Forum

Linux File Server S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux File Server Sürümü Arıyorum.

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
553 Görüntüleme
(@bahattinarici)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Üzerinde sadece dosya sunucusu olacak bir linux sürümü arıyorum.

OpenFiler 'in 2.3 versiyonu var. Network Load Balance dahil yapıyor, fakat sanki bana tam kararlı çalışmıyor gibi geldi.

Belki yeni çıktığı içindir.

OpenFiler'den farklı bir linux sürümü tavsiye edebilir misiniz? İlk önceliğim sadece bunun için yapılmış linux sürümleri.

Gönderildi : 06/07/2008 17:56

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Aslında tüm sürümleri kullanabilirsiniz. Ben Fedora tavsiye ederim. Kurulum yaparken sadece samba yı seçin..GUI bile yüklemeyin.. Gayet iyi çalışacaktır...

Kolay gele 

Gönderildi : 06/07/2008 19:13

(@bahattinarici)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sadece bu amaçla yazılmış bir sürüm olmasını tercih ediyorum.

arayüz üzerinden herşeyi tamamiyle kontrol edebiliyorsunuz.

eğer bulamazsam centos'u daha çok seviyorum. Fedora biraz daha masaüstü geliyor bana sanki. 

Webmin üzerinden de ayarları kontrol edebilrim.

fakat dediğim gibi sadece bu amaca yönelik bir sürüm kontrol tarafı daha amaca yönelik oluyor.

Gönderildi : 07/07/2008 00:35

(@alikemalturker)
Noble Member

Genelde bu tür yazılımlar gömülü geliyor... Mesela masağstğ file server lar falan var... Ancak centos bence derdinize derman olur

Gönderildi : 07/07/2008 02:32

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba.

Üzerinde sadece dosya sunucusu olacak bir linux sürümü arıyorum.

OpenFiler 'in 2.3 versiyonu var. Network Load Balance dahil yapıyor, fakat sanki bana tam kararlı çalışmıyor gibi geldi.

Belki yeni çıktığı içindir.

OpenFiler'den farklı bir linux sürümü tavsiye edebilir misiniz? İlk önceliğim sadece bunun için yapılmış linux sürümleri.

Geçenlerde Freenas diye bir distribution gözüme çarptı, istersen bir incele, belki işine yarar.

Gönderildi : 07/07/2008 14:51

(@bahattinarici)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet dun aksam ben de gordum.

bugun inceliyip karar verebilirim.

Gönderildi : 07/07/2008 19:29

(@bahattinarici)
Estimable Member
Konu başlatıcı

OpenFiler ve FreeNas'ı inceledim.

OpenFiler Redhat altyapısını, FreeNas Monowall altapısını kullanıyor zannediyorum. 

Bendeki problem switch'denmiş. Switch arada sırada bağlantıyı kesiyormuş. 

Eğer sizde de "Yol çok uzun", "Belirtilen ağa artık ulaşılamıyor" gibi mesaj atıyorsa switch problemli :op

FreeNAS;

- ilk ayar için daha hızlı ve basit

- NTFS, FAT, Ext2 desteği var ama veri kaybı olabilir diye uyarıyor.

- Network trafiğini grafiksel olarak anlık izleyebiliyorsunuz.

- Disklerde S.M.A.R.T. bilgilerini okuyabiliyor. Sicaklik bilgisi bile ozel olarak gosteriliyor.

Belki OpenFiler'de de vardir.  Ben goremedim.

OpenFiler;

- Network için 2+ ethernet kartınız varsa Autobackup ve Load Balance gibi destek var ama Load Balance için galiba switch desteği gerekiyor.

- SMB ve LDAP Ayarları bana daha hoş ve ayrıntılı geldi.

- Yazma ve Okuma Performansları büyük dosyalarda OpenFiler'de daha iyi. Birkaç yerde daha gördüm. 

- Bazı UPS'lerle beraber bile çalışabiliyor.

İkisi içinde ortak görüşüm. İnceleyildiğim kadarıyla. Gözümden kaçmış olabilir. ;

- Raporlama mevcut değil. Yani kim ne zaman hangi dosyaya ulaşmış yok.

- Kim değiştirmiş kim silmiş gözükmüyor.

- Eğer yanlış yapmadıysam Windows performansından bile iyi ağ performansı var. 

- LDAP'la Active Directory'e bağlanabiliyorsunuz. Kendi LDAP'ı ile kullanıcı oluşturabiliyor.

Belki kendi domain bile oluşturabilir.

- Senkronize dosya yedeklemesi alabiliyorsunuz. 

Sonuç olarak;

- Lisans derdiniz yok.

- Düşük performanslı PC (bendeki celeron 2.0, 256MB ram) ile denedim.  Müthişti.

Yakında CF karta sistemi yükleyip, sadece veriler için sabit disk kullanıcam.

- İnsan NTFS değilde Ext3 ve UFS dosya sistemleri ile çalışırken çekinmiyor değil ama Linux için şöyle bir deyim vardır. 

"Cihazi bir defa kurarsin, sonra makineyi  koydugun yeri bile unutursun"

- Buyuk disk ve sistemlerde bile problem cikartacagini dusunmuyorum. 

- Sonuna kadar 2 sistemi de tavsiye ederim :o)

Linux Linux Linux 

Gönderildi : 13/07/2008 03:48

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Üstad bende böyle birşey aramaktayım kullandığınız için bir sorum olacak dosyalara xp üzerinden erişim ve dosyaların kopyalamaya karşı korunması gibi şeyler mevcutmu acaba biraz bilgi verebilirsen sevinirim gerçi konuyu hortlatmış olacağım ama 🙂

Gönderildi : 25/11/2008 17:05

(@alikemalturker)
Noble Member

Geri bildirim için teşekkür.. Yukarıda yazdığınız bilgiler çok değerli...

Gönderildi : 25/11/2008 18:19

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

www.contribs.org adresinede bakmanizi öneririrm 

SME server sadece file-server olarak yapilandirilmis olmaktan cok daha fazla özellikleri oldugunu goreceksiniz 

kolay gelsin 

Gönderildi : 05/12/2008 17:04

(@ZaferAKALIN)
Gönderiler: 1
New Member

Konuyu feci halde hortlatıyorum ama yaklaşık 6 yıl sonra başka bir başlık açmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

FreeNas geçen sürede yeterince olgunlaştı bence. Bulut, medya sunucusu (upnp/dlna) gibi bir çok hazır eklenti ile sunucunuzu ihtiyacınıza göre genişletebiliyorsunuz.

Bende evde çeşitli amaçlarla kullanmak üzere bir sunucu oluşturdum. Sunucu CIFS (windows için samba paylaşımı)  ile dosya sunucusu, plex media server eklentisi ile medya yayını, CIFS + Active Directory ile PS2 için oyun sunucusu, owncloud eklentisi ile bulut hizmeti vermekte.

Sunucuda zaman zaman küçük sorunlar yaşıyorum ki oluş şeklinden dolayı kaynağını çözemiyorum.

TV nin medya arayüzü üzerinden upnp/dlna ile bağlandığı  filmler izileme esnasında anlık olarak kesiliyor ve bağlantı kopuyor. Yeniden bağlanıp filme kaldığı yerden devam edilebiliyor fakat tv ye bağlı atom işlemcili medya bilgisayarımıza kurulu olan XBMC nin Plexbmc eklentisi ile yine upnp/dlna ile bağlandığı filmleri izlerken her hangi bir sorun oluşmuyor. Ayrıca sunucuya windows yada mac bilgisayardan dosya yüklerken yada alırken (büyük boyutlu ve çok sayıda dosya ile denendi) her hangi bir sorun oluşmuyor.

Ayrıca PS2 den ağ oyunlarına girildiğinde bir oyunu oynarken de zaman zaman anlık kopmalar oluyor, kopma olduğu anda oyun donuyor ve PS2 resetlenmeden düzelmiyor.

Önce PS2, TV ve sunucunun eth kabloları 3com switchte buluştuğu için olabilir diye sunucunun kablo ucunu Cisco Linksys Wag320N modeme direk taktım. Fakat sorun halen devam etmekte. upnp/dlna hizmetinde sorun olsa Xbmc de sorun çıkarırdı diye düşünüyorum. Ayrıca CIFS hizmeti de düzgün olarak çalışıyor zira ağ üzerinden 3 - 4 saati aşan dosya aktarımlarında bile kesilmeler olmuyor. Hayır switch kaynaklı olsa zaten dosya aktarımları da kesilirdi diye düşünüyorum ancak sorunun kaynağını bir türlü bulamadım.

Sizce neden olabilir? 

Gönderildi : 24/11/2014 00:36

Paylaş: