Forum

DISKCRITICAL: /var/...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DISKCRITICAL: /var/tmp on....

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,705 Görüntüleme
(@orhunsari)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Haftalardır sunucumdaki veritabanı bağlantısında sorunlar yaşıyorum. Epostama gelen şu hataları takiben, 3-5 dk içerisinde veritabanı ve ona bağlı olarak sunucudaki tüm siteler erişilemez oluyor. 

DISKCRITICAL: /var/tmp on

DISKCRITICAL: /tmp on 

not: 600-700.000 satırlık mysql tablom var sitelerden birinde.. ve sorun, sitemap olarak gösterien bu tablonun google tarafından taranırkenki güçlüğünden/fazla sorgu yapmasından kaynaklanıyor sanıyorum..

http://wiki.vps.net/controlpanels/cpanel/increase-tmp-partition-in-cpanel-and-secure-it/ 

sorunun çözümü için tmp dosyasının dosya boyutunun arttırılması gerektiğini öğrendim.  Yukarıdaki linkte açıklanan adımları adım adım takip ettim. her şey düzgün görünüyordu.. hatta o gün ve ertesinde tekrar tekrar kontrol ettim eski haline dönmesin ayarlar diye. (tmp size'ı 2 katına çıkarmıştım)..

ama ne oluyor bilmem.. 1 hafta sonra hoop yine aynı hata; yine tmp size eski haline dönmüş :S

ne yapmam lazım, fikri olan var mı?

not2: sunucumda cpanel kurulu. ve geçici bir çözüm olsa da, yapabildğim tek şey: reboot, mysql stop-start, repair mysql vs... bunlarla da düzelmiyor aslında; ama xx zaman sonra kendi kendine çalışmaya başlıyor siteler..  sanırım cpanel onarıyor, yeniden başlatıyor vs kendi kendine..

Gönderildi : 26/08/2013 15:34

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

Sunucu olarak ne kullanıyorsunuz ? 

Linux işletim sistemlerinde bu şekilde şişen log dosyaları için  logrotate konfigürasyonu  belki işinizi çözebilir. 

Ayar şişen log dosyasının belirlediğiniz kapasiteye geldiğinde üzerine yazarak devam ediyor. Böylece kapasite artırmanızada gerek kalmaz. 

Biraz araştırın derim.   

Kolay gelsin 

Gönderildi : 27/08/2013 02:53

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

araştırayım; teşekkür ediyorum..

Yalnız; bu dediğiniz daha çok sistem loglarıyla ilgili anıyorum.

benim temp dosyam şişiyor. yani, cPanel Log Rotation Configuration da temp dosyasını değiştirme seçeneği çıkmıyor.

bu arada başka çözüm önerisi olan varsa da, paylaşırsa sevinirim..  (sunucumda centos işletim sistemi, cpanel, apache-mysql kullanıyorum)

----

şu seçenekler var log rotation'la konfigüre etmem için. hangisini seçmeliyim bu sorun için?

access_log

build_locale_databases_log

cpdavd_error_log (in rotation)

cphulkd.log (in rotation)

cphulkd_errors.log (in rotation)

cpwrapd_log

dnsadmin_log

error_log

license_log

login_log

queueprocd.log

safeapacherestart_log

setupdbmap_log

stats_log

tailwatchd_log 

Gönderildi : 27/08/2013 04:11

(@SuleymanTarikOgut)
Gönderiler: 154
Estimable Member

service cpanel stop

service cphulkd stop

service dns stop

service mysql stop

service httpd stop

1. Stop cpanel, apache (litespeed), mysql services:

/etc/init.d/cpanel stop
/etc/init.d/httpd stop
/etc/init.d/lsws stop
/etc/init.d/mysql stop

2. Umount /tmp and /var/tmp:

umount -l /tmp
umount -l /var/tmp

3. Move /usr/tmpDSK file to another location (just in case you’ll need to mount it somewhere else to preserve data):

mv /usr/tmpDSK /usr/tmpDSK_back

4. Modify /scripts/securetmp to set tmpdsksize to desired size:

vi /scripts/securetmp

$tmpdsksize = 2048000

5. Run:

/scripts/securetmp

burdan önce şunu yapmanız gerekli

df -h burda tmp size kontrol edin ayrıca mysqld tmp klasörünü başka bi yere attach edin. 

6. Start cpanel, apache (litespeed), mysql services:

/etc/init.d/cpanel start
/etc/init.d/httpd start
/etc/init.d/lsws start<- litepeed web server için gereklidir.
/etc/init.d/mysql start

Gönderildi : 28/08/2013 13:13

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu dediğiniz şeyi yapıyorum. (Benim verdiğim linkten tek farkı, işlemi yaptıktan sonra tmp size'ı kntrol etmek anladığım kadarıyla)..  ssh bağlantısını kesip, yeniden bağlandığımda.. rakam güncellenmiş görünüyor...

Ancak o gün herşey yolunda gibi görünse de, 3-5 gün sonra tekrar kontrol ettiğimde temp boyutu yine eski haline dönüyor..

Gönderildi : 01/09/2013 21:53

(@SuleymanTarikOgut)
Gönderiler: 154
Estimable Member

temp şişiren nedir mysqlmi ?

Gönderildi : 01/09/2013 23:34

(@GokhanMANKARA)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Dedicated bir sunucumu yoksa VPS mi kullanıyorsunuz? 

Standart olarak securetmp dizinini cpanel 500 Mb olarak ayarlar. Tmp dizinini boyutunu ne kadar ayarlıyorsunuz ve eski haline dönüyor? 

Yaptığınız ayarlardan sonra standart ayarlara dönüyor ise, kısıtlı erişim izniniz olabilir mi?

Mysql in tmp dizinini değiştirmenize rağmen problem devam ediyor mu? 

Sorun olduğunda, df -h çıktısını gönderebilirmisiniz? Inode da doluyor olabilir df -ih çıktısınıda gönderebilirmisiniz. 

Gönderildi : 02/09/2013 01:32

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sadecehosting'de dedicated sunucu kullanıyor; ve 7buçuk yahut 10 gb'a çeviriyormeye çalışıyorum limiti. 

( DISKCRITICAL: /tmp on xxx.sunucu.com (xxx.xxx.xx.xx): 3.74/3.94 GB - 100% dediğin göre; 4gb sanırım limit )

kısıtlı izin zannetmiyorum;  sunucunun tüm kontrolü bende.. (ki ilk yaptığımda zaten değişiyor rakam... dediğim gibi: ssh'ten bağlantıyı kesip, atıyorum 1 saat sonra yeniden bağlanıyorum.. pico /scripts/securetmp deyip kontol ettiğimde rakam 750 görünüyor)

mysql'in tmp dizinini değiştirmeyi anlayamdım; çok iyi değilim bu konuda :/

Tamam; sorunun tekrar olmasını bekleyip, df -h çıktısı paylaşacağım; ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM, YARDIMINIZ VE İLGİ İÇİN.

Gönderildi : 02/09/2013 02:20

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

temp'i şişiren şey; google botlarının 500.000 satırlık mysql dosyamı içeren sitemap grubunu indexlemeye çalışması..

Gönderildi : 02/09/2013 02:22

(@GokhanMANKARA)
Gönderiler: 123
Estimable Member

4 Gb tmp dizini için oldukça yeterli. Tmp dizinini arttırmanıza gerek yok. Mysql tmp dizinini değiştirmeniz ( mysql /tmp dizinini kullanmayacak)  probleminizi çözecektir.

Mysql tmp i şu şekilde değiştirebilirsiniz.

mkdir /mysqltmp  -- root dizininin altında mysqltmp isminde klasör oluşturur.

nano /etc/my.cnf

[mysqld] bölümünün altına, 

tmpdir=/mysqltmp      yazın, daha sonra mysql i restart edin. Permission hatası almamak için aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz.

chmod 1777 /mysqltmp 

/etc/init.d/mysql restart 

Gönderildi : 02/09/2013 02:42

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dediğiniz şeyi yapacağım.. bu arada df- h sonucu şu:

Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on

/dev/sda1             898G   93G  759G  11% /

tmpfs                 3.9G     0  3.9G   0% /dev/shm

/usr/tmpDSK           4.0G  1.2G  2.6G  32% /tmp (bu oran çok değişiyor... %50-%70 vs)

Gönderildi : 03/09/2013 06:33

Paylaş: