Forum

Pfsense Hakkında bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense Hakkında bir soru.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle böyle bir site ve bu site için emek veren tüm arakdaşlara teşekkürler.

Şirketimiz küçük ölçekli. Ağda 45-50 kadar pc var.

Tek internet hattımız mevcut. 8mbps. gereksiz kullanımlar ve tasarruf amaçlı pfsense1.2.3 firewall devreye sokacağım.

kurulumları bağımsız bir pc üzerinde bağımsız bir ağ ile bir kaç bilgisayar bağlarak yapıyorum.

sistemi bitirdim. kurulu paketlerim squid3+squidguard+lightsquit+dashbord+ntop

yapmak isteyipte yapamadığım şey kalmadı gibi.

video radio ve müzik engellemeleri, site engellemeleri, proxy site atlatma, sabit ip belirleme dhpc vs. (sayenizde :D) mantığı çözdüm.

shallalist.de üzerindeki blacklist paketi çok işime yaradı.

internet kullanımı adil olsun diye kullanıcı başına belli bir kota koydum. 100kb. aslında indirme yapan kişi bütün bandı kullanmasın diye verdim bunu. ve 100mb üstü dosya indirilemiyor.

kurallardan kurtarmak adına bir ip adresini bypass ediyorum. ama aynı zamanda benim adil kullanım kotamdan ve dosya indirme sınırımdan da yırtıyor. buna çok takılmadım ama bu bypass ettiğim kişi cacheden kurtulmasın yani istekleri önce proxy den karşılansın yoksa nete çıksın.

birde proxy filter da eklenen listede whitelist mantığı nedir anlayamadım.

bu konuda nasıl bir tavsiye verebilirsiniz. hatta bütün sistem hakkında tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini beklerim.

Gönderildi : 25/04/2011 19:35

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Whitelist kısmında sizin güvendiğiniz IP'leri 
giriyorsunuz. Örnek karşıda bir müşteri yada bayinizin bilgisayarından eminseniz burada ki ipleri girebiliriz. Whitelist'e girilen IP'lerde sorgu
yapılmayacaktır.

Gönderildi : 11/05/2011 13:32

Paylaş: