Forum

Cacti'de Aktif Ciha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cacti'de Aktif Cihaz Sayısı

15 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
697 Görüntüleme
(@ibrahimtamturk)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cacti'de aktif cihaz sayısını nasıl görebiliriz. FortiGate-200B Güvenlik Duvarı üzerinden  Cacti aracılığı ile ağdaki aktif cihazların sayısını görmek istiyorum. 

Gönderildi : 06/03/2012 18:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Ne tür cihazlardan bahsediyorsunuz? Biraz daha açıklar mısınız? 

Gönderildi : 07/03/2012 12:28

(@ibrahimtamturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ağdaki cihazların istatistiği. Aşağıdaki betikle bu alınabiliyor. Bu işlemi cactide nasıl yaparız.

#!/bin/bash

# RRD Dosyasini ilk olusturma komutu
# rrdtool create /var/www/rrd/telefonlar.rrd --step 300 --start 0 DS:cihaz_sayisi:GAUGE:600:1:100000 RRA:AVERAGE:0.5:1:600 RRA:AVERAGE:0.5:6:700 RRA:AVERAGE:0.5:24:775 RRA:AVERAGE:0.5:288:797 RRA:MAX:0.5:1:600 RRA:MAX:0.5:6:700 RRA:MAX:0.5:24:775 RRA:MAX:0.5:288:797
# 2011.12.16 Murat Özalp

# Değişken tanımları. Bu kısmı kafana göre düzenle.
YOL=/root/betikler/aktif-cihaz-sayilari
GECICI=$YOL/aktif-cihazlar.txt
ANAHTAR_IP=172.16.16.3
SNMP_COMMUNITY=*******
SNMP_OID=1.3.6.1.2.1.4.22.1.2
WEBYOL="/var/www/rrd"
WEBYOLPNG="/var/www/rrd/png"

# Geçici dosyanın başına zamanı yazdır. Problem durumlarında işe yarayabilir.
date -R > $GECICI

# Cihazın IP adresine SNMP üzerinden bağlanarak ARP tablosunu al ve geçici dosyaya yaz.
snmpwalk -v 1 -c $SNMP_COMMUNITY $ANAHTAR_IP $SNMP_OID | grep -v "00 00 00 00 00 00" >> $GECICI

# Alttaki komut, her birim için çoğaltılmalı ve düzenlenmelidir.
# Geçici dosyadaki arp tablosu listesinden ilgili satırları süzer ve
# bunların sayısını saydırarak bir değişkene aktarır.
merkez=`cat $GECICI | grep -v "10.8." | grep -v "10.9.200." | wc -l`

# RRD dosyasındaki verileri güncelle. Yine üstteki gibi her birim için çoğaltılmalıdır.
rrdtool update $WEBYOL/merkez.rrd N:$merkez

# RRD dosyasındaki verileri kullanarak PNG grafiği oluştur.
# Alttaki 7 satır diğer tüm birimler için de çoğaltılmalıdır.
rrdtool graph $WEBYOLPNG/merkez.png -a PNG -h 150 -s -129600 -X 1 -v "Gülümbe Yerleşkesi" \
	"DEF:cihaz_sayisi=$WEBYOL/merkez.rrd:cihaz_sayisi:AVERAGE" \
	'CDEF:Hosts=cihaz_sayisi' \
	'AREA:cihaz_sayisi#FF3333:Kullanici\j' \
	'GPRINT:Hosts:LAST:Anlik Kullanici Sayisi\:%3.0lf\j' \
	'GPRINT:Hosts:AVERAGE:Ortalama Kullanici Sayisi\:%3.0lf\j'

'GPRINT:Hosts:MAX:Maksimum Kullanici Sayisi\:%3.0lf\j' 

Gönderildi : 07/03/2012 16:58

(@KenanGulle)
Gönderiler: 17
Eminent Member

cactiEZ de böyle bir şey yapma imkanımız var mı acaba bilen br arkadaş yorum yapabilir mi

Gönderildi : 08/04/2012 09:56

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Selamlar,

Cacti web arayüzü sayfasında sol menüde bulunan "Devices"  bağlantısına tıklayın. Gelen sayfanın üst kısmında bulunan "Status" bölümünde istediğiniz türdeki cihazları listeleyebilir, ayrıca "Rows per page" kısmındanda istediğiniz sayı kadar listeleme yaptırabilirsiniz. Anladığım kadarıyla bu işlem size istediğinizi verecektir.

Gönderildi : 08/04/2012 14:29

(@KenanGulle)
Eminent Member

localhost/rra dizininde varmış hocam buldum

Gönderildi : 30/04/2012 12:37

(@ibrahimtamturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Cacti web arayüzü sayfasında sol menüde bulunan "Devices"  bağlantısına tıklayın. Gelen sayfanın üst kısmında bulunan "Status" bölümünde istediğiniz türdeki cihazları listeleyebilir, ayrıca "Rows per page" kısmındanda istediğiniz sayı kadar listeleme yaptırabilirsiniz. Anladığım kadarıyla bu işlem size istediğinizi verecektir.

Mücahit bey cactinin takip ettiği cihaz sayılarını istemiyoruz. Cactiye tanıttığım cihaz üzerinden geçen diğer ağdaki cihazların (yazıcı, bilgisayar, vb) sayılarını istiyoruz. 

Gönderildi : 07/05/2012 13:49

(@KenanGulle)
Eminent Member

Selamlar,

Mücahit bey cactinin takip ettiği cihaz sayılarını istemiyoruz. Cactiye tanıttığım cihaz üzerinden geçen diğer ağdaki cihazların (yazıcı, bilgisayar, vb) sayılarını istiyoruz. 

evet aynen bu şekilde bunu yapma imkanımız varmı ne önerirsiniz bu işi için 

Gönderildi : 10/06/2012 21:23

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Selamlar,

evet aynen bu şekilde bunu yapma imkanımız varmı ne önerirsiniz bu işi için 

Nasıl Yapıldığı Konusunda Bir ilerleme oldumu ? 

Gönderildi : 27/08/2012 21:39

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Benimde merak ettiğim bir soru, üzerinde uğraşmaya pek vaktim olmadı.

Gönderildi : 28/08/2012 14:54

(@zeynepyildirim)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Tanitilan bir cihaz üzerinden gecen diger agdakiler nasil bulunur bilmiyorum ama snmp ile mevcut networklere sorgu gonderilip gelen cevaplara gore bir sayi cikartilabilir.

Gönderildi : 28/08/2012 19:44

(@SalihSAYIN)
Gönderiler: 2
New Member

Ağdaki cihazların istatistiği. Aşağıdaki betikle bu alınabiliyor. Bu işlemi cactide nasıl yaparız.

#!/bin/bash

# RRD Dosyasini ilk olusturma komutu
# rrdtool create /var/www/rrd/telefonlar.rrd --step 300 --start 0 DS:cihaz_sayisi:GAUGE:600:1:100000 RRA:AVERAGE:0.5:1:600 RRA:AVERAGE:0.5:6:700 RRA:AVERAGE:0.5:24:775 RRA:AVERAGE:0.5:288:797 RRA:MAX:0.5:1:600 RRA:MAX:0.5:6:700 RRA:MAX:0.5:24:775 RRA:MAX:0.5:288:797
# 2011.12.16 Murat Özalp

# Değişken tanımları. Bu kısmı kafana göre düzenle.
YOL=/root/betikler/aktif-cihaz-sayilari
GECICI=$YOL/aktif-cihazlar.txt
ANAHTAR_IP=172.16.16.3
SNMP_COMMUNITY=*******
SNMP_OID=1.3.6.1.2.1.4.22.1.2
WEBYOL="/var/www/rrd"
WEBYOLPNG="/var/www/rrd/png"

# Geçici dosyanın başına zamanı yazdır. Problem durumlarında işe yarayabilir.
date -R > $GECICI

# Cihazın IP adresine SNMP üzerinden bağlanarak ARP tablosunu al ve geçici dosyaya yaz.
snmpwalk -v 1 -c $SNMP_COMMUNITY $ANAHTAR_IP $SNMP_OID | grep -v "00 00 00 00 00 00" >> $GECICI

# Alttaki komut, her birim için çoğaltılmalı ve düzenlenmelidir.
# Geçici dosyadaki arp tablosu listesinden ilgili satırları süzer ve
# bunların sayısını saydırarak bir değişkene aktarır.
merkez=`cat $GECICI | grep -v "10.8." | grep -v "10.9.200." | wc -l`

# RRD dosyasındaki verileri güncelle. Yine üstteki gibi her birim için çoğaltılmalıdır.
rrdtool update $WEBYOL/merkez.rrd N:$merkez

# RRD dosyasındaki verileri kullanarak PNG grafiği oluştur.
# Alttaki 7 satır diğer tüm birimler için de çoğaltılmalıdır.
rrdtool graph $WEBYOLPNG/merkez.png -a PNG -h 150 -s -129600 -X 1 -v "Gülümbe Yerleşkesi" \
	"DEF:cihaz_sayisi=$WEBYOL/merkez.rrd:cihaz_sayisi:AVERAGE" \
	'CDEF:Hosts=cihaz_sayisi' \
	'AREA:cihaz_sayisi#FF3333:Kullanici\j' \
	'GPRINT:Hosts:LAST:Anlik Kullanici Sayisi\:%3.0lf\j' \
	'GPRINT:Hosts:AVERAGE:Ortalama Kullanici Sayisi\:%3.0lf\j'

'GPRINT:Hosts:MAX:Maksimum Kullanici Sayisi\:%3.0lf\j' 

Merhaba;

Bu betiği kendi yapıma göre düzenledim root un altında betik/aktif-cihaz-sayıları klasörleri oluşturdum anahtar ip snmp community ve oid değiştirdim onun haricinde bir değişiklik yapmadım ama hata alıyorum nerede yanlışlık yapıyor olabilirim yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 15/10/2014 13:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

fortigate dashboard uzerinde top sessions ekranının satır sayısını 1000 (veya daha fazla ağdaki tahmini client sayısına gore )

yapıp kac cihaz oldugunu görebilirsiniz cacti olmadan

Gönderildi : 15/10/2014 14:03

(@SalihSAYIN)
Gönderiler: 2
New Member

Yanıtınız için teşekkürler fakat benim grafik almam gerekiyor o grafiği sayfada yayınlamam gerekiyor

Gönderildi : 15/10/2014 14:30

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://forums.cacti.net/about10085.html

adresinde fortigate için bir template ve örnek var , tam olarak sizin istediğiniz şey değil sanırım ama başlangıç olarak fikir verebilir size umarım.

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 15/10/2014 16:16

Paylaş: