Forum

Pfsense ve load bal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense ve load balancing

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
427 Görüntüleme
(@BarisKemiksiz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

500 kullanıcılı bir yapımız var ve 4 adet 16 mbit VDSL hattımız mevcut yapmak istediğimiz bu 500 kişi internete girdiği zaman eşit bir dağılım sağlamak mesela aynı anda 50 kişi internet çıkışı yaparken var olan internetin hepsini bu 50 kişi sınırsız olarak kullanabilsin yani herkese eşit şekilde dağılım yapmak istiyoruz fakat bazı kullanıcılar flashget,p2p gibi programlar kullanınca internette kasılmalar gerçekleşiyor.Bunu pfsense ile yapmak mümkünmü değil ise önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Gönderildi : 06/05/2012 13:56

(@ErkanTEKiN)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Load Balancing kısmını Mikrotik ile yapabilirsiniz. 500 Kullanıcınız varsa Level 5 Lisans işinizi görür. Konfigürasyon kısmında da bu işi yapan bir kaç kişi tavsiye edilebilir..

Gönderildi : 07/05/2012 02:06

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

pFsense bildiğim kadarı ile fail over yapıyor load balance yok. DrayTek 3200 alıp pFsense önüne takın hem ucuz hemde lisans filan yok.  Totalda 200 Mbit nat desteği var.

Gönderildi : 14/05/2012 23:30

(@GuneyYETKiN)
Gönderiler: 191
Reputable Member

Merhaba 

http://muzaffer.akyil.net/2012/04/29/makale/os/linux/ferdi/pfsense-loadbalance.aspx  sitesinde bir video izlemiştim.Hem load balancer çalıştırmışlar hemde failover..Ayrıca Loadbalance ile proxy cache lemeyi anlatmışlar.Uygulamalı olarak aynı pfsensede.Anladığım kadarıyla püf noktası öncelik kurallarında.Bütün paralı UTM cihazlarının yaptığı işi yapıyor sanırım ve kullanışlı, esnek  ve yönetilebilir bir işletim sistemi.Fakat draytek in eline su dökemez gibi geliyor.

Gönderildi : 20/05/2012 14:33

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member

Bunun için captive portal özelliğini authentication sız olarak devreye alırsanız herkes eşit şekilde bu interneti kullanabilir.Tabi traffic shaper ve snort özelliğini active hale getirerek p2p ve flashgate programları için düzenleyebilirsiniz.İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/05/2012 12:33

Paylaş: