Forum

Pfsense 1 Gb Hat

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense 1 Gb Hat

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
602 Görüntüleme
(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Üstadlar bir projede Pfsense kullanmak istiyoruz ve bunun yaklaşık olarak Kullanıcı sayısı 1500-2000 arası olacak WIFI ve LOCAL olmak

üzere Pfsense IBM X3650 M4 yakın bir makinada konumlandırma konumlandırmayı düşünüyorum bu şekilde Pfsense konumlandırma yapan bir arkadas var mı veya bir Marka ürününü mü koymak doğru olacaktır.

TŞK ederim

Gönderildi : 25/02/2013 02:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Kesinlikle bir marka ürünü koymak daha doğrudur. pfsence de çok basit operasyonlar da bile çakılıp kalabilirsiniz. Uzman kişiler bulma durumuna düşersiniz. Bu tip bir kurumsal yapı aktif desteğe, hızlı ve etkin çözüme ihtiyaç duyar. Bunu ise pfsence gibi çözümlerle sağlamak ciddi olarak zor. Ya en az 2 kişi olmak üzere pfsence konusun da batı comunityleri ile sıkı fıkı iki network admin alacaksınız yada hizmet anlaşması yapacaksınız ki bu da total de ortalama bir ürün yerleştirme ile aynı maliyete gelir yada bir çözüm ortağı ile anlaşma yoluna gideceksiniz ki bu kadar client için çoğunlukla tercih edilir. Şahıslara bağlı kalmaktansa kurumlar ile çalışmak her zaman tercih edilendir. Watchguard, Checkpoint, Cisco gibi markalar tercih edilebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2013 04:22

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam, bilgi için teşekkür ederim fakat bu tip ürün konumlandımra işlemi maliyet olarak yaklaşık 30.000-50.000$ arası bir maliyet çıkıyor Pfsense ile bunu sadece sunucu maliyeti ile çözmek yeterli kalıyor artı olarakda tool'lar ekstra kullanmış ve ücretsiz

Tşk Ederim

Gönderildi : 25/02/2013 13:46

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Pfsense ile bu işi yapabilirsin. Önemli olan iki husus var : işlemci gücü ve ram sayısı.  Çünkü pf'e gelen sessionlar bunlara göre dağılır. Bu seçimleri iyi yapmazsan da çalışır ama performans problemi yaşarsın. 1500-2000 kişi civarı ise DL 380 G7 bir makine koy ve xeon işlemcisi olsun, üzerinde 12 GB ram olsun. Ortalama 4000usd'lik bir yatırımdır. Gerisi sana kalmış. Üzerinde captive portal uygulaması ile istedigini yapabilirsin. Abonelik sistemi ile internete giriş, girerken bazı kimlik doğrulamalarından geçme vs gibi.

Aynı işi yapan bir sürü ürün yok ayrıca. Zaten bunu yapan en iyi firma Allot. Onun da fiyatını öğrenme, alamazsın 🙂

Gönderildi : 25/02/2013 15:57

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

MErhaba, bende maliyetten kaçmak için böyle bir çözüm sunmak istedim fakat siz üstadlardan bir bilgi almak istedim,  IBM 3650 M4 bir makina düşünüyorum üzerinde de yaklaşık olarak 20gb yakın bir RAM olacak veya fazla

Yeterli olur diye düşünüyorum, fiyat almak istemedim pahalı çündü 😀

Gönderildi : 25/02/2013 17:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Yeterli olur. Konfigürasyon hatası yapmaman önemli. Problem olursa yazarsın gideririz.

Gönderildi : 25/02/2013 22:52

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, hocam konf. ile ilgili inş. olmaz şimdiden tk ederim

Gönderildi : 25/02/2013 22:54

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Pfsense ile proje tamamladım, çalıştırdık, sorunsuz olarak işimizi gördü başarılı gayet Tşk ederim

Gönderildi : 13/05/2013 12:10

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, hocam kullandığım Projede Donanım olarak IBM x3650 M3 4 Eth.Interface, 16GB Ram

Pfsense 2.0 kullandım üzerinde kurulum olarak 200Mb internet mevcut olarak çalıştı. Squid, kullandım bazı site ve IP adreslerini yasaklamak için

Toplamda 3 Adet Vlan vardı Her VLAN için 1 İnterface kullandım, (fazla Vlan olmadığı için) DHCP Server olarak Başka bir Server kullandım, Centos Server üzerinde kullandım gayet sıkıtı çıkarmadı, aynı anda bağlı olduğu kullanıcı sayısı 1300 kişi aktif rafik gödüm

Gönderildi : 14/05/2013 22:45

(@SuleymanTarikOgut)
Gönderiler: 154
Estimable Member

yapmak istediğiniz wifi ise mikrotik cloud core kullanın 

Gönderildi : 20/05/2013 02:08

(@ibrahimDURAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

yapmak istediğiniz wifi ise mikrotik cloud core kullanın 

http://routerboard.com/CCR1036-12G-4S-EM

http://cloudcorerouter.com/Cloud_Core_Router_CCR1036_12G_4S.php

Gönderildi : 01/06/2013 02:39

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet baya oldu projeyi yapalı Pfsense tarafında herhangi bir sorun yaşamadık, Müşteri Cihaz yedek olarak Juniper SSG 520M buundurduk fiyat ucuk birde lisans maliyeti WebFiltering uygulaması yoktu, hiç gerek kalmadan biz bütün işi bedava şekilde halletmiş olduk, aslında bir sunucuya gerek yoktu, çünkü bir Normal i5 makina ve Ram miktarı yüksek yeterli olacaktı, çünkü aynı kurmuş olduğum makinayı denedim gercek ortam sistem çalışır ken gayet sağlıklı bir şekilde çalıştı.

Şu va uğraşmak isteyen ve şirketine yararlı olmak sisteye bir bilgi işlemci çok şeyi Linux üzerinde yapabilmekte 

Saygılarımla

Gönderildi : 01/06/2013 12:41

(@mehmet.demir52)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet doğru üstadım, öyle bir istek olmadığı için gerek duymadım istenmiş olsa idi yapardık, en son test için kurmuştum o kdar 🙂

Gönderildi : 01/06/2013 22:35

Paylaş: