Forum

rhel5 ve rhel6 ya m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

rhel5 ve rhel6 ya mono kurulumu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
457 Görüntüleme
(@EmreBAYAR)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

ben rhel5 veya rhel6 ya mono kurmak istiyorum.ancak linux bilgim pek yok.sadece kurmam gerekiyor.internette yabancı kaynaklardan denedim kurmayı ama sürekli eksik dosyalar oldugundan hata alıyorum.Acaba bir üstad bana bu konuda döküman (Türkçe) veya yardımcı olabilir mi ? Vmware üzerine kurulu rhel5 ve rhel6

Şimdiden çok teşekkür eder.Vaktinizi aldığım için özür dilerim.

Emre. 

Gönderildi : 02/07/2013 22:19

(@haliluguracikgoz)
Gönderiler: 29
Eminent Member

$yum install bison gettext glib2 freetype fontconfig libpng libpng-devel libX11 libX11-devel glib2-devel libgdi* libexif glibc-devel urw-fonts java unzip gcc gcc-c++ automake autoconf libtool make bzip2 wget

$cd /usr/local/src 

$wget http://download.mono-project.com/sources/mono/mono-3.0.1.tar.bz2

$tar jxf mono-3.0.1.tar.bz2

$cd mono-3.0.1

$./configure --prefix=/opt/mono

$make && make install 

Gönderildi : 03/07/2013 00:05

(@EmreBAYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

üstad bilgim olmadıgından soruyorum.

Yeni kurulmuş  RHEL6 da denedim.Üstünde hiç birşey kurulu değil.sadece RHEL6 yı kurdum denedim.Acaba mono kurmadan önce belli programlar mı kurmam gerekiyor.Sizin verdiğiniz kodu terminale yazdım ilk satırını sonuç aşağıdaki gibidir.

[root@localhost Desktop]# yum install bison gettext glib2 freetype fontconfig libpng libpng-devel libX11 libX11-devel glib2-devel libgdi* libexif glibc-devel urw-fonts java unzip gcc gcc-c++ automake autoconf libtool make bzip2 wget

Loaded plugins: refresh-packagekit, rhnplugin

This system is not registered with RHN.

RHN support will be disabled.

Setting up Install Process

No package bison available.

No package gettext available.

No package libpng-devel available.

No package libX11-devel available.

No package glib2-devel available.

No package libgdi* available.

No package java available.

No package gcc-c++ available.

No package automake available.

No package autoconf available.

No package libtool available.

Nothing to do

Lütfen yardım edin.Şimdiden Teşekkür ederim.

Emre 

Gönderildi : 03/07/2013 14:37

(@haliluguracikgoz)
Eminent Member

kullandığın redhat işletim sistemi register olmadığı için download repository'lerini kullanamıyorsun. Dolayısıyla ilgili paketleri yükleyemiyorsun. 3 seçenek sunayım sana;

1- redhat işletim sistemini register et ve ilgili paketleri yolladığım şekilde yükle

2- redhat işletim sistemine centos repository'leri ekle ve paketleri aynı şekilde yükle (google'dan biraz araştırısan nasıl olacağı ile ilgili bilgi bulabilirsin) 

3- redhat ile uğraşma direk centos işletim sistemi kullan. Yolladığım komutlarla centos üzerinden ilgili paketleri direk indirip kurabilirsiniz. 

Gönderildi : 03/07/2013 17:59

(@EmreBAYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

hocam

Cevabın için çok teşekkür ederim.Bu saydığın çözümler arasında 1. kullanmak isterim.(Birkaç önemli sebeplerinden dolayı).Çok zor durumda kalırsam 2. seçeneği kullanacagım.

Sormak istediğim Redhat register işlemi ücretlimidir.Ben sadece denemek için Vmware kurmuştum.Register işlemi yapabilmem için ne yapmam lazım?

Cevaplarınız için çok teşekkür eder.Rahatsızlıgımdan dolayı özür dilerim

Emre. 

Gönderildi : 03/07/2013 18:32

(@haliluguracikgoz)
Eminent Member

redhat repository'lerini kullanmak ücret dahilindedir

Gönderildi : 03/07/2013 18:44

(@EmreBAYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Üstad 

cevapların sayesinde mono yu kurdum.Çok teşekkür ederim. Console uygulamalarında sorunsuz çalışıyor.Ancak Windows Form uygulamalarında çuvalladı.Sorun aşağıdaki gibi.

[root@localhost bin]# ./mono /root/Desktop/emre.exe 

Unhandled Exception:

System.TypeInitializationException: An exception was thrown by the type initializer for System.Windows.Forms.XplatUI ---> System.TypeInitializationException: An exception was thrown by the type initializer for System.Drawing.GDIPlus ---> System.DllNotFoundException: /opt/mono/lib/libgdiplus.so

at (wrapper managed-to-native) System.Drawing.GDIPlus:GdiplusStartup (ulong&,System.Drawing.GdiplusStartupInput&,System.Drawing.GdiplusStartupOutput&)

at System.Drawing.GDIPlus..cctor () [0x00000] in <filename unknown>:0 

--- End of inner exception stack trace ---

at System.Drawing.Graphics.FromHdcInternal (IntPtr hdc) [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUIX11.SetDisplay (IntPtr display_handle) [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUIX11..ctor () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUIX11.GetInstance () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUI..cctor () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.Application.EnableVisualStyles () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at WindowsFormsApplication9.Program.Main () [0x00000] in <filename unknown>:0 

[ERROR] FATAL UNHANDLED EXCEPTION: System.TypeInitializationException: An exception was thrown by the type initializer for System.Windows.Forms.XplatUI ---> System.TypeInitializationException: An exception was thrown by the type initializer for System.Drawing.GDIPlus ---> System.DllNotFoundException: /opt/mono/lib/libgdiplus.so

at (wrapper managed-to-native) System.Drawing.GDIPlus:GdiplusStartup (ulong&,System.Drawing.GdiplusStartupInput&,System.Drawing.GdiplusStartupOutput&)

at System.Drawing.GDIPlus..cctor () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Drawing.Graphics.FromHdcInternal (IntPtr hdc) [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUIX11.SetDisplay (IntPtr display_handle) [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUIX11..ctor () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUIX11.GetInstance () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.XplatUI..cctor () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at System.Windows.Forms.Application.EnableVisualStyles () [0x00000] in <filename unknown>:0 

at WindowsFormsApplication9.Program.Main () [0x00000] in <filename unknown>:0 

Bunuda çözebilirsek sanırım sorunlar biticek.Şimdiye kadar yardımların için teşekkür ederim.Çok büyük dertten kurtardın beni.

Emre 

Gönderildi : 04/07/2013 12:36

(@haliluguracikgoz)
Eminent Member

Rica ederim ne demek:)

Ancak mono hakkında hiçbir fikrim yok, tecrübem yok. o yüzden bu sorunla alakalı bir fikrim yok. Ancak amaç linux üzerinde exe çalıştırmaksa ben zamanında wine isimli bi yazılım denemiştim, birde onu deneyebilirsin. 

Gönderildi : 04/07/2013 13:08

(@EmreBAYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Amaç visual studio ortamında geliştirdiğimiz yazılımı rhel üzerinde sorunsuz calıstırmak.

Benim anladığım kadarıyla System.DllNotFoundException: /opt/mono/lib/libgdiplus.so eksik olduğundan çalışmıyor.Bu konu hakkında bilgin varsa paylasırsan sevinirim üstad.

Emre 

Gönderildi : 04/07/2013 13:22

Paylaş: