Forum

squid: Error: No ru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

squid: Error: No running copy

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

squid.conf ' ta yaptığım değişikliklerin güncellenmesi için "./squid -k reconfigure" komutunu çalıştırıyorum fakat " squid: Error: No running copy" hatası alıyorum. Aynı esnada internet erişiminde herhangi bir sorun yaşamıyorum. sadece yaptığım güncelleme aktif olmuyor.

server ı restart ettiğimde yaptığım değişiklik güncelleniyor fakat her değişiklikte server ı restart edip tüm kullanıcıların internetini kesmek de mantıklı gelmiyor.

aldığım hata ile daha önce karşılaşan oldu mu? 

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/10/2012 16:24

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

hangi sistemi kullaniyorsunuz

bu hatayi aldiginizda /etc/init.d/squid status yaptiginizda ne diyor ?

pid lerde squid servis i calisiyor mu ?

Gönderildi : 02/10/2012 01:02

(@ertanyildizdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

suse üzerinde kullanıyoruz.

squid' in çalışmasında bir problem yok hata veriyor güncellemeyi yapmıyor ama normal çalışıyor.

Gönderildi : 02/10/2012 10:43

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

/etc/init.d/squid restart yada service squid restart ile servisi restart edebilirsiniz.

sunucuyu restart etmeden daha kısa sürede servisi restart edebilirsiniz.

denemişmiydiniz?

Gönderildi : 02/10/2012 19:37

(@ertanyildizdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

squid servisini restart ettiğimizde squid.conf yada squid.conf' ta tanımlanan access, denied listelerinde derleme yapmaz.

listelerdeki yada squid.conf taki güncellemeler yada derlemeler için servisi restart etmeden "./squid -k reconfigure" komutu kullanılır.

sunucu donanım bazında restart edilirken açılışta bu güncellemeyi kendisi yapar bu yüzden komut çalışmaz ise yeni güncelleme yada derlemeler için makineyi kapatıp açmak gerekir.

benim sorunum makineyi restart etmeden komutla güncellemek

Gönderildi : 03/10/2012 17:24

(@bilgehanpoyraz)
Illustrious Member

squid servisini restart ettiğimizde squid.conf yada squid.conf' ta tanımlanan access, denied listelerinde derleme yapmaz.

bu yukarıdaki çok iddialı bir cümle olmuş. daha önce denemişliğiniz varmı bunu?

Hangi versiyon squid için kullandınız bu cümleyi ayrıca?

Gönderildi : 03/10/2012 18:15

(@ertanyildizdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

iddialı bir cümle kurmak istememiştim sanırım yanlış anlaşıldım bunun için özür dilerim.

benim derlemeden kastım; kafanızda şöyle bir yapı düşünün elinizde bir liste var squid üzerinden internete girmesini istediğiniz ip lerin listesi ve squid.conf içerisinde diyorsunuz ki şu listedeki ipler internete girsin yada girmesin.

siz liste içerisinde bir değişiklik yaptığınızda (mesela 10.10.10.10 ipsinin internetini engellemek yada izin vermek gibi ) bu değişikliğin squid tarafında güncellenmesi gerekir. eğer sadece squid servisini restart ederseniz squid bu değişikliği görmez sizin "squid.conf" içeriğinizi tekrardan derlemeniz gerekir. 

squid.conf derlemesi içinde ya makineyi komple restart edersiniz yada "./squid -k reconfigure" komutunu çalıştırırsınız. benim sorunumda bu komutun hata vermesi server ı restart ettiğimde yaptığım değişiklik gerçekleşiyor ama komutla olması gerekirken olmuyor.

sadece squid servisini restart ettim ama düzelmedi benim pid lerle ilgili bir sorunum var gibi geliyor ama onuda çözemedim henüz.

Gönderildi : 03/10/2012 19:09

(@bilgehanpoyraz)
Illustrious Member

şöyle bir durum var,  derleme diye birşey söz konusu değil. öncelikle onu kesinleştirelim. Derleme sadece binary program kodları için geçerli gerekli bir terimdir.

Bunun dışında Squid'in squid.conf dışında bir başka config dosyası yoktur. Sadece onu kullanır. Derleme yapıyor derseniz ikinci bir derlenmiş dosya kullanıyor demiş olursunuz ki bu böyle değildir.

gelelim servis restart ve reconfigure olayına,
burada mevzuu şu, eğer servisi restart ederseniz, bu kesinti anlamına gelir ve squid conf yeniden okunarak yeni yazılanlar kurallar geçerli hale gelir. bunu ıspaylayabilirim.

ama reconfigure ederseniz servisi restart etmez sacede squid.conf içeriğini okuyup yeni eklenen kuralları apply eder. Windows'taki gibi.

şu dikkatimi çekti siz reconfigüre komutunun önüne ./ koyuyorsunuz. ./ olmadan denediğinizde ne yapıyor? o olmadan çalışması lazım. deneyip geri dönermisiniz.

Gönderildi : 03/10/2012 19:47

(@ertanyildizdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

./ olmadan çalışmıyor komut bulunamadı hatası veriyor.
squid servisi restart ediyorum fakat yeni yazılan kurallar geçerli olmuyor.

Gönderildi : 04/10/2012 14:12

(@mutlubenmutlu)
Reputable Member

/etc/init.d/squid stop  yaptiktan sonra

pgrep squid  yazip output u paylasirmisiniz,

veya ps aux | grep squid  komunutunu yazip paylassanizda olur.

Gönderildi : 04/10/2012 14:57

(@ertanyildizdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

proxy:~ # ps aux | grep squid
root       525  0.0  0.1  2228 1100 ?        S    Sep26   0:00 /bin/sh /usr/local/squid/bin/RunCache
squid      532  0.9 20.5 137848 131620 ?     S    Sep26 112:02 squid -NsY
squid      533  0.0  0.0  1256  360 ?        S    Sep26   0:08 (unlinkd)
proxy:~ #

Gönderildi : 05/10/2012 10:54

(@mutlubenmutlu)
Reputable Member

taksit taksit olduda, squid servisleriniz paralel olarak sanki birseyle cakisiyor gibi

cat /etc/init.d/squid yaparmisiniz, servis nereye bagli ona bakalim

Gönderildi : 05/10/2012 15:58

(@ertanyildizdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

proxy:~ # cat /etc/init.d/squid
cat: /etc/init.d/squid: No such file or directory

banada sistem squid i görmüyor gibi geliyor.

servisi durdurup cache leri temizleyip tekrar oluştursam ardından komple sistemi restart etsem düzelir sanki.

Gönderildi : 05/10/2012 16:02

(@mutlubenmutlu)
Reputable Member

evet dediginiz gibi gormuyor, buyuk ihtimal 

cd /etc/rc0.d  altinda K01squid gibi biside yoktur, veya icinde servisleri baslatcak kodlarda hata olabilir.

Gönderildi : 05/10/2012 16:05

Paylaş: