Forum

KVKK'ya Uygun DLP Ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] KVKK'ya Uygun DLP Çözümü hk.

12 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
2,539 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

KVKK süreçleri için gerekli çalışmaları tamamladık, sistemimizde bilgi işlem tarafında DLP çözümü yok, konu ile ilgili şirket içerisinde veri sızıntısını önlemek ve veri yönetimi yapmak için haftalık ya da aylık raporlar alabileceğim bir çözüm arıyorum. Bu tarz uygulamalar agent ile çalıştığı için clientları fazla yormayacak bir uygulama olursa daha da iyi olur.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/02/2021 09:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Bu konular çok soruldu forumda. 
https://www.cozumpark.com/community/genel_konular-13/kvkk-kapsaminda-sizma-testipenetrasyon-ve-dlp/
https://www.cozumpark.com/kvkk-teknik-tedbirler-ve-sistem-yoneticisi-rehberi/

Ürünler için ise farklı nitelikleri var bunları sizin organizasyon yapınıza göre poc yaparak seçmeniz doğru olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2021 13:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

KVKK için değilde veri güvenliği için bir çözüm arıyorsanız öncelikle iş ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekli. Yani korumak istediğiniz verileriniz veya KVKK amacı ile alıyorsanız kişisel verileriniz nerede? Önce bu platformları çıkarıp sonra bu platformlardaki verilerin hareketlerini izleyebilecek bir ürün almanızı öneririm.

Eğer AV yenileme gibi düşünceleriniz var ise AV + EDR + DLP hatta veri sınıflandırmayı tek bir agent ile yapabilen üreticiler var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2021 18:35

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam ,

Av olarak KES Endpoint kullanıyorum, veri sızıntısının önüne geçmek istiyorum.

Gönderildi : 08/02/2021 13:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Verilerinizi nerede tutuyorsunuz?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2021 13:41

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam,

Şirket içerisinde File Server var, departman bazlı yetkiler verildi. Önemli bilgilerin mail  yada drive olarak dışarı alınmasını engellemek, ve raporlamak istiyoruz.

Gönderildi : 08/02/2021 13:45

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Kaspersky Endpoint Security for Business ADVANCED ürününde DLP olacak.
Mevcut Lisansınızda bu özellik yoksa update edebiliyor olmanız gerek.

Gönderildi : 08/02/2021 14:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer tek file server ise her türlü DLP sizin işinizi görür, çünkü zaten MS file server çok desteklenen bir ürün.

Yani Symantec, Mcafee, Safetica, Forcepoint hepsi olur. Kaspersky hiç bilmiyorum ondan yorumum yok.

Gönderildi : 08/02/2021 14:50

(@MehmetOzcelik)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

KVKK için değilde veri güvenliği için bir çözüm arıyorsanız öncelikle iş ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekli. Yani korumak istediğiniz verileriniz veya KVKK amacı ile alıyorsanız kişisel verileriniz nerede? Önce bu platformları çıkarıp sonra bu platformlardaki verilerin hareketlerini izleyebilecek bir ürün almanızı öneririm.

Eğer AV yenileme gibi düşünceleriniz var ise AV + EDR + DLP hatta veri sınıflandırmayı tek bir agent ile yapabilen üreticiler var.

Merhaba, epey zaman geçmiş ama

"AV + EDR + DLP hatta veri sınıflandırmayı tek bir agent ile yapabilen üreticiler var" demişsiniz.

bu hangisi acaba bilgi vermeniz mümkünmü.

Gönderildi : 21/03/2024 11:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, bildiğim mcafee var ama önermiyorum, çünkü müşterilerimiz memnun değil, hepsinin bir agent da olması doğru bir çözüm gibi görünüyordu bir dönem, ama artık compute gücü yüksek makineler var, diskler ssd vs ondan tek agent hepsi için çok başarılı olmuyor. Ama burada ölçekleme önemli, örnek bir banka bunu tercih etmiyor zaten, kobi ise ekonomik diye tercih ediyor, eğer zaten bu tür ürünleri ayrı ayrı alacak maddi gücünüz, veya insan kaynağınız veya makine parkurunuz yok ise daha kaliteli ürünleri almak doğru çözüm olmaz.

Gönderildi : 21/03/2024 12:06

(@MehmetOzcelik)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba, bildiğim mcafee var ama önermiyorum, çünkü müşterilerimiz memnun değil, hepsinin bir agent da olması doğru bir çözüm gibi görünüyordu bir dönem, ama artık compute gücü yüksek makineler var, diskler ssd vs ondan tek agent hepsi için çok başarılı olmuyor. Ama burada ölçekleme önemli, örnek bir banka bunu tercih etmiyor zaten, kobi ise ekonomik diye tercih ediyor, eğer zaten bu tür ürünleri ayrı ayrı alacak maddi gücünüz, veya insan kaynağınız veya makine parkurunuz yok ise daha kaliteli ürünleri almak doğru çözüm olmaz.

teşekkürler hocam. Bilgisayarlarımız oldukca güçlü çoğu 32gb ram / ryzen 5 5625 / 512 ssd

benim endişem farklı agent'ların / ürünlerin birbiriyle çakışması.
biz yıllardır antivirüs endpoint tarafında kaspersky kullanıyoruz ve oldukca memnunuz.
örneğin ; korumada kaspersky, dlp'de safetica vb.. kullanırsak sıkıntı çıkarmaz sanırım.
güvenlik duvarındada fortigate mevcut.

Gönderildi : 21/03/2024 13:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayır çıkmaz, sonuçta mcafee de çok iyi bir ürün, sorunu çok işi yaptığı ve insanların da o buda varmış, a bu da varmış diyip çok yüklenmesi sonucu ya bu o kadar da iyi değilmişe dönmesi 🙂 Çakışma olmaz sonuçta banka gibi yerleri düşün en iyi EDR ı alıyor, en iyi av yi alıyor, en iyi dlp yi alıyor, en iyi veri sınıflandırmayı alıyor, ister istemez pek çok agent oluyor zaten. Üstüne yönetim, izleme ajanlarını düşün 🙂 makine ajan manyağı oluyor yani.

Gönderildi : 21/03/2024 13:32

Paylaş: