Forum

FreeBSD Üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FreeBSD Üzerinde SQUID - HTTP Port Cannot Open

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Freebsd üzerine kurulu Squid ile ilgili tahminimce çok basit bir problem yaşamktayım.

Sistemde access.log dosyası boyutu iyice artmaktaydı bu nedenle ilk başta alınmış (boş) access.log kopyası da bir üst klasörde vardı. Sistem normal çalışıyordu.Dolu access log u başka biryere aldım ve  boş access.log dosyası ile değiştirdiğimde ve sistemi yeniden başlattığımda "Cannot open http port" hatası ile karşılaştım tek yaptığım dolu log u alıp başka klasöre atmam boş u da oraya atmam dı. Sonrasında olmayınca dolu log u tekrar yerine attım ama yine çalışmadı. Tüm yapılan bu.

Araştırmalarımda kullanıcı yetkisi vs gördüm ama uğraşlarıma rağmen yapamadım. Burada sorun yetkilerden mi? Eğer ki öyle ise nasıl olmalı?

Acil yardım arkadaşlar...

Gönderildi : 08/01/2010 13:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

access.log dosyasını silip squid i tekrar başlatırmısın,squid dosya yoksa yeniden yaratıcaktır.

Gönderildi : 08/01/2010 18:01

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Onur Hocam Merhaba;

Öncelikle cevap için teşekkürler. Ancak enteresan bir durumdur ki, dediğinizi yaptım ve çalıştı. Buna çok sevindim. Ancak hatayı hala alıyorum ama sistem çalışıyor. Server ı yeniden başlattım hata hala geliyor ama çalışıyor. 8080 portdan proxy ile çıkış veriyor.

Hem şaşkınım hem mutlu 🙂

Bir taraftan sizin dediğinizi yaparken bir taraftan da Hüzeyfa Hocamızın başını ağrıtıyordum . Yine bu tip bir sorunla karşılaşabilecek arkadaşımız olursa orada da klasör yetkilendirmelerinde işlem yaptık.

Yani: chown -R squid [directory]

Ama şuan çalışıyor, artık gerisini araştırarak bakacağız.

Tekrar teşekkürler, Saygılar.

Gönderildi : 08/01/2010 18:37

(@cozumpark)

Tam olarak hatayı yazarmısın birde belki squid.conf dosyası işimize yarayabilir..

Gönderildi : 08/01/2010 18:50

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Şuan malesef o network de olmadığım ve iş dışına başka bir iş için çıkacağımdan squid.conf u veremeyeceğim ama hata aynen:

(squid) Cannot open http port olarak açılışta geçiyordu.

Yarın Sabah da squid.conf un içeriğini yazarım.

Gönderildi : 08/01/2010 19:38

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Günaydın

http://www.yasarkiyak.com.tr/squidconf.txt  den squid.conf u görebilirsiniz.

Gönderildi : 09/01/2010 11:32

(@cozumpark)

sistemde Dansguardian kurulumu?

Sizin squid 3128 nolu portu dinliyor.

8080 i dansguardian tarzı bir program mı dinliyor?

Gönderildi : 09/01/2010 11:39

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet Hocam, Dansguardian kurulu. Yoksa ben yalnış diyarlarda mı geziyordum 🙂

İşin açıkcası Sistem kuran ben olmadığım eski bilgi işlem çalışanı arkadaş olduğu için, tüm linux bilgimin yakın zamanlara dayandığını göz önünde bulundurursak sanırım öyleydi. Zaten squid i incelerken dikkatimi çekmişti, squid kuruluydu ama hiçbiryerde 8080 geçmiyordu ve biz 8080 den çıkış yapıyorduk. Dansguardian ı şimdi incelemeye alıyorum. Yoksa ondan kaynaklı da mı bir problemimiz vardı? Eğer istediğiniz bir dosya var ise ondan da upload yapabilirim.

Gönderildi : 09/01/2010 14:12

(@cozumpark)

dansguardian aktif olarak çalışıyormu kontrol edin.

belkide dansguardian yoktur ama 8080 nolu port iptables ile 3128 nolu porta yönlendirilmiş olabilir önce bunlardan emin olun

Gönderildi : 09/01/2010 14:30

(@kemalakd32)
Gönderiler: 1
New Member

selam herkeze aynı sorun bendede var, yanlışlıkla /var/log/ içindeki dosyaları sildim, şimdi internete giremiyorum cannot HTTP Port hatası bende alıyorum server açtığımda internete 1,2 saniye giriyoruz sonra kesiliyor. kuran arkadaş askerde olduğu için kendi başıma kaldım yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler şimdiken

Gönderildi : 25/03/2010 14:57

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

FATAL: Cannot open HTTP Port

Either

1. the Squid userid does not have permission to bind to the port, or

2. some other process has bound itself to the port

{i} Remember that root privileges are required to open port numbers less than 1024. If you see this message when using a high port number, or even when starting Squid as root, then the port has already been opened by another process.

{i} SELinux can also deny squid access to port 80, even if you are starting squid as root. Configure SELinux to allow squid to open port 80 or disable SELinux in this case.

{i} Maybe you are running in the HTTP Accelerator mode and there is already a HTTP server running on port 80? If you're really stuck, install the way cool lsof utility to show you which process has your port in use.

der http://wiki.squid-cache.org/SquidFaq/TroubleShooting#FATAL:_Cannot_open_HTTP_Port  adresinde

Gönderildi : 25/03/2010 17:19

Paylaş: