Forum

FreeBSD mi Yoksa Ce...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FreeBSD mi Yoksa CentOS mu

10 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
979 Görüntüleme
(@merttan)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar sizce FreeBSD yoksa CentOS mu ? Centos inceledim. ve bir sure kullandim fazla karisik gelmedi.

FreeBSD"de acikcasi zorlandim. kafam karisti. Sizce hangisi uzerinde yogunlasmaliyim. Benim beklentim web server, mail server ve Red5 Media server kurmak uzerlerine. Mevcut sitelerimin ziyaretcisi cok.

Tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim. iyi calismalar

Gönderildi : 02/09/2010 20:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Web server icin centos oneririm eğer bds tabanına tam hakim değilseniz cıkabilecek problemlerde olukça uğraşırsınız.

Gönderildi : 03/09/2010 13:49

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Debian gibi bir dağıtım duruken ve bunca paket desteği how to su duruken, Redhatın RPM paketlerini kullanmak için devşirilmiş bir sistem kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor.

FreeBSD ise ayrı bir uzmanlık alanı.

Gönderildi : 03/09/2010 20:42

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member

Selam.Bence piyasada isim yapmış olan hepsini kullanabilirsiniz.Centos fedora redhat freebsd debian bunlar zaten kullanım kolaylığı ve işlevselliği olmasa bu kadar iş yapamazlar.Web server olarak bence centos kullan.Bir çok global isp centos kullanıyor.Bende centos kullanıyorum.:-).Daha bi sıkıntısını görmedim.Network tarafında bsd çözümler daha stabil çalıştığı söyleniyor.Ama ben firewall monitoring vlan trunkin proxy olarak centos kullanıyorum.Ayrıca artık eskisi gibi rpmlerle pekdeuğraşmıyorsun.Yüklüyorsun repoları kuruyorsun ondan sonra o repode ne kadar çok program var ise.Ama karar senin.Bence birinden başlaman önemli olan...

Gönderildi : 06/09/2010 01:29

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Centos kullanman ilk aşamada daha iyi olacaktır.

Gönderildi : 06/09/2010 01:31

(@mucahidyardim)
Gönderiler: 192
Estimable Member

Selamlar

Bende ilk aşamada BSD tabanına hakim değilseniz, CentOS önereceğim ..

İyi çalışmalar

Gönderildi : 08/09/2010 12:59

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Debian daha kararlı daha stabil çalışan bir yapıya sahip. Debian üzerine araştırma yapman daha iyi olabilir.

Gönderildi : 10/09/2010 22:33

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Aslında burda karmaşık bir konu var.

Birincisi bir Linux dağıtımı bir diğerine göre kararlı yada karasız olamaz çünki hepsi aynıdır :).  Temelde dağıtımları birbirlerinden ayıran sistem paket yönetim sistemleridir ve debian ının paket sistemi gerçekten oturmuştur ama hata oluşmazmı elbette oluşur ama düzeltmek kolaydır. Ha düzeltilemeyen durumlar olmaz mı ? evet oluyor geçenlerde bir ProFtp denemesinde paketler ile sorun yaşadım ve sistemden bir türlü kaldıramadım elle kaldırdığımda ise başka sorunlar ile karşılaştım.

Burda dikkat edilmesi gereken ingilizce yok ise en çok Türkçe desteği olan dağıtıma yanaşmak. Pardus hepsinden daha iyi bir seçim olailir aslında, ama gelin görünki sunucu sistemleri konusunda benimde pardus tarafında bir deneyimim yok.

Stabilite yüklenen programlar tarafında oluyor bu nedenle yüklenen programları iyi seçmek lazım. Mesala bir kaç gündür evdeki PC mi Linux dağıtımlarına geçirmeye çalışıyor Ubuntu 64Bit versiyonunda tonla sorun var anlamsız çakmalar ve durmalar oluyor ama bu sorun i386 sürümünde yok, Debian tarafında başka  sorunlar var vs vs vs ama sunucu tarafında ikiside sorunsuz çalışmaktalar. 😀 buda ayrı bir konu.

Gönderildi : 10/09/2010 23:51

(@DenizDeniz)
Gönderiler: 134
Estimable Member

Centos kullanman ilk aşamada daha iyi olacaktır.

Peki Neden ? Centos  Free bsd den yada debian dan artısı  nedir.?

Gönderildi : 11/09/2010 03:38

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

Merhaba;

Öncelikle Linux ile BSD sistemler her ne kadar *nix adı altında yer alsalar da kullanım ve işlevsellik açısından farklılıkları vardır. Bu konu hakkında yazmaktan ziyade aşağıdaki linklere bakabilirsin karşılaştırma için. (bazı linkler eski sürümler için olsa bile çoğu madde güncelliğini korumaktadır.)

http://people.freebsd.org/~murray/bsd_flier.html

http://www.articlesbase.com/operating-systems-articles/linux-vs-bsd-250471.html

http://www.enderunix.org/docs/comp_slf.html

Bunun yanında tam olarak nelerin önemli olduğunu karar vermen lazım. Güvenlik mi hız mı stabilite mi? bunların hepsinin bir anda olması işlevsellik açısından pek mümkün değildir. 

Gönderildi : 11/09/2010 19:40

Paylaş: