Forum

Hadi hayırlı olsun

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hadi hayırlı olsun

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
432 Görüntüleme
(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member
Konu başlatıcı

F12 duyuruldu

Gönderildi : 20/11/2009 12:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Kurdum hocam ,

Squid , Dansguardian ( Antivirus ) , Xend , samba problemsiz çalışıyor, 

Tek sıkıntım smb4K otomatik mount etmiyor 

Gönderildi : 20/11/2009 13:11

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Son Sürat Test 🙂 Onur hocam ilk izlenimlerinizi paylaşırmısınız?

Gönderildi : 20/11/2009 13:19

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Yaklaşık 3 haftadır masaüstü için kendime uygun bir linux çözümü arıyordum ,

Open suse ile başladım masaüstü için fazlası ile yeterliydi her şey yerli yerinde kolayca ulaşabilir durumdaydı ,

Özellikle paket yöneticisi ile bir kaç tıklama ile gerekli paketleri kurabiliyordum , 

Fakat sun virtual box ı ile windows 7 kurdum üstüne problemler başladı , hiçbir şekilde sanal makineyi resetleyemiyordum ki sistem tamamen çöktü 🙂

Madriva ya geçtim Open suse den çok daha iyi bir arayüzü ve erişebilirliği var ayrıca güncel paketleri iyi ,

Onda xen i kurduğumda makine resetlemeye başladı , virtual box kurdum üzerine 7 sistemi kastı en son smb4k yı sistem başlangıçında otomatik başlattım samba üzerinden otomatik mount yaptım ( bunu thunderbird ile networkten dosya çekmek için yaptım ) sistem çöktü 🙂

ve merakla Centos 5.4 e geçtim desktop olarak kurdum  hiç bir stabilite problemi yaşamadım özellikle xen ile sanallaştırmada çok başarılı çalışıyor ama tabiki centos desktop için diğer işletim sistemleri kadar basit değil biraz uğraşmak lazım

Bende üzerine squid dansguardian webmin mysql apache php ,clamav,spamassain ve virtualmin kurdum şu an başarılı bir şekilde çalışıyor ki bedava bir control paketi arayan arkadaşlarıma virtualmin i araştırmalarını öneririm

centos u başka bir yere kaydırıp Fedora 12 kurdum amaç benzer paketlere sahip olan centos ve fedora ya hakim olmaktı ki iyikide kurmuşum  

masaüstünde mandriva kadar iyi olmasada gerekli paketlerin hepsi mevcut ve stabil bir şekilde çalışıyor.

Kde ye bir türlü alışamadım o yüüzden tercihim gnome.

skype , Open office , Filezilla , Gimp , Smb4k , thunderbir3 beta ,Opera , Mozilla ,KeepassX,MysqlAdministrator,Klamav,squid,dansguardian av,webmin

kurduğum paketler ve sorunsuz olarak çalışıyor , ve bugüne kadar gördüğüm en kısa zamanda açılma süresine sahip 

Gönderildi : 20/11/2009 13:41

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Yorumlarınız için tşk ederim.. bende fedorayı destop olarak kurup deniyeyim. umarım sizin gibi düşünceler bende oluşur. centos konusunda kesinlikle sizin fikirlerinize katılıyorum. sizin saydıklarınızın yanında ben samba vede iptables olarak firewall görevide yükledim. Perfect.. 

Gönderildi : 20/11/2009 15:10

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

F12 indirme işlemi şimdi bitti. Malum Katar da uluslararası hatlar berbat olduğundan ancak indirebildim.

Öncellikle gelen yorumlar çok sevindirici. Gördüğünüz gibi tek işletim sistemi ile kur ve unut mantığı ile 50-100 arası çalışanlı bir ofisi yönetmek(ki daha fazlası da mümkün ancak önerilmiyor. Sebebi veri güvenliği ve devamlılık) Linux ile çok kolay.

Şimdi F12 yi kuruyorum. Açılma süresi zaten 11 ile inanılmaz hızlanmıştı. 12 ile tavan yapmışlar. ext4 bu seferki sürümde daha iyi olur inşallah. Bu arada yeni boot sisteminin adı Dracut (Nereden buluyorlar bu isimleri bilmiyorum).

Tabi ben laptop'a kurduğumdan bakalım NVIDIA ve Broadcom Wireless ile nasıl çalışacak merak ediyorum.

Masaüstüne gelince arkadaşlar size önerim eğer bu makinaları sunucu olarak kullanıyorsanız, KDE yada GNOME'u boşverin. Daha hafif olan Xcfe 4 kullanmanızı öneririm.

Bu arada size yazarken kurulum bitti... KDE Oxygen Theme artık default gelmiş. Çok güzel... Aman Microsoft a göstermeyin, Compiz'i yeni teknoloji diye yutturdukları gibi bunu da sonraki versiyonda millete satarlar :)))

Bu arada 3G Mobil internet bağlantısı denediniz mi? :)) Tak oynat :). Geçen sefer F11 ile denemiştim.

Bluetooth artık devamlı açık kalmıyor haberiniz olsun. Eğer kullanmazsanız 30 saniye sonra otomatik olarak kendini kapatıyor.

Kullanıcılar Fedora tarafından imzalnmış güncelleme paketlerini root hakları olmadan yükleyebiliyorlar. 

İşte böyle devam ediyor..

Bakalım neler var yeni

Herkese kolay gele 

Gönderildi : 20/11/2009 17:24

(@GokhanMANKARA)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Merhabalar,

Benim indirdiğim isoda bağzı packagelerde sorun olduğu internet üzerinden kurulumu yaptım 😀  Flash belleki güvenli çıkar eklemişlerki bence bu çok gerekliydi. Gnome de pidgin yok geliştirmek istemediler artık herhalde gnomenin empathy si var. Olduğuna çok sevindiğim software update de size geri sayıyor. Birde açtığınız klasörde simgesine baktığınızda açık olduğunu gösteren bi simge geliyor klasörü kapayınca simge değişiyor bu özellikte baya güzel. Bide şu kulaklık çalışmama olayı hallolsa süper olacak 😀

Kolay gelsin.

Gönderildi : 20/11/2009 23:49

Paylaş: