Forum

ubuntu-sarg-squid-d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ubuntu-sarg-squid-dansguardian!!

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@kubilaykaraman)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar bir pc üzerine ubuntu 9.04,squid,sarg ve dansguardian kurdum.İlk defa kurmama rağmen çok fazla sıkıntı yasamadım.Kurulumlar ile ilgili herhangi bir sıkıntım yok.

Sorunumu su:ben dansguardian ile site engelleme,ip enegelleme ve extension engellemelerini çalıştırdım sorunum yok.Fakat bannedsitelist içerisindeki content filtering ile ilgili olan aşağıda gösterdiğim bölümleri aktif hale getiremedim.

#.Include</etc/dansguardian/lists/blacklists/adult/domains bu satırlar gibi içerik filtreleme için bir sürü satır var.Sadece satırın başındaki # işaretini kaldırıyorum ve bannedsitelist dosyasını kaydediyorum.Kaydedip çıktıktan sonra dansguardian stop start ediyorum bana aşağıdaki hatayı veriyor.Ve ne oldugunu da bulamadım.Content filtering için neyi yanlış yapıyorum.

Error reading file: /etc/dansguardian/lists/blacklists/adult/domains

Error reading file: /etc/dansguardian/lists/blacklists/adult/domains

Error opening file: /etc/dansguardian/lists/blacklists/adult/domains

Error opening bannedsitelist

Error opening filter group config : /etc/dansguardian/dansguardian1.conf

Error parsing the dansguardian.conf file or other dansguardian configuration files

Gönderildi : 05/10/2009 14:22

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Merhabalar,

Blacklist'leri kendin indirip ilgili klasorlerde olusturuyorsun. Basindan # isareti kaldirdigin ilgili path'in var oldugundan emin olmalisin.

Ornek : http://www.shallalist.de/Downloads/shallalist.tar.gz

Gönderildi : 05/10/2009 14:32

(@kubilaykaraman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadasım ornek bir komut gonderirsen daha iyi anlarım sanırım.Ben blacklisti http://urlblacklist.com/  indirdim ama bisey yapamadım daha.

Gönderildi : 05/10/2009 14:57

(@OnurARABACI)
Reputable Member

cd /tmp
wget http://www.shallalist.de/Downloads/shallalist.tar.gz
mkdir /etc/dansguardian/lists/
tar xvzf shallalist.tar.gz -C /etc/dansguardian/lists/
mv /etc/dansguardian/lists/BL/ /etc/dansguardian/lists/blacklists/

Gönderildi : 05/10/2009 15:37

(@kubilaykaraman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadasım cok tesekkur ederim.calistirdim oldu istediğiim.saolasın.fakat blacklist icindeki sayfayı blockluyor fakat categories kısmı asağıdaki gibi geliyor bunun ıcın ne yapmalıyım.shallalist.tar.gz yi extract ettim icinden CATEGORIES diye bir file cıktı bunu nereye atacagım ki categorileri okusun.

Categories:

N/A

Gönderildi : 05/10/2009 15:56

(@OnurARABACI)
Reputable Member

Extract edilen CATEGORIES dosyasi ile isiniz yok.

bannedsitelist ve bannedurllist dosyalarindan block koymak istediginiz kategorinin yanindan # isaretini kaldiracaksiniz.

Diyelimki yeni eklenmis bir kategori var extract klasorunde ancak conf dosyasinda tanimlanmamis. konfigrasyon dosyasinin sonuna /etc/dansguardian/lists/blacklists/yenikategori/domains seklinde ekliyorsunuz.

Gönderildi : 05/10/2009 16:09

(@kubilaykaraman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yanlıs anlattım ben kusura bakma.adult default gelen bir kategori dogrumu.Ben adult icerikli bir internet sayfasına girdiğim zaman bana access denied sayfasını getiriyor buraya kadar superrr.ama internet sayfasında categories sayfası aşağıdaki gibi geliyor.ben burdaki categories kısmına nasıl adult yazdırabilirim

Access to the page:

http://0-1kiss.com

... has been denied for the following reason:

Banned site: 0-1kiss.com

Categories:

N/A

Gönderildi : 05/10/2009 16:30

(@OnurARABACI)
Reputable Member

/etc/dansguardian/lists/blacklists/adult/domains dosyasini editor ile ac ve en tepesini #listcategory: "Adult" yaz. Ayni sekilde /etc/dansguardian/lists/blacklists/socialnetworking/domains dosyasinin basina #listcategory: "Social Networking" seklinde tum dosyalarda kategorize etmen gerekir. Dansguardian service restart ettiginde N/A yerine belirtmis oldugun tanimlamalari yazmasi gerekir.

Gönderildi : 05/10/2009 17:16

(@kubilaykaraman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tamamdır saolasın.hersey icin tesekkurler

Gönderildi : 05/10/2009 17:19

(@kubilaykaraman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu blocklistlerde turkiyeden neredeyse hic bir sayfa yok biz elimizle mi ekleyeceğiz siteler yoksa

Gönderildi : 05/10/2009 17:34

(@OnurARABACI)
Reputable Member

Rica ederim.

/etc/dansguardian/lists/blacklists/custom/domains seklinde kendi karalisteni olusturup ozellestirebilirsin.

Ayrica diger conf dosyalarindaki orneklemeleride inceliyerek kendine gore ozellestirebilirsin.

Ornek: bannedregexpurllist dosyasinda (oyun) seklinde bir regex girersen url satirinda oyun kelimesi goren siteler acilmiyacaktir. (oyun.mynet.com, www.milliyet.com.tr/Oyun.aspx?aType=Oyun vs. vs.)

Gönderildi : 05/10/2009 18:35

(@kubilaykaraman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

okey teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/10/2009 18:39

Paylaş: