Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos 6.3

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
513 Görüntüleme
(@melihaltun)
Gönderiler: 197
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Centos  Linux 6.3 sürümü  10 Temmuz  da Yayınlandı.

Yeni sürümde gelen özelliklere buradan ulaşabilirsiniz. 

Gönderildi : 11/07/2012 11:56

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

hooowww..

dün akşam baktım yoktu. Bekliyordum.

teşekkürler bu iyi haber için 🙂

Gönderildi : 11/07/2012 12:17

(@melihaltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rica ederim ne demek =)

Gönderildi : 11/07/2012 14:46

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Centosbu sefer çok hızlı mı davrandı? Normalde Redhat dan 3-6 ay kadar geriden geliyordu sanki?

Gönderildi : 31/07/2012 19:56

(@melihaltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

o kadar çok beklemiyor lar genelde hemen yayınlanıyor. Sadece 6 ya geçerken bir kaç ay  beklediler.

Gönderildi : 01/08/2012 12:31

(@ercankeskin)
Gönderiler: 137
Estimable Member

6.3 güncellemesi için bekliyordum, HYPERV'de sorun çıkaracağını tahmin ettim 🙂

ve tahmin ettiğim gibi çıktı.

Kernel panic durumuna geçti açılışta.

Çözüm bulan varmı?

Gönderildi : 01/08/2012 14:46

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Çözüm bulan varmı?

Windows 2008 R2 Std. with Hyper-V'nin tek bir avantajı üzerine bir adet sanal kurma hakkı olması. Fiziksel erişim lisansları (CAL) sanal içinde geçerli. Hyper-V Server 2008 R2 olan ücretsiz versiyon ihtiyaç duyduğu ram, cpu ve disk alanından dolayı verimsiz.

Daha eski versiyonlarda da aynı problemle karşılaşmıştım. Hatırladığım kadarı ile Microsoft'un sitesinden Linux Integration Services son versiyonu indirerek kurmuştum. Daha sonra "make menuconfig" ile yeni kernel oluşturmuştum. Daha sonra update yaptığımda "kernel panic" almıştım boot ekranından eski oluşturduğum kerneli seçerek sorunu çözmüştüm.

Vmware ESXi haricinde aşağıdaki adreste bir çok sanallaştırma yazılımı var.
http://www.howtoforge.com/howtos/virtualization

Gönderildi : 09/08/2012 09:34

(@ercankeskin)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Çözüm bulan varmı?

Windows 2008 R2 Std. with Hyper-V'nin tek bir avantajı üzerine bir adet sanal kurma hakkı olması. Fiziksel erişim lisansları (CAL) sanal içinde geçerli. Hyper-V Server 2008 R2 olan ücretsiz versiyon ihtiyaç duyduğu ram, cpu ve disk alanından dolayı verimsiz.

Daha eski versiyonlarda da aynı problemle karşılaşmıştım. Hatırladığım kadarı ile Microsoft'un sitesinden Linux Integration Services son versiyonu indirerek kurmuştum. Daha sonra "make menuconfig" ile yeni kernel oluşturmuştum. Daha sonra update yaptığımda "kernel panic" almıştım boot ekranından eski oluşturduğum kerneli seçerek sorunu çözmüştüm.

Vmware ESXi haricinde aşağıdaki adreste bir çok sanallaştırma yazılımı var.
http://www.howtoforge.com/howtos/virtualization

Aynen hocam, çok haklısınız.

Enterprise sürümünü kullanıyorum. 1+5 ücretsizi var. Cezbeden tek yönü bu.

Serverım güçlü, linux'ler için de yer vardı. LIC ile entegre ettim ama.

6.3 sürümü bu sıkıntıyı verdi 🙁 yapacak birşey yok sanırım, bende geriye dönerek çözdüm sorunumu.

Gönderildi : 09/08/2012 11:41

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Tekrar Merhaba,

Ben hoca değilim. Kurumsal sistemlere destek veren sistemciyim.

6.3 Mevcut kernelini Hyper-V'ye göre düzenlerseniz sorun kalmaz sanırım. Ama bu seferde update yapıldığında kernel değişecek ve yeni kernelin düzenlenmesi gerekecektir. Ubuntu'nun kendi deposunda direk hyper-v paketi olduğunu hatırlıyorum.

Sanılanın aksine sorun Hyper-V'de. Çünkü donanım sanallaştırmaya izin veriyor. Hyper-V Hypervisor erişmesini engelliyor. Ayrıca NTFS dosya sisteminden dolayı Disk I/O işlemleri oldukça yüksek. Bu da ciddi performans kayıplarına neden oluyor. Sanal sistemlerin bir süre Disk I/O işlemlerini izlediğinizde siz de fark edeceksiniz. Windows 8 Server da performansı iyileştirilmiş.

Bir başka problemde nic bond (windows'ta nic team olarak geçer) yapmak için donanım üreticisinin yazılımı gerekiyor. Örneğin; CPU'ya yüklenmesini göze alarak sıradan 2 adet ethernet kartı sunucuya takıp Windows'ta nic team yapamıyorsunuz. Ama Linux ve BSD türevlerinde oluyor. Böylece sanal sistemlerin ethernet üzerinde oluşan dar boğazı azaltmış oluyorsunuz. 10 gbit ethernet kartı da kullanılabilir ama switchlerinin fiyatları yüksek. 5-10 sanal sunucu çalışacaksa sunucu işlevlerine ve kullanım yoğunluğuna göre düşünülür. Arıza yapması durumuna karşı ilave 10 gbit ethernet kartı takılarak load balancing ve HA yapılır. IPv6 kullanmak mümkün ise performans artışı da sağlanır.

Ben kaptırdım yazıyorum. Konuyu iyice dağıttım. 🙂

Kolay gelsin.

Gönderildi : 10/08/2012 01:42

Paylaş: