Forum

pfsense belli domai...

Bildirimler
Hepsini Temizle

pfsense belli domainlere mail atma engelleme

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
547 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar mail hosting hizmetini dışarıdan hallediyoruz şirket içinde pfsense 2.0 rc3 bulunuyor. İsteğimiz tüm kullanıcıların belli bir domaine doğru mail atmalarını engellemek bunu yakalayıp engellemek mümkünmüdür?

Gönderildi : 22/07/2011 03:39

(@ugur-acikgoz)
Gönderiler: 94
Estimable Member

mail hizmeti aldığınız yerden bunu halledebilirsiniz

Gönderildi : 22/07/2011 20:04

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hizmet aldığım yer bunu yapamayacaklarını söyleyip kestirp attılar bu bana acilen lasım yani hizmet aldığım yeri şu anda değiştirmem külfetli bir iş olur

Gönderildi : 26/07/2011 13:49

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

hizmet aldığım yer bunu yapamayacaklarını söyleyip kestirp attılar bu bana acilen lasım yani hizmet aldığım yeri şu anda değiştirmem külfetli bir iş olur

Eğer özel bir bağımlılığınız yok ise, Endian deneyebilirsiniz. Üzerinde AntiSpam direk olarak geliyor.

Gönderildi : 26/07/2011 14:42

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

pfsense uzerinden bir ACL olusturarak bunu yapabilirsiniz.ACL yi block olarak yapilandirip.Black list e engellemek istediginiz domaini yazarsaniz cozulur.Tabi ki bunun birde dezavantaji vardir.o da bu domaine 80 portundan da erisememek tir.

Gönderildi : 26/07/2011 16:30

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Eğer özel bir bağımlılığınız yok ise, Endian deneyebilirsiniz. Üzerinde AntiSpam direk olarak geliyor.

malesef bir süreliğine bağımlıyız ve mutlaka bazı domainlere mail atılmasını engellemem gerekiyor.

Gönderildi : 26/07/2011 19:58

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

bunu zaten denedim malesef tekisi olmuyor loglarda takip ettiğimde doğal olarak atmak istediğim mail önce mail hizmeti aldığım firmaya uğruyor oradan gideceği yere ulaşıyor yani zaten benim pfsenseyi aşıyor. benim fikir yürütmem o dur ki mail capture edecek gönderildiği yeri tespit edip filtreleyecek bir kurala yada pakete ihtiyacım var

Gönderildi : 26/07/2011 20:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

malesef bir süreliğine bağımlıyız ve mutlaka bazı domainlere mail atılmasını engellemem gerekiyor.

PfSens önüne AntiSpam özelliği dışında tüm özellikleri kapa bir Endian kur hocam. Domain adını kesemiyorsan IP ile bu işin altından çıkamazsın.  Yada en güzeli postfiz kur kendi mail sunucunu yönet :D.

Gönderildi : 26/07/2011 20:07

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

PfSens önüne AntiSpam özelliği dışında tüm özellikleri kapa bir Endian kur hocam. Domain adını kesemiyorsan IP ile bu işin altından çıkamazsın.  Yada en güzeli postfiz kur kendi mail sunucunu yönet :D.

hocam sorun spam gelmesi değil yani antispam benim işimi çözemez benim sorunum rekabet kurulundan çıkan karardan dolayı bir firmaya kesinlikle bizden mail gitmemesi gerekiyor ve bunu mail sunucu firmamız yapmıyor yapamıyor. Doğal olarak bizim çözmemiz gerekiyor ama şu anda harıl harıl aktif faal bir firmayıda başka bir mail sunucuya geçirme şansım yok. her attığım mailide kontrol edip aradan ayıklayacak bir sistem bilmiyorum aklıma dediğim gibi paketi inceleyip mail olduğunu anlayıp kime kısmına göre filtreleyecek bir şey olur sanırım.

Gönderildi : 27/07/2011 02:41

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Peki hocam şöyle birşey yapsak bunu pfsense üzerinden değil de bir transport rule yaparak halletsek işini görürmü?

Örneğin :

Mail gitmesini istemediğimiz domainleri bir txt olarak kaydetsek

gmail.com

hotmail.com ....vs gibi

daha sonrasında

c:\DomainNamesToBlock.txt ismi ile kayıt edip

Exchange Shell de şu komutları yazsak

$Blocklist = Get-Content C:\DomainNamesToBlock.txt

New-TransportRule -Name 'BlockList' -Enabled $true -RecipientAddressContainsWords $blocklist -DeleteMessage $true

Bu şekilde Recipient adresinde geçen kelimelere göre engelleme yapsak işini çözebilirmiyiz..

Gönderildi : 27/07/2011 04:51

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Peki hocam şöyle birşey yapsak bunu pfsense üzerinden değil de bir transport rule yaparak halletsek işini görürmü?

Örneğin :

Mail gitmesini istemediğimiz domainleri bir txt olarak kaydetsek

gmail.com

hotmail.com ....vs gibi

daha sonrasında

c:\DomainNamesToBlock.txt ismi ile kayıt edip

Exchange Shell de şu komutları yazsak

$Blocklist = Get-Content C:\DomainNamesToBlock.txt

New-TransportRule -Name 'BlockList' -Enabled $true -RecipientAddressContainsWords $blocklist -DeleteMessage $true

Bu şekilde Recipient adresinde geçen kelimelere göre engelleme yapsak işini çözebilirmiyiz..

ama firma içerisinde exchange yok dediğim gibi mail hizmetini bir hosting firmasından alıyorum ve bir süre ordan ayrılmamız çok zor. bunu exchange ve mail hizmeti aldığım yer dışında kendi içimde çözebileceğim şekilde halletmeliyim.

Gönderildi : 27/07/2011 12:39

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Bu durumda maalesef benim aklima gelen bir sey yok...Peki kullandiginiz outlook versiyonu nedir ? belki ordan biseyler uretebiliriz

Gönderildi : 27/07/2011 12:49

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu durumda maalesef benim aklima gelen bir sey yok...Peki kullandiginiz outlook versiyonu nedir ? belki ordan biseyler uretebiliriz

outlook kurulu değil herkez web üzerinden alıp veriyor ama outlook kullandırabilirim. Outlook ile ilgili çözüm olursa hiç affetmem vururum gözüne gözüne 😀

Gönderildi : 27/07/2011 12:53

Paylaş: