Forum

Linux ile ilgili /b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux ile ilgili /boot

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

CentOS kurarken /booy /root /swap alanı diye bişey var bunlar nedir ve değerleri ne olmalıdır. ben aşağıdaki gibi yaptım

https://i0.wp.com/divran.com/script/upload/images/snap1.jpg?resize=756%2C160&quality=89

Gönderildi : 21/09/2009 17:34

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar,

/ (root) işletim sisteminin başlangıç noktasıdır. Bilgisayar başlarken, ilk önce buraya bakılır ve bulunmazsa sistem başlamaz. / (root) ve /root (root kullanıcısına ait klasör) birbirinden ayrıdır.

/boot  Başlangıç için gerekli dosyaları bulundurur. işletim sisteminin yüklenme evresidir. /boot klasörü, boot işlemi için gereken her şeyi içerir. Bilgisayarın başlangıç (boot) aşamasında gerekmeyen ayar ve yapılandırma dosyaları burada bulunmaz; başka klasörlerden gerektiği zamanlarda yüklenir.

/swap Bilindiği üzere programlar ram de çalışır. genelde programın kodu veya kodun  bir kısmı ram e alınıp oradan execute edilir. Ram ihtiyacına karşılık daha az kullanılan kodlar veya ram ın bir kısmı, işletim sistemi tarafından kontrol edilen disk üzerinde belli bir dosya veya partition a sanki ram gibi kullamak üzere yazılır. Bu alana swap denir ve (swap) ihtiyaca göre artıp azalır. Swap genelde ram miktarının iki katı olarak verilir.

Gönderildi : 22/09/2009 03:00

(@tariyeleyyubov)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Selam aleykum boot swap-in ne oldugunu anladik ustad ama ben ne kadar yer ayiracagimi bilmiyorum.Vmware uzerine Redhat Linux kuruyorum.sonrasinda oracle kurucam ama iki tane windowsda oldugu gibi C ve D diskleri olusturmak istiyorum tabi linuxta C ve D degil.4Gb Ram ayirdim. Sda altinda Free -  71679 gb alan gosteriyor ./boot ne kadar olucak swap ne kadar olucak nasil bolucem bazan boot 100 bazanda 1000 mb ayirdiklarini gordumde .swap ne kadar ayirmaliyim boot ne kadar detaylarina kadar yaza bilen varsa yazsin . Cunki boot, swap ve ya sda yaratmak istersem  CREATE tilayinca bu resmi aliyorum   <<     >>  orda standard ve ya LVM physical Volume var hangisi olucak lutfen acil yardima ihtiyacim var

Gönderildi : 04/06/2012 20:40

(@Anonim)

Selam aleykum boot swap-in ne oldugunu anladik ustad ama ben ne kadar yer ayiracagimi bilmiyorum.Vmware uzerine Redhat Linux kuruyorum.sonrasinda oracle kurucam ama iki tane windowsda oldugu gibi C ve D diskleri olusturmak istiyorum tabi linuxta C ve D degil.4Gb Ram ayirdim. Sda altinda Free -  71679 gb alan gosteriyor ./boot ne kadar olucak swap ne kadar olucak nasil bolucem bazan boot 100 bazanda 1000 mb ayirdiklarini gordumde .swap ne kadar ayirmaliyim boot ne kadar detaylarina kadar yaza bilen varsa yazsin . Cunki boot, swap ve ya sda yaratmak istersem  CREATE tilayinca bu resmi aliyorum   <<     >>  orda standard ve ya LVM physical Volume var hangisi olucak lutfen acil yardima ihtiyacim var

/boot 512mb yeter cok bile, yerin varsa ayir. 

/swap ben genelde ram'in 1.5 katini veriyorum. best practice denebilir ama farketmez 2gb ramin varsa 4096mb ayirabilirsin.

/ (yani root, /root diye bir partition olusturma sakin) geri kalan kismi'da buraya ayir. yapabiliyorsan / tan ayri bir /home partition'u olustur. / 10-15gb yeter, /home a kalani verirsin. cunku kullanici dosyalari, download ettiklerin, muziklerin vb /home dizini icine olusacak. gerci ne amacla kullanacaksin cok okumadim yukariyi bilmiyorum ama klasik ve baslangic seviyesinde /boot /swap ve / partitionlari senin icin yeterli olacaktir. 

Gönderildi : 04/06/2012 21:44

(@Anonim)

orda standard ve ya LVM physical Volume var hangisi olucak lutfen acil yardima ihtiyacim var

LVM'ye bulasma. ve birde hangi dagitimi kurmaya calisiyorsan ingilizcen varsa once ingilizce, yoksa turkce kurulum dokumanlarindan yardim alarak kurulumunu yapmaya calis. takildigin noktalarda yazarsan yardimci olan cikacaktir. kolay gelsin.

Gönderildi : 04/06/2012 21:46

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member

Vmware uzerine Redhat linux6 x64 kurucam uzerine de Oracle 11g database.Benim Linux hakkinda bilgim az yeterli degil.Redhat 6 kurulumu ile ilgili google-de turkce dokuman bulamadim aradim ama yok malesef. 4096mb RAM ayirdim daha cok ayira bilirim.70gb alan ayirdim ama linux 71679mb gosteriyor./swap ,/boot ayirdim bana 2 tane partition gerekli .Windowsda C ve D ama linuxda karsiligi nedir bilemedim. boot baslatmak icin gerekli swap ram icin peki C nin karsiligi ne bilemiyorum sanirim home degil de usr ve usr/location her halde Oracle hangi dizine yuklenicek bana oncelikle o gerekli.Her halde root dizini bir partitionda olmali kesinlikle    <<     >>  bu resimde boldum swap ve boot-u.gerisini bilmiyorum yorumlarinizi bekliyorum

Gönderildi : 05/06/2012 02:50

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member

vmware icin  70gb alan ve  4096 mb ram ayirmistim .   <<    >>  bu resimdeki gibi boldum.
Dogrumu yapmisim ?  Swap neden genisletilmis bir yerde durdu Extended yaziyor orasini anlamadim .oracle database hangi dizine kurulacak onu merak ediyorum bu resime bakarak C ve D nin karsiligini da soyleyen olursa tam anlarim o zaman .

Gönderildi : 05/06/2012 13:28

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member

arkadaslar Redhat Linux kurdum calisti cok zorluk cektim ama benim icin yararli olan bir videoyu da paylasiyorum 
http://www.youtube.com/watch?v=9e1j28IC12U     tabii ki alintidir ) hintce ama dil onemli degil gosterdikleri ile her kes kura bilir Allah her kesden razi olsun

Gönderildi : 07/06/2012 06:15

Paylaş: