Forum

Pfsense İnternet Ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense İnternet Yavaşlaması

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
637 Görüntüleme
(@halilibrahimgunduz)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ben şirketimde firewall olarak pfsense kurulumu yaptım fakat herşey düzgün çalışmasına rağmen interneti yavaşlatıyor çözüm olarak ne yapmalıyım? Şimdiden ilginiz için çok teşekkürler...

Gönderildi : 16/07/2010 18:20

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Merhaba pfsense kurduğunuz donanım özellikleri nedir ?

Gönderildi : 16/07/2010 20:23

(@halilibrahimgunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Muharrem bey pc özelliklerim Hp intel core i3 işlemci, 1 gb ethernet (2 adet), 4 gb ram, 320 sata disk..

Gönderildi : 19/07/2010 12:37

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Benim projelerde kullandığım P4 ve 512/1024 Mb  cihazlara oranla gayet iyi özelliklere sahip 🙂

İnternette yavaşlama var derken daha önce kullanılıyormuydu yoksa direk modemdenmi çıkış yapıyordunuz?

Proxy Server ve Proxy Report ayarlarınız çok önemli hız için gerekli uyarılara dikkat ettinizmi ?

Traffic Shaper kullanıyormusunuz ? 

Modem bridge moddamı çalışıyor ? 

Gönderildi : 19/07/2010 14:18

(@halilibrahimgunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

🙂 Evet pc bayağı iyi, Pfsense nin lan bacağı network'e wan bacağıda modeme bağlı yanlız şöyle birşey var modem bridge modda değil yavaşlamanın sebebi bu olabilirmi bilemiyorum birde proxy server kısmındaki ayarlarım;

Proxy interface : LAN

Allow users on interface : işaretli

Transparent proxy : işaretli

Log store directory : /var/squid/log

Proxy port : 3128

Diğer ayarlar olduğu gibi duruyor trafic shaper kullanmıyorum henüz ve pfsense üzerinde 4mb tek hat mevcut...

Gönderildi : 19/07/2010 14:33

(@SuleymanTarikOgut)
Gönderiler: 154
Estimable Member

kernelı yeniden derlemeniz gerekli i3 i5 i7 işlemcilerde sorun yapıyor.

Gönderildi : 19/07/2010 14:36

(@halilibrahimgunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Süleyman bey dediğiniz gibi p4 bir makinaya kurdum ama değişen bişe olmadı aşağıdaki alanları işaretleyince biraz daha hızlandı speed testlerim.

Disable X-Forward : x

Disable VIA : x

Gönderildi : 20/07/2010 13:12

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Öncelikle Status un altında System Logs daki kayıtlara bakın herhangi bir hata yada uyarı mesajı var mı?

Belki içerideki bir client ta virus ve ya benzeri bir program internetinizi yavaşlatıyordur bunu belirlemek için 

Sytem -> Packages a gelip Bandwidthd ve rate paketleri kurun,

Daha sonra status tan Traphic graph a gelin interface olarak Lan ı seçin local ağınızdaki pc lerin kullanım değerlerini görebilirsiniz ,

Yada geçmişe dönük kayıtları görmek için Services - > Bandwidthd i seçin

interface lan ı seçip kaydedin Access Bandwithd den geriye dönük izleme yapabilirsiniz, 

Ayrıca modem i bridge moda getirmeniz daha performanslı çalışmanızı sağlar diğer durumda pfsense in performansı ne  olursa olsun modem in performansı onu etkileyecektir.

Gönderildi : 20/07/2010 14:25

Paylaş: