Forum

Linux ethernet kart...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux ethernet kartı problemi

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,878 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Vmware üzerinde Ubuntu çalıştıyorum ama nedense bir anda ethernet kartımı görmemeye başladı.ip addr dediğim zaman 127.0.0.1 ipsini goruyor sonra erherneti gormeye calistigim zaman no interface card hatası veriyor. Ethernet kartım intel wifi 5100 AGN . http://www.intellinuxwireless.org/  adresinden driverı indirdim tr.gz uzantılı bir dosya indirdim tr.gz tar.gz'nin kısaltılmış haliymiş bende yeni ogrendim:)

Sonra bunu desktopta bir klasöre açtım sonra açtığım terminale düşerek sudo apt-install diyerek kurdum 

kurulumda bir yerde mi hata yapıyorum anlamadım ama hala ethernet kartını görmüyor bunu nasıl düzeltebilirim.

Gönderildi : 20/12/2009 16:19

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

bildiğim kadarıyla Vmware lerde onboard kablosuz ağ kartlarını normal ethernet kartı olarak görüyor. yani etho ya da eth1 olarak görüyordur. wlan0 olarak görmez. wlan bağlantı için usb wifi card a ihtiyacın olacak. ayrıca bazen etho enable olarak gelmeyebiliyor. enable etmek için ifconfig eth0 enable komutu ile bir dene istersen. ama dediğim gibi wlan0 kart için extra usb wifi card alman lazım. 

Gönderildi : 20/12/2009 16:39

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Haklısın normal wireless olarak görmüyor ama mesela ubuntu dışında vmware üzerinde farklı linux programları çalıştıyorum onlar görüyor ayarlamalar bire bir aynı dediğini komutu da denedim olmadı.İşin ilginci vmware üzerinde değil de dual boot olarak yaptım bunda bile görmüyor.Bi tane usb cihazı bulayım en iyisi teşekkür ederim yine de.

Gönderildi : 20/12/2009 16:56

(@omeralbayrak)
Estimable Member

normal olarak vmware kullanmadan direk bilgisayar üzerinden yapılmış olan boot (tabi kurulum yapıldıysa.çünkü live cd ile bazen sorun yaşanabiliyor) ile wireless card wlan0 olarak görmesi gerekir. acaba yükleme sırasında ya da dağıtımda bir sorun mu olabilir ya da konfigürasyonda bir sorun mu çıktı bilemiyorum.ama vmware üzerinde sağlıklı çalışan bir usb wireless card alırsan çoğu sorununu halledebilirsin. ama almadan önce araştırma yapıp sağlıklı çalışıp çalışmadığına bakmanız gerekmektedir. çünkü usb wireless card lar bazen her dağıtımda çalışmayabiliyorlar.

Gönderildi : 20/12/2009 17:11

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Şimdi herkesin kafası karıştı..VMWARE mi, LIVE CD mi? yoksa hiçbirimi? 🙂

VMware wireless kartınızı wireless olarak görmez. Vmware makine üzerinde ifconfig komutunu koşun eth0 olarak karşınıza gelecektir.  Normalde boot esnasında kart aktif olmayabilir. Komut satırından

ifconfig eth0 up yazarsan sorunun çözülür.

E

Gönderildi : 20/12/2009 17:44

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet karıştı konu önce vmware üzerinde yaptım wireless görmeme konusunda hemfikiriz...eth0 olarak kablo bağlantısı olarak görüyor.Sonra Live Cd yaptım yine görmedi.dediğiniz komutu yaptım ama eth0 down olarak gözüküyor.Tekrar günncelleme yaptım interface not found hatası veriyor baska bir ethernetle bir deneyeyim belki linuxun bu versiyonu tanımıyor mu onu test edeyim

Gönderildi : 21/12/2009 12:54

(@omeralbayrak)
Estimable Member

o zaman şöyle toparlayalım:

- Vmware üzerinde onboard olan wireless card lar eth0 LAN bağlantısı olarak gözükür.Wlan bağlantısı olarak gözükmez.

-Wlan bağlantı için kullanılan dağıtımın tadığını bir USB wireless card kullanılması lazım

- ifconfig eth0 up ile yaptıktan sonra test etmek için /etc/init.d/networking restart yapman iyi olabilir.

-interface not found diyorsa Vmware üzerindeki ayarları tekrar bir kontrol et derim. bazne onlarla ilgili sorun yaşanabiliyor.

Gönderildi : 21/12/2009 16:00

(@alikemalturker)
Noble Member

"ifconfig eth0 up ile yaptıktan sonra test etmek için /etc/init.d/networking restart yapman iyi olabilir."

Neden? Gerek yok ki? eğer system-config-network üzerinde ip adresini değiştiriyorsanız o zaman service network restart yaparsanız. Neden çünkü ifcfg dosyalarına yazılan verilerin geçerli olması için..

O yüzden ifconfig eth0 up dedikden sonra eğer restart ederseniz eth0 kartı gene down olacaktır. O yüzden makine açılırken eğer eth0 ın aktif olmasını istiyorsanız /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 dosyası içerisine ONBOOT=yes yazın olsun bitsin.

Mümkünse Linux u restart etmeyelim.. Hatta restart kelimesini anmasak :)))))))))))))

Herkese kolay gelsin

Gönderildi : 21/12/2009 18:33

(@omeralbayrak)
Estimable Member

Neden? Gerek yok ki?

ubuntu server üzerinde 3 kere karşılaştığım bir durum üzerine bu işlemi söyledim. evet haklısın restart a gerek yok .restart ettiğin zaman servis eski haline dönüyor. ama benim karşılaştığım sorunda bu şekilde bir çözüm etkili olmuştu.  o nedenle denemesini söyledim.

Gönderildi : 21/12/2009 18:50

(@alikemalturker)
Noble Member

roger that 🙂

Gönderildi : 21/12/2009 20:53

(@omeralbayrak)
Estimable Member

eyvallah....:)

Gönderildi : 22/12/2009 17:16

Paylaş: