Forum

postfix mail sunucu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

postfix mail sunucu hakkında

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
759 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba herkese.  Ubuntu server 10.04 üzerinde  postfix  mail sunucu  çalıştırmak istiyorum.

öncelikle ben bir postfix ve postfixadmin yönetim paneli uzmanı  arıyorum yada şirketinde postfix kullanan birilerini.Linux tarafında eksik kalan tek yönüm mail sunucu  onuda yardımlarınızla halletmeye çalışıcam.umarım böylesine büyük bir sitede postfix uzmanına  rastlayabilirim.

tanıyan bilen  varsa lütfen yazsın.herkese  iyi bayramlar bu arada.

Gönderildi : 17/11/2010 03:39

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba öncelikle biraz kendin uğraş takıldığın yerde buraya yaz daha faydalı olur.

Gönderildi : 19/11/2010 16:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

gökhan sana durumu daha iyi açıkliyim !

1 aydır  linux  ubuntu  server  üzerinde  postfix  mail sunucu çalıştırmaya çalışıyorum.

bunun için mysql  gerekliydi kurdum çalıştırdım  sorunsuzca.

bind  dns gerekliydi onuda  kurdum çalıştırdım.

postfix in kendi setup dosyası gerekliydi  depolardan buldum onuda yükledim.kurulumu  doğru mu yaptım bilmiyorum çünkü  bu memlekette bir Allahın kulu çıkıp bir tane video yüklememiş postfix nasıl kurulur diye.e ondan sonra exchange bayılırız   milyondolarları.

görünüşe göre  epey  yol almışım. bundan sonrasını tek başıma yapamadım ve yapamam çünkü  programı kullanan birine ihtiyacım var.bilmem anlatabildim mi?

Gönderildi : 19/11/2010 19:50

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhaba

İlk mesajınız eleman arama ile ilgili gibi duruyor. O nedenle cevap yazmadım. Ancak Postfix kurulumu ile ilgili internette çok fazla Türkçe belge var.

http://www.belgeler.org/howto/postfix-kurulum.html

Kolay gele

ps:Video eleştirinizi göz önüne alacağız. Ancak ne zaman olur, onun sözünü veremeyiz.

Kolay gele 

Gönderildi : 19/11/2010 20:04

(@Anonim)
Konu başlatıcı

daha detaylı   yazacağım.

postfix web admin paneli hakkında  belge arıyorum.resimli   videolu  farketmez.ben postfix i postfix admin programı ile webtabanlı nasıl yöneteceğim  bunun derdindeyim.

benim kurulumla ilgili çok büyük bir sıkıntım yok zira  dep paketi haline getirmiş ubuntu uzmanları postfixi.kurulumda alan adımı  mail.domain.com  şeklinde tanıtıp nextledim kurulumdan sonra dns de mx kaydımı açtım reverse dns kaydı açtım.outlook veya imap kullanmayı düşünmüyorum webtabanlı kontrol  sistemi yeterli benim için.

Arkadaşlar eğer postfix uzmanı tanıdığınız  varsa  şirketinde  postfix kullanan  bir arkadaş varsa  lütfen bana ulaşsın.internetteki belgelerin inanın çoğuna göz attım ama  web tabanlı yönetim paneli hakkında hiç bir bilgi yok.bilgi edindiğim türkçe kaynaklar ise çok eski.günümüzü n sistem greksinimlerine çok uzak.

2010 yılı itibari ile  postfix  kurulumunu  yapan postfix admini yöntiminde kullanan kişilerin bilgilerine ihtiyacım var.eğer  kurs bulabilseydim 1 ay gidip eğitiminide alacaktım ama istanbulda bulamadım.eminim bana yardım edebilirsiniz.

Gönderildi : 20/11/2010 05:11

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Kurulumu hakkında sıkıntınız yok ise sadece yönetim aşamasında sıkıntı yaşıyorsanız kesinlikle virtualmin i kullanın,

Gönderildi : 20/11/2010 17:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

onur eyvAllah cevap içinlakin lpostfix uzmanlarının makalelerinden anladıgım kadarıyla postfixadmin daha kullanışlı bir arayüze sahip.ve ben ilk önce onu denemek istiyorum.

arkadaşlar son durumu yazmak istiyorum.

postfix i kurdum.kurulum esnasında   interneti seçip system mail  name olarak bind dns te kurdugum  dns kaydımı girdim.yani example.com  

postfix adminin paketini indirdim.kurmayı denedim dpkg -i komutuyla fakat bir hata aldım.php5-imap yüklenmemiş ubuntuya.deb paketini  aradım ftplerde   alayı kırık çıktı.ubuntu deposunda  aradım bir tane var oda kırık çıktı.tar gz sini aradım  bulamadım.

bu php5-imap  paketini yüklemeden postfix admini  ubuntuya yüklemem mümkün değil bir nevi altyapısını oluşturuyor  sanırım.

bana php5-imap ın kırık olmayan deb paketinin linkini   atabilir misiniz yada  tar .gz linkini.

Gönderildi : 21/11/2010 02:41

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

İkisinide kullanan biri olarak size şunu söyleyebilirim postfixadmin virtualmin in rakibi olamaz.

Zaten kullanım alanları biraz farklıdır , postfixadmin ile sadece postfix i yönetirken virtualmin ile bir hosting panelinin yaptığı her şeyi yaparsınız.

Gönderildi : 21/11/2010 03:14

Paylaş: