Bildirimler
Hepsini Temizle

squid sorunu  

fatih akkus
(@fatihakkus)
Üye

merhaba arkadaşlar.Ya bir sorun var ve ben işin içinden çıkamadım. şimdi yeni bi firmada işe başladım.burada bir adet squid var ip si 192.168.15.220 benim anlayamadığım tek ethernet ve tek ip çıkışı var yukarıda yazdığım ip. ve kullanıcıların 3128 inci portuda yönlendirilmemiş yani proxy olarak.bu ip kulllanıcılardada getway değil. trace attığımda bu ipden geçmiyor. ben bu squidi durdurunca internet gidiyor.  bu nasıl iş anlamadım yardımcı olun lütfen.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 28/05/2009 22:44
Erol DURSUN
(@eroldursun)
Tecrübeli Üye

network yapınız nasıl clientlarda gateway ne ?


clientlarda proxy tanımlaması var mı ?


transparent proxy dicem ama proxy gateway değil diyorsun belki gateway olan aygıttan port bazlı yönlendirilme yapılmıştır.


biraz daha detay verin yapı hakkında .


 


 


 


 


 


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/05/2009 01:04
fatih akkus
(@fatihakkus)
Üye

network yapısı genelde her katta akıllı switch var. birde bu akııllı switchlerin bağlandığı server odasında ana omugra switch var. bu switchler hp procurve.Acaba bunlarda 80 portunu şu ip  ye yönlendir diye bir özellik varmı. varsa nerede acaba nasıl değiştirebilirim. clientlerde proxy tanımlaması yok.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 29/05/2009 12:25
Ali Birinci
(@AliBirinci)
Üye

[quote user="cinlop"]merhaba arkadaşlar.Ya bir sorun var ve ben işin içinden çıkamadım. şimdi yeni bi firmada işe başladım.burada bir adet squid var ip si 192.168.15.220 benim anlayamadığım tek ethernet ve tek ip çıkışı var yukarıda yazdığım ip. ve kullanıcıların 3128 inci portuda yönlendirilmemiş yani proxy olarak.bu ip kulllanıcılardada getway değil. trace attığımda bu ipden geçmiyor. ben bu squidi durdurunca internet gidiyor.  bu nasıl iş anlamadım yardımcı olun lütfen.[/quote]


 


GW de 80 portu squid yonlendirilmiştir buyuk olasılıkla. squid ip sinden geliyorsada yonlendirme yapmadan nete cıkartıyordur..  boyle oluncada kullanıcılar squidsiz çalışamaz..  trace  ile aldığınız sonuç olması gerektiği gibi..  Hatalı hatırlamıyorsam trace ICMP (Internet Control Message Protocol) kullanır..

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/05/2009 20:28
Paylaş: