdan erişemiyorum. Yani ip adresimi yazmama rağmen sayfa görüntülenemedi hatası alıyorum. Sanırım Azure üzerinden birkaç tanımlama yapmam gerekiyor. 

Gönderildi : 06/06/2014 00:44

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hakan bey geldiğim aşamaları size yazıyorum;

Yeni bir hesap oluşturdum,

İşletim sistemi olarak centos kurdum,

SSH ile bağlanıp root yetkisi vererek panel kurulumunu tamamladım.

Ancak asıl problemimim şu; makinaya dışarıdan erişemiyorum. Yani ip adresimi yazmama rağmen sayfa görüntülenemedi hatası alıyorum. Sanırım Azure üzerinden birkaç tanımlama yapmam gerekiyor. 

Sanırım biraz aşama kaydettim 🙂 Network oluşturup kurulum yaparken tanımladım ancak centos üzerindede sabit ip ayarlaması yapmam gerekiyor sanırım. nasıl yapacağıma dair bilgi verirseniz sevinirim. 

Gönderildi : 06/06/2014 07:05

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Selam iç IP yimi yoksa Public IP yimi static yapmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 06/06/2014 12:15

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Public ip'yi sabit ip yapacağım, centos setup'tan düzenleyeceğim ancak gateway ve mask girişleri nedir?

Gönderildi : 06/06/2014 16:04

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

problemi hala çözebilmiş değilim, standart centos kurulumu yaptıktan sonra makinaya ssh'tan ip adresi ile bağlanabiliyorum, ama cPanel kurduktan sonra web browser'dan bağlanamıyorum. iptables ayarlarınımı güncellemem gerekiyor?

Gönderildi : 07/06/2014 05:49

(@evrenbanger)
Üye

Selamlar sorunun IP sabitleme ile ilgili değil anladığım kadarıyla hangi porttan bağlanıyorsun cpanele ? Gerekli porttu endpoint üzerinden izin vermen gerekiyor.

Gönderildi : 07/06/2014 11:21

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2086 portundan giriyorum, ama direk ip'dende bağlanınca default sayfa gelmes üi gerekiyor.

Gönderildi : 07/06/2014 14:35

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

endpoints üzerinden 2086 oluşturuyorum ama bağlanamıyorum yinede, http portunu aktif ettiğim zamanda direk ip'den girince default sayfası açılıyor halbuki.

Gönderildi : 08/06/2014 00:15

(@evrenbanger)
Üye

Localden bağlanıyorsunuz değilmi ? CPanel hakkında çok bilgim yok. cloudapp.net uzantılı dns ismi ile bağlanabiliyormusunuz ? 

Gönderildi : 09/06/2014 14:16

(@bahadirkose)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet bağlanabiliyorum dns'den, ya işin aslı benim :2086 portunu aktif etmem gerekiyor.

Gönderildi : 09/06/2014 23:42

Paylaş: