Forum

DEBIAN'da root ile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DEBIAN'da root ile login olmanın yolu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,580 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.Forumda  bir çok  arkadaşın belirli periyodlarda sorduğu bu soruya  net cevap verilmediğini gördüm ve bu konuyu tam bir açıklığa kavuşturmak istiyorum.Debian da varsayılan olarak root kullanıcısı  oturum açamaz  güvenlik protokolleri sebebiyle .Bazı linux uzmanları  root ile oturum açmanın zararlarından bahsetsede bence işimizi bitirdikten sonra  kullanıcıyı logof yaparsak hiç bir sorunumuz olmaz.şimdi  2 adımda nasıl  root kullanıcısının  login olabileceğini açıklamak istiyorum.normal kullanıcıyla   terminalde  $su   password:       #  süper  user olduktan  sonra   2  dosyada  çok küçük değişiklik yapmamız gerekiyor.

1 -  # gedit /etc/gdm3/daemon.conf      yazdıktan  sonra enter'a bastığımızda  açılan dosyada [security]  yazan bölümü görürüz. hemen altına şunu ilave etmemiz gerekecek.

[security]

AllowRoot=true     daha sonra kaydedip çıkıyoruz.

2- # gedit /etc/pam.d/gdm3          yazdıktan  sonra enter'a bastığımızda  açılan dosyada  aşağıdaki satır olacaktır.

auth   required   pam_succeed_if.so user != root quiet_success

bu satırın  başına  #  işareti koyarak  GDM nin açılışta bu satırı okumasını engelliyoruz ve root login olma  aktif hale geçmiş oluyor.

#auth   required   pam_succeed_if.so user != root quiet_success

dosyayı kaydedip çıkın.logof  yapıp root ile oturum açabilirsiniz.

Gönderildi : 16/01/2012 12:15

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

debian degil gnome arayuzu root ile login olamadiginiz

default desktop olarak kde kullandigimizda root ile logon olurken herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor

Gönderildi : 16/01/2012 18:27

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

debian degil gnome arayuzu root ile login olamadiginiz

default desktop olarak kde kullandigimizda root ile logon olurken herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor

vasvi   konu  başlığını  okudun mu ?ben  BU MAKALENİN DEBIAN İÇİN olduğunu özellikle  belirttim.(örnegin  centos da root girişi serbesttir ama debianda değildir)ayrıca DEBİANda  kde olsun gnome olsun asla root ile AYAR yapmadan oturum açamazsın.DENEMEN HALİNDE = root logins are not enableUYARISINI  ALIRSIN. ayrıca ben bunun gnome için olduğunu makale içindeki şu satırdan anlayacağın gibi belirttim. ( işareti koyarak  GDM nin açılışta bu satırı okumasını engelliyoruz ve root)  gördüğün gibi  GDM yazıyor . buda  gnome display manager  anlamına  gelir.

anlayasın  diye bazı kelimeleri  büyük harfle yazdım.bağırdığım anlamına  gelmesin.anlaşılması adına yazdım ki olurda  başkaları konuyu  okursa  iyi anlasınlar diye.

Gönderildi : 16/01/2012 20:30

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

3.0 surumunden beri debian kullanırım , gdm haric root olarak logon  olamadığımı hic hatirlamiyorum

http://lists.debian.org/debian-user-turkish/2003/08/msg00094.html  (9 yil onceki mail list mesajlaımızdan birisi )

Gönderildi : 17/01/2012 11:40

Paylaş: