Forum

RedHat 5 U5 versiyo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RedHat 5 U5 versiyonu ve HP Server format problemi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
368 Görüntüleme
(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. (Biraz aciliyeti var gerçekten bu konunun benim açımdan)

Uzun süredir ilk defa birisinden bir konuda yardım istiyorum (ya sözlü olarak yanımda birisi bulunur veyahut da google araştırması ile sonuca ulaşırdım bu güne kadar). O yüzden biraz amatörce bir anlatış olacak. Ama bu sorun benim çalıştığım yerdeki bana verilen projede yaşadığım tek sorun.

Herneyse.

Bir kamu kurumundaki sunucu odasında bana verilen  HP DL serisi  (model nosunu bilmiyorum) bir sunucu üzerinde   Windows 2003 kuruludur. Yalnız benim  Websense security GateWay kurabilmem için  Red hat kurulumu yapmam gerekli.

Elimde 5 CD lik  Red Hat Update 5 versiyonu mevcuttur. Sunucuya KVM switch ile bağlıyım ve ilk karşıma çıkan sıkıntı şu olmuştu RH5U5 graphical mode olarak açtığında yükleme yapılamıyordu.

Velhasıl kelam bende komut satırı ile kurmayı tercih ettim. Linux arayüzünden komut satırı yardımı ile kurulumu yaparken önce bana out of disk space uyarısı verdi (ki 70 GB lik  Raid 0 disk mevcut) (raid yapısını değiştirdiğimde de benzer uyarılar devam etti)  Kurulumu tamamlayamadım.

Daha sonra komut satırından bir kaç işlemi değiştirip denedim  en son aşama bana 5 adet cd ye sahipmisin sorusu soruldu ve devam ettiğimde install ekranında tekrar işlem sonlandırıldı uyarısı aldım ve reboot edildi makine.

Aynı makineye VmWare kurup üzerine RH5U5 kurduğumda hiç bir sorun çıkmıyor. Ancak Vm uygulamasını çalıştırabilecek yeterlilikte donanımımız yoktur cihazın üzerinde. Dolayısı ile reel olarak kurulum yapmalıyım.

Bu konuda umarım yeterince açıklayıcı anlatmışımdır. Bir çözüm önerisine ihtiyacım var. Yoksa proje elimde patlayacak.

Saygılarımla

PS: Eğer detaylarla ilgili öğrenilmesi gereken ekstra birşey varsa sorabilirsiniz. Ben konuyu temel hatları ile açıklamaya çalıştım.

PS2:  Basic düzeyde tavsiye verecek arkadaşların yazmasına gerek yok bence çünki zaten temel olarak yapılabilecek tüm adımları ben ve 3 ayrı personel olarak denedik. Biraz daha uzman seviye görüşler bekliyorum.

Gönderildi : 02/07/2010 12:36

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

HP serverlerin genelde kendi kurulum cd yada dvdleri olur onlarla deneme sansınız oldumu acaba

( gerci rhel5 u5 yeni bir versiyon destekleyecegini sanmıyorum ama )

Gönderildi : 02/07/2010 12:59

(@sarp.agim)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Smart Start diyorsun sanıyorum. Ama smart start dediğimiz şey en fazla raid yapısı  ORCA vs. gibi ayarlar üzerinde değişiklik için kullanılıyor. Yani Smart Start kullanarak bu sorunun çözümü olacağını düşünmüyorum. Server 2003 kurulumlarında etkili bir yöntem de olsa "smart start cd" linux kurulumunda tamamen boş yere 30 dakika vaktinizi alıyor.

Gönderildi : 02/07/2010 13:00

(@vasviuysal)
Üye

Smart Start diyorsun sanıyorum. Ama smart start dediğimiz şey en fazla raid yapısı  ORCA vs. gibi ayarlar üzerinde değişiklik için kullanılıyor. Yani Smart Start kullanarak bu sorunun çözümü olacağını düşünmüyorum. Server 2003 kurulumlarında etkili bir yöntem de olsa "smart start cd" linux kurulumunda tamamen boş yere 30 dakika vaktinizi alıyor.

belki o gereksiz 30 dakika sorununuzu çözer 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=18964&prodSeriesId=345557&swItem=MTX-47f6b373a3a24327b0076d63af&prodNameId=344318&swEnvOID=4004&swLang=8&taskId=135&mode=4&idx=0

Gönderildi : 02/07/2010 13:17

(@sarp.agim)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Afedersin hocam 🙂 Ben o lafı senin önerine karşı söylememiştim 🙂

Hani şey anlamında  evet denedik ama boş yere debelendik  babında bir cümleydi o.

Sorunumu çözmedi. 

Aslına bakarsanız ben pazartesi günü tekrar gittiğimde deneyeceğim ancak gene başarısız olursa sunucuya suçu atıp paçayı sıyırmayı düşünüyorum. Uzun süredir ilk defa kolaya kaçacağım galiba (proje süresi sıkıntı yaratıyor gecikme parası kesilmemesi için böyle bir yol izlemek gerekecek sanıyorum).

Bunu da yapmayı inanın hiç istemiyorum. O yüzden yardımlarınıza aç bir şekilde beklemedeyim.

Gönderildi : 02/07/2010 13:21

(@vasviuysal)
Üye

yok hocam alınganlıkla falan soyledigim birsey degil:) bazen cok ihtimal vermedigimiz seyler cozum olabiliyor manasında idi

iki gun once benzeri bir sorunu bende yasadım onun uzerine yazmıstım 

SLES10 kurulumunu  Fujitsu serverin kendi baslangıc dvd si ile kurabilmistim .

kolay gelsin 

Gönderildi : 02/07/2010 13:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Afedersin hocam 🙂 Ben o lafı senin önerine karşı söylememiştim 🙂

Hani şey anlamında  evet denedik ama boş yere debelendik  babında bir cümleydi o.

Sorunumu çözmedi. 

Aslına bakarsanız ben pazartesi günü tekrar gittiğimde deneyeceğim ancak gene başarısız olursa sunucuya suçu atıp paçayı sıyırmayı düşünüyorum. Uzun süredir ilk defa kolaya kaçacağım galiba (proje süresi sıkıntı yaratıyor gecikme parası kesilmemesi için böyle bir yol izlemek gerekecek sanıyorum).

Bunu da yapmayı inanın hiç istemiyorum. O yüzden yardımlarınıza aç bir şekilde beklemedeyim.

Sarp, Sana iş konusunda verdiğim son nasihatı hatırlıyormusun. Bence işi beceremiyorsan teknik servisde daha yetkin bir personelden yardım talep et.

Gönderildi : 02/07/2010 18:38

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Selam

Siz büyük ihtimalle disk bölümdürmeyi yapamıyorsunuz...

Gönderildi : 02/07/2010 19:18

Paylaş: