Forum

centos 6.3 final di...

Bildirimler
Hepsini Temizle

centos 6.3 final diskim dolmak üzere lütfen yardım!

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@KenanYALCIN)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Konu başlığında adı yazılmış sistem üzerinde diskim dolmak üzere. Normalde disk içinde 1.8 TB lık volüme var. Ama her nedense sitelerin, sistemin ve çalışan her şeyin olduğu kısım 50 GB olarak ayrılmış. Şunu merak ediyorum, çözüm olarak 1.8 TB lık partitionla ana partition birşeltirilemez mi? Ya da buna benzer yeni disk takmadan bir çözüm getirilebilir mi?

Konuyu açıklaştırmak için ekran görüntüsü ekledim.

Resim

Yukarıdaki resme göre aslında home dizini baya geniş ama kullanamıyorum. ben bu home u nasıl root a aktarırım? Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/08/2013 16:15

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Merhaba,

Kullanılan web ve veritabanı servislerinin öntanımlı dizinleri / altında olacağından bahsettiğiniz problemi yaşıyorsunuz. web sitesi ve veritabanı dizinlerinin /home altına link verilerek taşıyabilirsiniz. LVM geliyor aklıma ancak şu durumda lvm kullanmak ne kadar doğru olur bilemedim.

Gönderildi : 22/08/2013 16:26

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Selam Kenan hocam,

lvm kullandığın için extend işlemi yapabilirsin, bir ara başıma gelmişti, yapmıştım,

http://www.kayhankayihan.com/linux-isletim-sistemlerin-de-root-partition-buyutme/

adresinde adım adım anlattım. ext2online komutu 5 sürümü için geçerli centos 6 da resize2fs kullanabilirsin.

Gönderildi : 02/09/2013 20:19

Paylaş: