Forum

Mysql tarih formatı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mysql tarih formatı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
627 Görüntüleme
(@yigitbelevi)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar konuyu doğru yermi açtım bilmiyorum garip bir sorun için yardımınızı rica ediyorum.

Bir alana tarih scripti kullanatan deger yazdırıyorum.(ör 23 Eylul 2010) alanı mysql tablsuna yazdırıyorum.Başka bir yerden geri çağırdığımda tarih ingilizce görünüyor.(23 september 2010 gibi) .Çağırdığım programın kodlarını kontrol ettim bir sorun yok.Neden böyle görünüyor yardımınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 27/09/2010 16:03

(@envervolkan)
Gönderiler: 14
Active Member

anladığım kadarıyla türkçe atadığın yazıyı sana ingilizce olarak gösteriyor bunun mysql gönderilen kod ile alakalı olması gerekiyor

Gönderildi : 28/09/2010 04:04

(@yigitbelevi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Sorunumu çözdüm.Sorun mysql'in locale ayarlarından kaynaklanıyormuş.Benzer sorunu yaşayanlar http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/locale-support.html adresinden yardım alabilirler.

Gönderildi : 28/09/2010 08:21

(@envervolkan)
Gönderiler: 14
Active Member

locole ayar dediğin genel anlamda ayarların yapıldığı yer dimi

Gönderildi : 28/09/2010 12:07

(@yigitbelevi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evt veriyi çağırmadan önce host dbname ve pass sonrasında şu satırı eklemek yeterli oluyor.

mysql_query("SET lc_time_names = 'tr_TR'");

Gönderildi : 28/09/2010 13:47

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar

Yazdiginiz programlama dilinin PHP oldugunu varsayarak yaziyorum.

Mysql'e eger gerekli degilse o sekilde tarig girmenize gerek yok. Hem indeksleme de hem sorgulama da karsiniza problem olarak geri doner. Bunu yerine birakin Mysql tarih ve zamani kendi bildigi gibi yonetsin. Onun yerine siz PHP de hazir olarak gelen date fonksiyonunu kullanarak istediginiz gibi formatlayin.

Bu sorgulama da hiz kazandiracaktir.

Kolay gele 

Gönderildi : 29/09/2010 12:15

Paylaş: