Forum

Türk gencinden...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Türk gencinden arama motoru

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
474 Görüntüleme
(@atillaturkan)
Gönderiler: 105
Estimable Member
Konu başlatıcı

Türk gencinden arama motoru

Türk genci, evindeki bilgisayarda 4 ay çalışıp kendi arama moturunu kurdu.

DENİZLİ'deki Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi Serkan Aslan, bilgisayarda 4 ay çalışıp, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Yaldır'ın da yardımıyla arama motoru kurdu. Aslan'ın kurduğu www.ceoshare.com isimli arama motorundan internet kullanıcıları 80 bin program ve oyuna 30 salise ile 4 saniye arasında direkt ulaşabiliyor.
Üniversiteli genç hedefini 3 aya kadar sitesinden ulaşılabilecek program ve oyun sayısını 250 bine çıkarmak istediğini söyledi. Evindeki bilgisayarıyla dört ay çalışarak algoritma oluşturan Serkan Aslan, birkaç arkadaşının ve Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Yaldır'ın da yardımıyla arama motorunu kurdu. Aslan, sitesinin 12 salise gibi kısa bir sürede programın linkini kırık olup olmadığını gösterdiğini söyleyerek, sitesinin Türkiye'nin program ve oyun arama konusundaki ilk arama motoru olduğunu ileri sürdü.
Evinde kendi bilgisayar ve 1 GB'lik kendi oluşturduğu ‘server’ı ile arama motorunu kurduğunu belirten Serkan Aslan, siteyi kullananların en yeni programlara, programların en son sürümlerine ve en son oyunlara linkle yönlendirme olmadan çok kısa süre içinde erişebildiklerini belirtti. Aslan, Google, Yahoo, Alta Vista, Hotmail gibi bilinen arama motorlarının kelime bazında tarama yaptığını, bu motorları kullananların istedikleri bilgi ve siteye ulaşabilmek için çok sayıda sitede gezinmek zorunda kaldıklarını da kaydetti.
Aslan, internet kullanıcıları en fazla görüntü sitelerini, mp3 sitelerini, oyun ve program sitelerini tercih ettiğini vurgulayarak, “Video ve mp3 sitelerinin arama motorları büyük şirketler tarafından tekelleştirilmiş durumda. Ben de program indirme ve oyun indirme arama motoru alanında boşluk olduğunu gördüğüm için bu arama motorunu geliştirdim. Siteyi iki üç ay içinde daha da geliştirip 250 bin program ve oyuna ulaşılabilecek aşamaya getireceğim. Uzun vadeli hedefim ise, arama motoruyla ulaşılan programların lisanslı satışına aracılık etmek” diye konuştu.
Üniversiteli genç, arama motorunun dünyanın ilk ve tek, ‘tek tıkla’ oyun ve program indirilebilen arama motoru olduğunu da iddia etti.

" alıntıdır "
kaynak: hürriye.com

-------------------------

Denedim...

nero için   24 sonuçtan 0 - 10 arası sonuçlar ( 0.97 sn

Gönderildi : 23/05/2008 18:14

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/05/2008 18:45

(@yasaryilmazer)
Gönderiler: 193
Reputable Member

Selamlar,

siteyi açmıyor malesef.

Gönderildi : 23/05/2008 19:08

(@atillaturkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yaşar bey az önce açmıştım evet şu an bende erişemedim.

Gönderildi : 23/05/2008 19:21

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Biyerden başlamak lazım tabiki ama zor bu işler, rakipler çok güçlü.

Gönderildi : 23/05/2008 19:40

(@atillaturkan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet rakipler çok güçlü ama, en iyi arama motoru olarak bildiğimiz Google de bir öğrenci tarafından evinin garajında geliştirilmişti. Bence Turk Bilişimcileri olarak böyle çalışmalara elimizden gelen desteği sunmalıyız.

Gönderildi : 23/05/2008 20:14

(@yasaryilmazer)
Reputable Member

Daha önce de böyle bir site vardı ama tutulmadı daha farklı bir şey yapmak gerekir ki insanlar zevkle siteye girsin. igoogle anasayfam olduğu gibi. Bu arada haber içeriği chip online ile aynı. Kim kimden alıntı yaptı bilmiyorum. Suçlu duruma düşmeyelim sonra.

http://www.chip.com.tr/konu/Turk-gencinden-arama-motoru_7033.html  

Gönderildi : 23/05/2008 20:39

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

adımı soyadımı arattırdım indir.com da  arama yapıyo. saçmalamışlar.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 26/05/2008 01:13

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Ortaya iyi kötü birşey çıkmış, hayırlısı diyelim.

Gönderildi : 26/05/2008 02:14

(@yasaryilmazer)
Reputable Member

Site zaten "
Program ve Oyun arama motoru
".

Yazılan açıklama da bu tam açıklanmamış bizde genel bir arama motoru olarak düşündük. Haliyle arama işlemini de inndir de yada download da arama yapacaktır. Dostum isim aramasında bulundan ama adına program olmadığına göre -yoktur diye düşünüyorum- 🙂 kayıtlarda çıkmaman ve inndir de aranman normal.Beni hiç bir sonuçlarda göstermiyor mesela.

İyi haftalar herkese.

Gönderildi : 26/05/2008 04:33

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

pek verimli olmamış hatalar ve bir sürü yalan dolanla geliyor hayırlısı bakalim inşallah daha güzel olur.

Gönderildi : 26/05/2008 14:00

Paylaş: