Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense PPTP

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
439 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar

Pfsense üzerinde PPTP vpn oluşturup ayarlarını yaptım. Client bilgisayarın vpn bağlantısı özelliklerinden ''uzak ağda varsayılan ağ geçidini kullan'' sekmesini işaretlemessem vpn ile bağlandığım şirket kaynaklarına ulaşamıyorum. Nerde yanlış yapmış olabilirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 10/10/2012 14:37

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

Zaten nerenin ağ geçidini kullanırsanız oranın kaynaklarını kullanırsınız

Gönderildi : 11/10/2012 12:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sorun şu o sekmeyi işaretlemessem kaynaklara ulaşamıyorum. İşaretlersem ulaşıyorum ancak bağlandığım yerin interneti kullanıyorum. Hem kaynaklara ulaşıp hemde kendi internetimi kullanmak istiyorum.

Gönderildi : 11/10/2012 13:39

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

kaynaklar derken atıyorum bu lokaldeki bir intranetse host dosyana ip web adresi şeklinde kayıt atarsın ulaşırsın exchange vs içinde bunu yapabilirsin. kaynak anlamında ne kullanıcaksın daha açıklayıcı olursa yardımcı olayım

Gönderildi : 11/10/2012 14:29

(@hasanakgoz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Sorun şu o sekmeyi işaretlemessem kaynaklara ulaşamıyorum. İşaretlersem ulaşıyorum ancak bağlandığım yerin interneti kullanıyorum. Hem kaynaklara ulaşıp hemde kendi internetimi kullanmak istiyorum.

PfSense verdiği ip aralığı senin local ağındaki ip aralığından farklı mı ? Kontrol eder misin ? Eğer farklı ise kendine statik bir gateway ekleyebilirsin farklı değilse farklı olması gerekiyor 🙂

Gönderildi : 14/10/2012 00:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Mevcut dhcp IP aralığı ile aynı a olabilir fakat ayrı rakamlar belirtmelisin. Normal DHCP diyelim ki 10-50 arasında, pptp için verdiğin aralık 60-70 olabilir bu birinci seçenek. Yada IP blokları farklı ise, pptp ile lan subnet'i arasında her şeye izin veren (protocol any olacak şekilde) bir rule yazmalısın. Bu da ikinci seçenek.

use remote gateway seçeneği yalnızca bağlandığın gateway üzerinden interneti çıkmanı sağlar o kadar.

Gönderildi : 14/10/2012 23:48

(@Anonim)
Konu başlatıcı

pfsense ip: 192.168.2.240

pptp server ip:10.0.0.1

pptp baslangıç ip :10.0.0.32

use remote gateway i işaretlemessem clienttan bağlandığım zaman hiçbir kaynağa erişemiyorum örneğin sunucu üzerindeki dosyalara yada explorer a pfsense ipsini yazdığımda arayüze giremiyorum. Ancak use remote gateway dersem  gerek bağlandığım source taki sunucuya gerek pfsense e ulaşabiliyorum. Ancak bu şekildede source un internetini kullandığım için bağlantı yavaş oluyor.

Gönderildi : 22/10/2012 21:34

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

pfsense ip: 192.168.2.240

pptp server ip:10.0.0.1

pptp baslangıç ip :10.0.0.32

use remote gateway i işaretlemessem clienttan bağlandığım zaman hiçbir kaynağa erişemiyorum örneğin sunucu üzerindeki dosyalara yada explorer a pfsense ipsini yazdığımda arayüze giremiyorum. Ancak use remote gateway dersem  gerek bağlandığım source taki sunucuya gerek pfsense e ulaşabiliyorum. Ancak bu şekildede source un internetini kullandığım için bağlantı yavaş oluyor.

Mevcut dhcp IP aralığı ile aynı a olabilir fakat ayrı rakamlar belirtmelisin. Normal DHCP diyelim ki 10-50 arasında, pptp için verdiğin aralık 60-70 olabilir bu birinci seçenek. Yada IP blokları farklı ise, pptp ile lan subnet'i arasında her şeye izin veren (protocol any olacak şekilde) bir rule yazmalısın. Bu da ikinci seçenek.

use remote gateway seçeneği yalnızca bağlandığın gateway üzerinden interneti çıkmanı sağlar o kadar. 

Gönderildi : 24/10/2012 19:18

Paylaş: