Ubuntu Server ram t...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Ubuntu Server ram tüketimi ve cache temizleme ?  

  RSS
hakankaya
(@hakankaya)
Üye

Dosya yükleme için bir sunucu kurdum ofise 15 gündür açık sunucu ve ssh ile login olunca %46 Ram tüketimi görünüyor.

Ama reboot ettiğimde %2 i görünüyor açık kaldıkça ram tüketimi artıyor yüklenen dosyalardan dolayı cache felanmı alıyor bilemiyorum.

 Burda rami temizlemenin yolu nedir acaba.  mesela ram oranı %75 Olduğunda bütün cachleri temizle  rami sıfırla gibi bir cron girebilirmiyiz. 

 

Teşekkürler .. 

Alıntı
Gönderildi : 25/02/2013 11:36
Bilgehan POYRAZ
(@bilgehanpoyraz)
Saygın Üye

öncelikle RAM'i hangi process kullanıtor onu bulmak lazım. cli'da top komutunu yada ps -ef komutu ile RAM tüketimi yapan process'i bulun. sonrasında birlikte bakalım....

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/02/2013 00:56
Akın Demircan
(@AkinDemircan)
Üye

Çoğu zaman bu durum normal oluyor diğer işletim sistemleri de bunu yapıyor.

Windows işletim sistemleri de aynı olay oluyor. Tabi görev yöneticisinden bellek grafiğinde sadece o an aktif olan uygulamaların tükettiğini gösterip cacheyi altta 'önbelleğe alınan' olarak gösterdiğinden bellek grafiğine baktığınız zaman o kadar kullanılıyor havası veriyor. Linuxta cache ile gösterdiği için okadar yüksek olabilir zaten uygulamalar çalıştıkça zamanla birlikte önbellekleme ihtiyaçları da büyüyor (bazı uygulamalar zamanında kullandığı ama artık ihtiyacı olmayan önbellek bilgilerinide silmeyi unutuyor veya yazılımcının hatası oluyor). Aslında çok sorun yapılacak bir durum değil (siz yinede bakın %2 diğer uygulamalar %44 sadece bir uygulamaysa parogramın kaynak tüketiminde problem olabilir)

 

İstediğini olayıda Cronda 15 günde bir çalışacak bu komutu yazabilirsiniz.

 #!/bin/sh

sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/02/2013 09:50
Paylaş: