Forum

HP ML310e Gen 8 ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP ML310e Gen 8 ve debian kurulumu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
653 Görüntüleme
(@CuneytOzdemir)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba 

Yine sunucu ve linux kaynaklı bir sorunla daha karşınızdayım 🙂 Sorunum şöyle HP ML310e Gen8 Serverımız var ve bu serverda 2x1TB raid 1 yapılı diskimiz var bu cihaza debian kurmak istiyoruz. Debian kurulumundada raid 1 yapısı devam etmesini istiyoruz. Kurulum sırasında disk yapılandırmada manuel kısmından diskleri seçip raid yapıyorum raidi yapıyor sistemi kuruyor ancak server kurulum bitip yeniden başlayınca diskleri görmüyor ve Debian ı başlatmıyor Bu server a daha önce wm esxi kurmaya çalıştığımdada buna benzer bir raid hatası almıştım ve forumdan arkadaşlar bu sunucu için özel bir esxi sürümü önermişler ve bu sürüm ile aylarca sunucuyu sanallaştırarak kullanmıştır. Bu işlem içinde böyle bir sürüm varmıdır ??? Şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 19/12/2013 13:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sunucu üzerinde hardware raid1 yapılandırması varsa    http://www.youtube.com/watch?v=3eL8YkGd33Y

kurulum sırasında tekrar raid secmenize gerek yok, partition yapınızı oluşturup kuruluma devam edebilirsiniz.

bu arada sunucu RHEL ve SLES destekliyor bunları kurmayı tercih ederdim ben ,özel bir neden yok ise debian kurmak için 

Gönderildi : 19/12/2013 13:54

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Hocam Merhaba,

Sorununuz muhtemelen Smart Array ile alakalı. 

HP, ProLiant Gen8 Serverların Debian için driver'ı olmadığını belirtmiş.

Şu adresi de kontrol edebilirsiniz. http://h20565.www2.hp.com/portal/site/hpsc/template.PAGE/public/kb/docDisplay/?sp4ts.oid=5177945&spf_p.tpst=kbDocDisplay&spf_p.prp_kbDocDisplay=wsrp-navigationalState%3DdocId%253Demr_na-c03871499-1%257CdocLocale%253D%257CcalledBy%253D&javax.portlet.begCacheTok=com.vignette.cachetoken&javax.portlet.endCacheTok=com.vignette.cachetoken

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/12/2013 13:59

(@CuneytOzdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Debian kurmamız gerekli yapımıza proxy server olarak bu sunucuyu luracağız ve üzerinde siquit vb kurulacak Şimdi sizin söylediğiniz yöntemi deneyip geri dönüş yapacağım 🙂

Gönderildi : 19/12/2013 17:45

(@CuneytOzdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz yöntemleri denedim kurulumdan önce ACU ile 2 diski raid 1 yapıyorum ancak kurulum esnasında disk kısmında yine 2 disk olarak görüyor manuel ayarlamaya çalışıyorum belli bir swap alanı ve disk bölümü yapıp software vraid yapıyorum swap alanları ile normal disk alanlarını birer raid yapıp normal disk alanının olduğu raid partitionuna kurulum yapıyorum Kurulum bitiminde diskleri görmüyor. Çözemedim gitti sorunu 🙁

Gönderildi : 19/12/2013 19:24

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ubuntuda debian tabanlı 

onunla muhtemelen aynı işlemleri yapabilirsiniz 

http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201208-11508/

Gönderildi : 19/12/2013 19:54

Paylaş: