Forum

linux tabanlı bir s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

linux tabanlı bir sunucu kiralamak için neler gerekir..

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@taros84)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

merhabalar ben ali cözümpark'ı uzun zamandır takip ediyorum windows tabanlı sunucu makalelerini özellikle

ilk mesajım olarak soru sormak biraz agresif olabilir ama lütfen maruz görün öncelikle ustatlara sormak istediğim şu

ben flash tabanlı uygulamalar programlayan biriyim yaklaşık 1 yıl'a yakındır boş vakitlerimde bilgisayarlarımın (3 adet) başına oturup

üzerinde calıştıgım ve sonuca bağladığım oyun projem var okey,tavla,batak vs.. artı php ve javascript  tabanlı portal  şuan 

localhostta tüm denemelerimi yaptım tıkır tıkır calışıyor yanlız multiplayer tabanlı oyunlar oldugu için flash'ın multiplayer oyunlar ve sunumlarda 

fms (flash media server) gereksinimi olduğu için çalışmamı hayata geçirmek için sunucu gerekmektedir hem fms hem php tabanlı bir proje olduğu

için ister istemez hız ve uyumluluk açısından linux tabanlı sunucu tercihimdir. Ama sorun şu ki daha önce sunucu kullanmadığım için 

nasıl bir sunucu kiralamalıyım nasıl bir işletim sistemi secmeliyim bu konu hakkında hiç bir bilgim olmadığı için 

siz üstatlarıma danışmak istedim örneğim 1000 kişilik bir oyuncu hiti olan bir bir site için 

nasıl bir sunucu kiralamalıyım genelde hosting şirketlerine  sorduğumda vps önerdiler başlangıç için

sizce nasıl bir sunucu secmeliyim özellikleri neler olmalı güvenlik acısından nasıl güvenlik almalıyım

yaşadığım şehirde sunucu teknik elemanı olmadığı ve diğer şehirlerede gidip gelmek işim açısından fırsat bulamadığım için 

yardımlarınızı lütfen esirgemeyin.

Bu arada mesleğim; peynir ustasıyım yaklaşık 8 yıldır web yazılım programası,grafikerlik ile  uğraşıyorum selametle kalın

Gönderildi : 09/01/2011 02:55

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Aynı anda online sayısı 1.000 olacak ise VPS den uzak dur derim.Fiziksel bir sunucu veya da VDS kiralaman daha sağlıklı. Dediğin gibi kullanıcı sayın bu şekilde yüksek olacak ise senin için öne çıkacak bir diğer önemli kriter ise bağlantı hızı. Kesinlikle çıkış gücü yüksek bir sunucuya sahip olman gerekmektedir.

Ben uzunca yıllardır Redhat kullandım Linux tarafında şuan ise Debian kullanıyorum. Redhat kendi kişisel sunucum değildi fakat Debian kendi kişisel sunucum ve son derece memnunum, eğer ki Linux tabanlı bir sunucu düşünüyorsan Debian veya Centos öneririm.

Özetle toparlamam gerekirse VPS kiralama derim, ikinicisi kesinlikle iyi bir datacenterdan bu hizmeti al ve bağlantı çıkış hızın 100mbit olsun derim. Son olarak ise geliştirdiğin uygulamaların ne kadarlık bir disk alanına ihtiyacı var ve bu uygulamaların ne kadarlık bir ram tüketimine sebebiyet verecek bunlarıda senin tespit edip uygun donanımlı bir sunucu kiralaman en sağlıklısı.

Gönderildi : 09/01/2011 04:13

(@taros84)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

sizce

intel i7 4.0 ghz

4 gb ram 

100 gb data 

3 tb trafik aylık 

100 mb anlık veri hızı

linux / centos 5.* işletim sistemi

şuan benim kodlamış olduğum shell ,oyun motoru , php portal  için hafıza yani data 30 gb yeterli 

sonradan eklenecek cache ve üyelerin ekliyeceği fotoları olacak onun için data 100 gb yazdım 

bu benim örnek olarak yazdığım bir model sizce aynı anda 1000 kişilik bir uygulama için yetermi sizce 

Gönderildi : 11/01/2011 01:18

Paylaş: