Forum

Linux ile Windowsu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux ile Windowsu ortak çalıştırma

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
380 Görüntüleme
(@FaikOZCAN)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Elimde bir adet linux ve windows kurulu bir hp serverim var  her ikisinde de oracle database kurulu fakat farklı uygulamaların veritabanı,

yapmak istediğim acaba linux üzerinde windowsu çalıştırabilirmiyim eğer çalıştırabilirsem portlarını değiştirmek kaydı ile her iki veritabanını kullanabilirmiyim

windows üzerinde çalışan veritabanım çok az bir şekilde kullanılıyor. veri girişi makinayı yorucak şekilde olmayacaktır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/06/2011 12:05

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Selamlar  ,

Linux platformlarda  windows uygulamalrını  çalıştırmak için wine adında  bir  yazılım var wine kullanabilirsiniz. Eğer doğru anlıyorsam hem linux açık olsun hemde  windows açık olsun istiyorsunuz .

Bu şekilde  kullanmak isterseniz size  tavsiyem linux sisteminizi açıp  sanallaştırma  kullanarak windows sistemi sanallaştırıp kullanmanız  yönündedir.

Gönderildi : 23/06/2011 12:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar;

Elimde bir adet linux ve windows kurulu bir hp serverim var  her ikisinde de oracle database kurulu fakat farklı uygulamaların veritabanı,

yapmak istediğim acaba linux üzerinde windowsu çalıştırabilirmiyim eğer çalıştırabilirsem portlarını değiştirmek kaydı ile her iki veritabanını kullanabilirmiyim

windows üzerinde çalışan veritabanım çok az bir şekilde kullanılıyor. veri girişi makinayı yorucak şekilde olmayacaktır.

Teşekkürler.

Ücretsiz sanallaştırma için Qemu ve VmWare Server kullanabilirsiniz. Qemu ya ben kullanamıyorum ya da çok abuk sabuk hataları ve sonuçta Xen server kullanıyor hade ben kullanamıyorsam Xen üzerinde neden hatalar çıkıyor onu anlamadım :). Neyse benim beceriksizliğimi geçelim VmWare Server ücretsiz aynı makina üzerine yükleyerek birçok sunucuyu burda Altta Linux ve Oracle çalışırken sanallaştırabilirsiniz.

Sistemi oldukça eski bir VmWare ESX ya da ESXi performansı beklemeyin fakat işinizi görecektir.

Gönderildi : 24/06/2011 02:16

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba

Virtualbox bile kullanabilirisniz ki benim size tavsiyem Win db alıp sadece Lnx Oracle geçmek daha mantıklı olucaktır. Eski Win Ip vs. bilgileirni Lnx girerseniz mesai den sonra test edip Up duruma geçirirsiniz.

VirtualBoxun ram ve yedekleme ile ilgili çok ciddi problemleri var. Bu tür bir yapıda RAM yönetimi önem kazanacaktır ayrıca yedekleme önemldir ama kimse bir buçuk iki saat hatta sanal diskin içinde bulunan verinin boyutuna göre 4-5 saat sistem başında acaba doğru yedeği alacak mı diye bekleyemez.

Gönderildi : 24/06/2011 03:18

Paylaş: