Forum

Linux / Dhcp server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux / Dhcp server/Adsl bağlantısı Limit Problemi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@SalihPALA)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,
Kullandığım yapı üzerinde server bilgisayarım üzerine adsl hattını direk olarak bağladım. Sonrasında sunucu üzerinde dhcp kurarak client pc lere ıp dağıtıyorum. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat sorun yaşadığım bir kaç konu var ve bunlarda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bir çok kaynak okudum fakat hepsi kurulum ve basit yapılandırmalar üzerine gidiyor..
# Sunucuya bağlı olan hat adsl hattı olduğu için internet hızı az (8mb'e kadar) ve zaman zaman kullanıcılar yoğun trafik yaratabiliyor. Bunun için IP adresi bazlı kullanıcılara limit vermem gerekiyor. Bunun nasıl olduğunu bulamadım. 
#Diğer bir konu ise anlık olarak trafik yapan kullanıcıları (IP adresi sahiplerini) dhcp server dan aldığı ıp adreslerini bloke etmek istiyorum fakat bunuda yapamıyorum. 

Gönderildi : 03/03/2013 11:01

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Kullandığınız firewall nedir biraz bilgi verebilir misiniz ? 

Hüseyin.

Gönderildi : 04/03/2013 14:22

(@SalihPALA)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Kullandığınız firewall nedir biraz bilgi verebilir misiniz ? 

Hüseyin.

Herhangi firewall kullanmıyorum. Basit iptables kuralları var o kadar. Onun dışında aman aman bir konfigürasyonum yok. 

Gönderildi : 05/03/2013 21:54

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

İptables üzerinde trafik sınırlaması için QOS kullanabilirsiniz  bunun için aşağıdaki bağlantı size yardımcı olacaktır.

http://support.imagestream.com/QOS_with_iptables_CLASSIFY.html 

Kullanıcıların trafiğini izlemek için wireshark yazılımını kullanın trafiği yoğun kullanan kişileri tespit edin ve iptables üzerinden bloklayın.

İp tables üzerinden bloklama için ; http://www.cyberciti.biz/faq/linux-iptables-drop/

Kolay Gelsin.. Hüseyin. 

Gönderildi : 06/03/2013 02:05

Paylaş: