Forum

Linux File Server O...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux File Server Oluşturma ve Active Directory'den Kullanıcı Almak.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
367 Görüntüleme
(@can.gurzap)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

şirketimizde bir file server dizaynı yapmak istiyorum internetten yaptıgım araştırmalarda OpenSuse ile file server kurulabiliyorumus. yanlız lokasyonumuzda 100 kişilik  kullanıcı var ve bu kullanıcıların   hepsinin birer active directory kullanıcı hesabı var. OpenSuse ile file server kurup kullanıcı yetkilerini Server 2008 R2 Üzerinde kurulu olan active directoryden kullanıcıları alabilirmiyim ?  bununla iligili fikir  verebilirmisiniz? araştırmalarım devam etmektedir

Gönderildi : 09/07/2012 15:03

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar...

Opensuse ile file server kurmak istemenizin özel bir sebebi yoksa size bir alternatif olarak Ceyhun Hocamızın dün yayınlanan makalesini okumanızı tavsiye ederim.Kesinlikle çalışmanızda yaralı olucaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2012/07/08/freenas-kurulum-ve-konfig-rasyonu.aspx

FreeNas kurup AD yapınıza bunu dahil ederek erişim haklarını ve File server yapınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz...

İyi Çalışmalr...

Gönderildi : 09/07/2012 16:07

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Ben olsam,

FreeNAS veya OpenFiler kurardım. Sonra bu freestorage yazılımlarından bir iSCSI volümü bağlar bu alanı kullanıcılara kullandırırdım. Hem NTFS file system kullanabilir hemde performans elde edersiniz.

Gönderildi : 09/07/2012 18:52

(@can.gurzap)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

FreeNas da Alternatif Olabilir Daha Önce Kullanmadıgım İcin Sormak İstiyorum Suanda Bir FileServer Yapılandırmamız Var Buradaki Dataları FreeNas Üzerine Aktarabilirmiyim ? Ayrıca OpenSuse Yada Baska Bir Linux Versiyonu İle FileServer Dizaynı Yapıp Active Directory den Kullanıcı Alabilirmiyim? 

ilgileriniz ve cevaplarınız için teşekkürler 

Gönderildi : 09/07/2012 19:11

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

NTFS sistemden NTFS olmayan bir yapıya geçişte filesystem yetkileri ve sharinglerin tamamı uçar. Dolayısıyle NTFS bir yapıya transfer öneririm...

Gönderildi : 09/07/2012 19:17

Paylaş: